“Red Dot”, czyli “czerwona kropka”, jest jak filmowy Oscar. Marzy o niej wielu designerów, ponieważ w świecie wzornictwa przemysłowego jest jedną z najbardziej prestiżowych nagród i jest przyznawana już od 1955 roku przez niemiecki Design Zentrum Nordhein Westfalen w Essen. Choć oficjalne wyniki i pełna lista laureatów zostanie opublikowana na stronie Red Dot Award 21 czerwca bieżącego roku, my wiemy kto został nagrodzony w kategorii Product Design. Nie tylko światowe marki, jak Google, Philips, Sony czy Maserati mogą się pochwalić świetnym designem. Polscy projektanci też są super – w tym roku wyróżniono aż 10 marek z Polski, które łącznie zdobyły 15 nagród. To stylowe i praktyczne rozwiązania do każdego domu. W tym roku liczyła się nie tylko innowacyjność, ale ekologiczne podejście do projektowania i pomysły wspierające walkę z pandemią.
Najlżejsze krzesło świata jest z Polski
Krzesło Ultraleggera 1660, które jest ultralekkie, waży nieco ponad 1660 g, zaprojektował w 2019 roku Oskar Zięta, którego projekty znajdują się w czterdziestu muzeach na całym świecie. Jest architektem, projektantem, założycielem i prezesem firmy Zieta. Zapragnął podjąć wyzwanie stworzenia projektu użytkowego o piórkowej wadze, takiego, jakiego dokonał w 1957 roku włoski architekt i projektant – Gio Ponti, kiedy zaprezentował Superleggerę. To krzesło, które waży 1700 g, a jego nogi mają przekrój o średnicy zaledwie 18 mm. Natomiast model, który zaprojektował Oskar Zięta, jest jeszcze lżejszy. Świetny do minimalistycznej jadalni.
“Oskar designu” dla niebiesko-brązowego gresu z Opoczna
Kolekcja wielkoformatowego gresu Color Crush z serii Grand Concept otrzymała prestiżową “czerwoną kropkę” w kategorii Product Design. Inspiracją do jej stworzenia był labradoryt – minerał z grupy skaleni, który znany jest z niezwykłych barw, które zmieniają się wraz z kątem padania światła. Po raz pierwszy został odkryty na Półwyspie Labrador, który znajduje się w Kanadzie. Od niego też zaczerpnął swoją nazwę. W kolekcji Opoczna niebiesko-brązowy gres z kolekcji Color Crush, który inspirowany jest labradorytem, odzwierciedla skany autentycznych minerałów. Zespół marki stworzył wzór, na którym znajduje się mnóstwo stylowych żyłek, załamań i refleksów kolorystycznych z różnymi odcieniami niebieskiego, granatu i brązu. Gres z kolekcji Color Crush ma też polerowaną powierzchnię. Jest flagowym produktem serii Grand Concept Opoczno, w której wszystkie produkty świetnie odwzorowują szlachetny kamień (Grand Stone), surowy beton (Grand Concrete) i drewno (Grand Wood).
Red Dot to jedna z najbardziej prestiżowych nagród w świecie designu, uważana za symbol przynależności do wzorniczej ekstraklasy. O „czerwonej kropce” marzy każdy projektant. To, że została przyznana naszej kolekcji Color Crush, to dla nas jako firmy motywujący sygnał o tym, że będąc polskim producentem płytek ceramicznych z ponad stuletnią historią, jednocześnie projektujemy nowoczesne produkty na najwyższym, światowym poziomie […] Do tego miejsca doprowadziły nas liczne zmiany, jakie wprowadziliśmy w obszarze designu i technologii w ostatnich latach.
– mówi Agnieszka Zapolska, Dyrektor Marketingu Produktowego i Komunikacji Opoczno.
Modułowy, lekki i niezniszczalny regał z giętej stali węglowej
Regał Lovebo marki Hule, którą założył Bartek Hulewicz, wyróżnia niezwykła trwałość, a jednocześnie lekkość formy, także funkcjonalność i minimalistyczny design, który zmienia się wraz z potrzebami. Można go modyfikować w pionie i poziomie, na przykład dodając kolejne elementy. Ponadto to mebel, który potrafi się oprzeć upływowi czasu, podobnie jak inne, które projektuje marka Hule. To poniekąd jej misja – tworzenie produktów o przystępnych cenach, które posłużą przez długie lata, nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu. Takich, które nie będą też balastem dla środowiska. Hule oferuje również wynajem swoich mebli, który ma zapobiec nieprzemyślanym zakupom.
Zgodnie z ponadczasowymi założeniami Bauhausu tworzenie naszych produktów traktujemy całościowo. Relacje między procesem projektowania, doborem materiałów i samym wykonaniem produktu są dla nas tak samo ważne, jak relacje pomiędzy projektantami, rzemieślnikami, użytkownikami i środowiskiem naturalnym.
– wyjaśnia Bartek Hulewicz na stronie marki Hule.
Lampa wykonana ręcznie z dmuchanego szkła
Lampa Boya, którą zaprojektowali w 2021 roku Tomasz Pydo, Katarzyna Borkowska, Katarzyna Domeracka ze studia KABO & PYDO, jest połączeniem tradycyjnego rzemiosła i nowoczesnej technologii. Subtelnie elegancki kształt jej szklanego klosza plus nastrojowe światło, które zapewnia, czynią z niej produkt idealny do pomieszczeń relaksu, jak na przykład sypialnia. Ma też stylowe okablowanie, które dodaje jej stylu. Wszystkie elementy można zamówić w różnorodnych kolorach. Za produkcję lampy Boya odpowiada firma Flexx, której zespół konstruktorów współpracował również przy jej projekcie.
Lampy Boya. Fot. KABO & PYDO
Lampy z giętego drutu
Niestandardowe oświetlenie z giętego drutu, którego forma sprawia wrażenie jednej bryły, zaprojektowali: Tomasz Pydo, Katarzyna Borkowska, Małgorzata Załuska i Jacek Nosiła z KABO & PYDO. To kolekcja lamp Wire Medusa, która od konkurencji różni się sposobem prowadzenia drutu. Występuje też w różnych rozmiarach i kolorach, m.in. niebieskim i białym.
Zastosowanie gięcia pod kątem prostym podkreśla kierunki pionowe i poziome występujące w oprawie, tworząc nową jakość w segmencie lamp tego typu.
– wyjaśniają projektanci marki KABO & PYDO.
Praktyczne łóżeczko UP! Ma szafeczkę, przewijak i szuflady
Oto praktyczny produkt do pokoju małego dziecka – łóżeczko UP! Zaprojektowało je studio Husarska, a wyprodukowała firma Bellamy. Maluch nie tylko wyśpi się w nim jak trzeba, ale można na nim zmienić pieluszkę. Ma też praktyczne szuflady, w których można trzymać akcesoria i ubrania. Mebel rośnie też wraz z dzieckiem. Można go przekształcić w większe łóżko, dołączając do kompletu biurko z regulowanym blatem oraz szafkę.
Studio Husarska odpowiada też za design urządzenia do tłumaczenia 70 języków obcych – Vasco Translator M3 z dwoma mikrofonami, którego twórcą jest krakowska firma Vasco Electronics. W pakiecie jest też aplikacja, która umożliwia między innymi rozmowę z obcokrajowcami.
Otrzymanie tak prestiżowej nagrody jak Red Dot, jest dla nas potwierdzeniem, że warto tworzyć rzeczy z pasją i bez kompromisów. Nad Vasco Translator M3 nasz zespół programistów oraz dział R&D pracował blisko 2 lata. Projektowanie każdej aplikacji poprzedzone było dokładną analizą potrzeb użytkowników, aplikacje tworzone były z zachowaniem wysokich standardów programowania i stosowaniem dobrych praktyk programistycznych. Każda funkcjonalność była bardzo dokładnie sprawdzana przez doświadczony zespół testerski. Te działania pozwoliły nam stworzyć wysokiej jakości oprogramowanie, które jest cały czas udoskonalane.
– mówi Maciej Góralski, prezes firmy Vasco Electronics.
Wśród 15-ki designerskich produktów, które nagrodzono prestiżową “czerwoną kropką” w konkursie Red Dot Award 2021, znalazły się również inne polskie projekty. Wyróżnione zostały trzy systemy szklanych ścianek działowych Pure, które nie mają szprosów: Pure Firestop, Silence Firestop i Ultrasilence Firestop. Za ich projekty i produkcję odpowiada firma Vitrintec. Ciekawym produktem okazały się też blachodachówki Etile, które stanowią wyjątkowe połączenie modułu fotowoltaicznego i pokrycia dachowego czy mobilny system spirometryczny AioCare, dzięki któremu można monitorować stan zdrowia i leczyć choroby płuc. Mamy też coś dla mam i ich najmłodszych pociech – rowerek biegowy Goswift Black Volt i wielofunkcyjny wózek dziecięcy 3w1 Everyday.
Wszystkie nagrodzone polskie projekty są nie tylko innowacyjne i stylowe. To praktyczne cuda!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS