A A+ A++

Kaplica św. Kingi pod koniec 2021 roku przeszła modernizację oświetlenia. Wymieniono wszystkie źródła światła na ledowe, częściowo również instalacje oświetleniowe. Dzięki temu kaplica nie tylko świeci nowym klimatycznym blaskiem, ale również ma bardziej energooszczędne źródła światła.

Od niedawna trwa także zabezpieczanie jej północnego ociosu. Działania mają na celu zahamowanie procesu destrukcji górotworu w ociosie w rejonie kaplicy bocznej Matki Boskiej z Dzieciątkiem i płaskorzeźby Ucieczka do Egiptu. Widoczne w tym rejonie uszkodzenia solnych skał zabezpieczane będą metodą kotwiową. Technologia robót zakłada wklejenie krótkich kotew z użyciem dwuskładnikowego kleju. To działanie ma wzmocnić i ustabilizować ten ocios.

Dodatkowo wypełnione zostaną pęknięcia i zarysowania na „półkach” w ociosie. Roboty górnicze wykonują alpiniści – większość prac realizowanych bowiem z poziomu skalnych półek, do czego wymagane są specjalistyczne uprawnienia.

Prace zabezpieczające, z uwagi na wyjątkową wartość historyczną kaplicy, prowadzone są dodatkowo pod nadzorem konserwatora dzieł sztuki. Wykonywane są one po ruchu turystycznym, w porze nocnej.

Na czas prac, z uwagi na ruch turystyczny i uroczystości religijne, ocios w kaplicy zasłonięty został wielkoformatowym banerem ze zdjęciem płaskorzeźb, bocznego ołtarza oraz kaplicy, które przesłonięte są na czas prowadzonych prac.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Istebnej znowu pobiegną. 47. Międzynarodowy Bieg o Istebniański Bruclik
Następny artykułOgłoszenia PUP w Elblągu – staże i szkolenia