To książka z pewnością jest dla tych, którzy interesują się architekturą Wielunia i samym Wieluniem, w którym do naszych czasów pozostało kilka znakomitych budowli, inne natomiast możemy już tylko oglądać na pocztówkach i zdjęciach. To też doskonała lektura dla samorządowców, którzy mogą czerpać wiedzę z osiągnięć ówczesnego urzędnika carskiego Fryderyka Augusta Goleńskiego, któremu poświęcona jest najnowsza książka prof. Tadeusza Olejnika pt.”„Między zasługą a zapomnieniem”.
Promocja książki odbyła się wczoraj w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Gości przywitał Jan Książek, dyrektor Muzeum, a na widowni zasiedli, oprócz mieszkańców regionu, również włodarze Wielunia: nowy starosta wieluński Maciej Bryś, burmistrz Paweł Okrasa oraz radni powiatowi i miejscy.
Wybrałem tę postać na bohatera mojej książki dlatego, że jest to jeden z wybitnych samorządowców miasta Wielunia, który w trudnych warunkach rzeczywistości polskiej pierwszej połowy XIX wieku, gdy Polska była pod zaborem rosyjskim, dokonał bardzo wiele dla Wielunia – mówi prof. Tadeusz Olejnik. – Powiedziałbym nie było, przynajmniej ja nie poznałem, drugiego takiego samorządowca, który by z takim wielkim oddaniem, samozaparciem, starał się uczynić z Wielunia miasto piękne, dobre, bogate. To jest jego największą zasługą.
Posłuchaj wywiadu z prof. Tadeuszem Olejnikiem.
Ślady działalności Fryderyka Augusta Goleńskiego dla regionu i wizji rozwoju Wielunia widzimy do dziś w postaci budynku starostwa, ratusza czy parku miejskiego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS