Wielki Teleskop Binarny (LBT), znajdujący się na górze Graham w Arizonie i zarządzany przez Uniwersytet Arizony, jest częścią nowej generacji niezwykle dużych teleskopów (ELT). Z dwoma głównymi lustrami o średnicy 8,4 m (~27,5 stóp), ma nieco większą powierzchnię zbierającą niż teleskop o średnicy 30 metrów (98,4 stóp). Dzięki swojej rozdzielczości, adaptacyjnej optyce i zaawansowanym instrumentom, te teleskopy mają sięgać głębiej w Kosmos i dostarczać zapierających dech w piersiach obrazów wszystkiego – od odległych galaktyk po obiekty w naszym Układzie Słonecznym.
Międzynarodowy zespół kierowany przez Uniwersytet Arizony niedawno uzyskał obrazy księżyca Jowisza, Io, które były najwyższej rozdzielczości zdjęciami wykonanymi kiedykolwiek przez naziemny teleskop. Zdjęcia ujawniły cechy powierzchni o rozmiarach zaledwie 80 km (50 mil), rozdzielczość przestrzenną do tej pory zarezerwowaną dla sond kosmicznych. Obejmuje to misję NASA Juno, która uchwytywała niektóre z najbardziej zapierających dech w piersiach obrazów wulkanów Io. Te obrazy były możliwe dzięki nowemu instrumentowi SHARK-VIS w LBT i systemowi adaptacyjnej optyki teleskopu.
SHARK-VIS to wysokokonkurencyjny optyczny instrument do obrazowania koronograficznego, zaprojektowany i zbudowany w INAF-Osservatorio Astronomico di Roma. Instrument jest zasilany przez zmodernizowany system adaptacyjnej optyki LBT, zwany Single conjugated adaptive Optics Upgrade for LBT (SOUL). Został on zainstalowany w 2023 roku w LBT wraz z instrumentem bliskiej podczerwieni SHARK-NIR, aby wykorzystać znakomity system adaptacyjnej optyki teleskopu. Kluczem do instrumentu jest jego szybka, ultranieszumowa kamera “szybkiego obrazowania”, która rejestruje spowolnione nagranie, zamrażające optyczne zniekształcenia spowodowane zakłóceniami atmosferycznymi.
Obraz SHARK-VIS był tak bogaty w szczegóły, że pozwolił badaczom zidentyfikować duże wydarzenie resurfacingowe wokół Pele, jednego z największych wulkanów Io zlokalizowanego na półkuli południowej w pobliżu równika (i nazwany na cześć hawajskiego bóstwa związanego z ogniem i wulkanami). Zdjęcie pokazuje pokład osadów wokół Pele przykryty przez osady erupcyjne z sąsiedniego wulkanu Pillan Patera. Sonda Galileo NASA zaobserwowała podobną sekwencję erupcji podczas eksploracji układu Jowisza w latach 1995-2003. Było to jednak po raz pierwszy, gdy obserwatorium naziemne zrobiło tak szczegółowe zdjęcia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS