A A+ A++

Ashwagandha to aktualnie jedno z najczęściej stosowanych ziół na uspokojenie. Coraz częściej omawiane są jej właściwości adaptogenne, czyli modulujące odpowiedź organizmu na stres. Wiele osób decyduje się suplementować także kozłek lekarski (potocznie znany pod nazwą waleriana). W aromaterapii króluje natomiast lawenda, która również pomaga na uspokojenie.

Naturalne zioła na uspokojenie

W poszukiwaniu naturalnych sposobów na relaks i wyciszenie coraz więcej osób sięga po zioła o działaniu uspokajającym. Wśród wielu dostępnych roślin wyróżniają się trzy, które od wieków są cenione ze względu na swoje właściwości kojące nerwy: ashwagandha, kozłek lekarski oraz lawenda wąskolistna – ich właściwości omawiamy poniżej.

1. Ashwagandha

Ashwagandha, inaczej nazywana również witanią ospałą, żeń-szeniem indyjskim lub wiśnią ozimą, to roślina naturalnie rosnąca w regionach południowo-wschodniej Azji i Afryki. Do tej pory zidentyfikowano w niej ok. 35 składników chemicznych, które mogą wykazywać aktywność biologiczną.

Za najważniejsze substancje chemiczne w ashwagandzie uznaje się witanolidy. To właśnie one nadają roślinie właściwości adaptogenne, czyli wspomagające organizm w adaptacji do stresu i poprawie ogólnej kondycji zdrowotnej. Witanolidy działają również przeciwzapalnie, wspierają odporność i chronią układ sercowo-naczyniowy.

Choć ashwagandha od tysiącleci jest stosowana w tradycyjnej medycynie Indii, stosunkowo niedawno zaczęto poddawać ją badaniom. Aktualnie za najlepiej przebadany surowiec pozyskiwany z ashwagandhy uznaje się jej korzeń, dlatego najlepiej szukać ekstraktów na jego bazie.

Jedno z badań dowiodło, że witanolidy zawarte w korzeniu ashwagandhy mogą obniżać poziom kortyzolu (hormonu stresu) w surowicy krwi. Nie powodują przy tym żadnych skutków ubocznych. [1] Inne badanie wykazało, że zawarty w ekstrakcie z ashwagandhy glikol trietylenowy korzystnie wpływa na jakość i długość snu [2].

Aktualnie na rynku znajduje się wiele suplementów diety z ashwagandhą. Warto sięgać po te, które mają sprawdzony skład i pochodzą od zaufanych producentów. W rankingu na stronie: https://wybieramykolagen.pl/ashwagandha znajdziesz m.in. ekstrakty z ashwagandhy w kroplach, które zapewniają łatwe, precyzyjne dawkowanie. Ranking uwzględnia wyłącznie bezpieczne produkty zgodne z maksymalną dopuszczalną dawką 10 mg witanolidów w 1 porcji.

2. Kozłek lekarski

Kozłek lekarski (Valeriana officinalis L.) to roślina od wieków stosowana w celach uspokajających. Występuje w wielu obszarach świata, m.in. w Europie. Wykazano jej złożony wpływ na układ nerwowy, m.in. właściwości uspokajające i ułatwiające zasypianie [4].

Surowiec leczniczy kozłka lekarskiego stanowią jego kłącza oraz korzenie – zbiera się je późną jesienią. Zawierają m.in. wpływające na samopoczucie walepotriaty (ok. 1-2%), flawanoidy oraz składniki olejku eterycznego. Mają one działanie sedatywne, przeciwlękowe i wydłużające czas snu. Mogą również łagodzić objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD).

Kozłek lekarski to popularny składnik ziołowych suplementów diety na uspokojenie, m.in. tabletek, kropli albo suszów do naparów. Często łączy się go z innymi ziołami o podobnych właściwościach, takimi jak melisa lekarska albo chmiel. Nie zaleca się stosowania kozłka lekarskiego dłużej niż miesiąc – w nadmiarze może powodować mdłości i bóle brzucha. Nie jest też wskazany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

3. Lawenda wąskolistna

Lawenda wąskolistna, zwana też lawendą lekarską, to roślina należąca do rodziny jasnowatych. Choć pochodzi z terenów basenu Morza Śródziemnego, dziś uprawia się ją w większości krajów jako roślinę ozdobną, również w Polsce. Wiecznie zielona krzewinka obradza w kwiaty o silnie aromatycznym zapachu.

To właśnie kwiaty lawendy stanowią surowiec leczniczy tej rośliny. Zbiera się je tuż przed rozwinięciem, gdy znajdują się jeszcze w stadium pąka. Obfitują w olejek eteryczny (ok. 3%), a także w kwasy fenolowe i flawanoidy.

Ekstrakty z lawendy, np. olejki eteryczne, tradycyjnie stosowane w postaci inhalacji, mogą wpływać na receptory GABA ośrodkowego układu nerwowego. Tym samym hamują one nadmierną aktywność neuronów, przynosząc ulgę w stanach napięcia nerwowego, niepokoju i bezsenności.

Polecamy dodawać naturalny olejek eteryczny z kwiatów lawendy np. do kąpieli, dyfuzorów zapachowych albo olejków do masażu.

Jakie są najlepsze naturalne zioła na uspokojenie? Podsumowanie

Zioła na uspokojenie mogą przynosić ulgę w łagodnych stanach napięcia nerwowego. Ashwagandha pomaga organizmowi lepiej radzić sobie ze stresem, kozłek lekarski działa uspokajająco na układ nerwowy, a lawenda ma działanie relaksujące. Wybierając ziołowe suplementy diety, warto zwrócić uwagę na ich jakość i pochodzenie, co ułatwiają rankingi tworzone przez ekspertów. Pamiętaj, że złe samopoczucie psychiczne zawsze warto skonsultować z lekarzem.

Źródła:

[1] Mayola E, Gallerne C, Esposti DD, Martel C, Pervaiz S, Larue L, Debuire B, Lemoine A, Brenner C, Lemaire C. Withaferin A indu- ces apoptosis in human melanoma cells through generation of reac- tive oxygen species and down-regulation of Bcl-2. Apoptosis. 2011; 16(10):1014–1027.

[2] Yang ES, Choi MJ, Kim JH, Choi KS, Kwon TK. Combination of withaferin A and X-ray irradiation enhances apoptosis in U937 cells. Toxicol Vitr. 2011; 25(8): 1803–1810.

[3] Dobros N., „Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym”, Post Fitoter 18.3 (2017): 215-22.

[4] Marder M, Viola H, Wasowski C i wsp. 6-Methylapigenin and hesperidin: new valeriana flavonoids with activity on the CNS. Pharmacol Biochem Behav 2003; (75):737-45.

fm – Artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułДаша Квіткова показала пружне тіло в ліфі та домашніх шортах
Następny artykułTwórcy strzelanki Spectre Divide zwalniają pracowników chwile po premierze