Sytuacja przy granicy polsko-białoruskiej daleka jest od spokojnej. Z najnowszego raportu Straży Granicznej wynika, że w sobotę 21 maja na terytorium Polski próbowały nielegalnie przedostać się z Białorusi 24 osoby- byli to obywatele Tadżykistanu, Indii, Turcji, Iraku oraz Afganistanu. Do incydentów doszło na odcinkach ochranianych przez placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych, Narewce oraz Płaskiej.
Dzień wcześniej funkcjonariusze Straży Granicznej z Dubicz Cerkiewnych i Czeremchy zatrzymali 3 obywateli Jemenu, 2 obywateli Syrii oraz obywatela Gwinei, którzy nielegalnie chcieli się dostać do Polski. Łącznie w maju odnotowano 716 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. Od początku roku Straż Graniczna odnotowała 5135 takich przypadków.
Granica polsko-białoruska. Budowa zapory
Obecnie w regionie trwa budowa bariery. Prace prowadzone są jednocześnie na kilku odcinkach granicy. Kolejne elementy ogrodzenia powstają między innymi na terenie podległym placówkom Straży Granicznej w Kuźnicy, Mielniku, Narewce, Michałowie oraz Białowieży.
19 maja Straż Graniczna przekazała, że wykonawcy są gotowi do przekazania w najbliższym czasie ukończonych odcinków. Przęsła zamontowane są na długości prawie 90 km. Powstało już 90 proc. drogi technicznej wzdłuż bariery. Ostatecznie inwestycja ma zostać skończona w czerwcu 2022 roku.
Rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych informował, że „obecnie granica polsko-białoruska jest najpilniej strzeżonym odcinkiem granicy zewnętrznej UE”. „Nielegalne przekroczenie granicy z Białorusi do Polski będzie jeszcze trudniejsze” – stwierdził Stanisław Żaryn.
Bariera będzie miała ponad pięć metrów wysokości. Całość będzie zwieńczona zasiekami z drutu kolczastego. Pod zaporą nie będzie się też można przekopać, bo od razu skończy się to interwencją polskich służb. Perymetria zapewniać ma precyzyjny sygnał i obecność Straży Granicznej w ciągu 5-10 minut.
Czytaj też:
„Der Spiegel”: Polska zarzuca Niemcom złamanie słowa. „Nie ma nadziei na porozumienie”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS