Pergole były pierwotnie drewnianymi konstrukcjami bez dachu. Zazwyczaj zdobiono je pnączami, aby stworzyć zacieniony obszar. Obecnie pergole są często zadaszonymi konstrukcjami, używanymi do tworzenia wygodnych przestrzeni do spędzania czasu na zewnątrz, zapewniając ochronę przed słońcem i deszczem. Mogą być wykonane z różnych materiałów – drewna, metalu, czy PVC.
1. Drewno
2. Metal
3. Aluminium
4. PVC
5. Cegła i kamień
Poszukujesz efektownych projektów? Sprawdź stronę La Pergoletta – polskiej marki, oferującej najwyższej jakości rozwiązania w zakresie zadaszeń tarasowych.
Drewno
Bez wątpienia drewno to ponadczasowy materiał, który prezentuje się oszałamiająco na każdym podwórku, szczególnie w połączeniu z drewnianym tarasem. Drewniana pergola pomaga stworzyć relaksującą i funkcjonalną przestrzeń do odpoczynku na zewnątrz domu. Można użyć do niej bejcy, aby poprawić naturalny wygląd drewna, można też ją pomalować w kolorach dobrze komponujących się z domem.
Drewniane pergole mogą niszczeć pod wpływem czynników atmosferycznych i będą wymagały konserwacji. Drewno jest również mniej ognioodporne niż inne materiały.
Metal
Chociaż metal nie jest tak popularny przy pergolach tarasowych jak drewno, ma niewątpliwie swoje zalety. Po pierwsze, a co najważniejsze, jest bardziej wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne, a także ogień. Nierdzewny lub ocynkowany metal nie rdzewieje od deszczu lub wilgoci w powietrzu. Ponadto metal nie obrasta pleśnią ani glonami. Metal jest również generalnie tańszy niż drewno, więc może być tańszą alternatywą dla drewnianych pergoli.
Aluminium
Największą zaletą zastosowania aluminium przy budowie pergoli jest to, że jest ono odporne na działanie czynników atmosferycznych. Aluminium jest również bardzo łatwe w utrzymaniu i nie rdzewieje. Dodatkowo można je pomalować na dowolny kolor pasujący do domu i ogrodu. Pergole tarasowe zbudowane z aluminium mogą prezentować się naprawdę wspaniale, jeśli zastosowany zostanie odpowiedni projekt.
PVC
PVC, czyli polichlorek winylu, to tworzywo sztuczne stosowane w różnych produktach. Jego właściwości sprawiają, że jest dobrym materiałem na pergolę, ponieważ PVC jest odporne na warunki atmosferyczne i bardzo łatwe w utrzymaniu. Występuje w różnych kolorach, w tym w wersjach drewnopodobnych. Nie zainteresują się nim termity, jest także ognioodporny.
Jednak PVC, nawet wersje drewnopodobne, nie oferują jakości i estetyki zapewnianej przez drewniane pergole i konstrukcje zbudowane z tego materiału mogą nie wyglądać zbyt dobrze.
Cegła i kamień
Z cegły i kamienia można zbudować przepiękną, ponadczasową pergolę. Różne kombinacje i wariacje kolorów mogą pomóc w stworzeniu niepowtarzalnego projektu pergoli dla twojego ogrodu. Są niezwykle trwałe, a po zbudowaniu są łatwe w utrzymaniu. Są również odporne na warunki atmosferyczne i ogień i dobrze komponują się z większością domów i ogrodów.
Największą wadą używania cegły i kamienia jest to, że jest bardzo droga i pracochłonna w budowie i raczej nie zbudujemy jej sami. Pergola z tych materiałów będzie również musiała być profesjonalnie uszczelniona, aby chronić ją przed wilgocią.
Artykuł sponsorowany
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS