Kiedy nadchodzi wreszcie kres zawodowego życia, pojawia się wielka chęć na zmianę. Na spędzenie jesieni życia na wyspach karaibskich rzadko którego polskiego emeryta stać, lecz zmiana lokum jest możliwa. Wystarczy sprzedać swoje dotychczasowe mieszkanie i kalkulując różnice cen, kupić lokum w innym miejscu.
Za taką decyzją stoją często niespełnione marzenia i wyobrażenia mieszczuchów o sielskim, wiejskim życiu. Niestety, nie zawsze poparte wystarczającą wiedzą.
Pozytywy:
• świeże powietrze
• własny ogródek
• spokój i cisza
• poranna kawa na tarasie
Niestety, realia czasami bywają przykre. Mały domek na wsi wymaga stałej troski. Konieczne są naprawy dachu, rynien i koszenie trawy. Trzeba to wziąć pod uwagę.
Największe jednak problemy sprawia oddalenie od większych ośrodków miejskich. Z wiekiem zdrowie coraz częściej niedomaga, a zakupy trudno robić w małym, wiejskim sklepiku.
Najlepszy wybór?
Wyprowadzka pod miasto tak, lecz niezbyt daleko. Najlepiej tam, gdzie dociera komunikacja podmiejska.
Przed ostateczną decyzją trzeba sprawdzić miejscową infrastrukturę oraz dostęp do usług. Przede wszystkim do lekarza oraz podstawowych sklepów.
Powrót w rodzinne strony.
Niektóre osoby życiowe wybory zmusiły do wyjazdu z rodzinnych stron. Po odchowaniu dzieci i przejściu na emeryturę zaczynają coraz częściej odczuwać tęsknotę za miejscami dzieciństwa i młodości. Nie czują się związani z miejscem, w którym zamieszkali, pragną powrotu „do siebie”.
Takie powroty dosyć często dotyczą Polaków z zagranicy. Są oni w dobrej sytuacji finansowej, jeżeli wypracowali w innych krajach emeryturę, pozwalającą na stabilne i spokojne życie.
Takie powroty mają bardzo wiele pozytywów, ponieważ najczęściej wraca się do własnego środowiska i nie jest trudno odnowić stare znajomości.
Rozczarowania, na ogół przemijające mogą dotyczyć nieco innych warunków życia i zwyczajów, są jednak przemijające. Radość z przebywania „w starych kątach” przesłania początkowe niedogodności.
Ze wsi lub małej miejscowości do większego miasta.
Takie przeprowadzki emerytów się również zdarzają. Mają one miejsce, kiedy w domu pozostał samotny rodzic lub starsza para, a dorosłe dzieci mieszkają w miastach o sporym oddaleniu.
Rodziny podejmują decyzję o przeprowadzeniu seniorów bliżej siebie, by móc nad nimi sprawować opiekę i wspierać ich w jesieni życia.
To bywa doskonałe rozwiązanie dla wszystkich. Trzeba pamiętać, że starsi ludzie mogą mieć większe problemy z aklimatyzacji w nowym miejscu, są również pozbawieni kontaktu ze swoimi znajomymi.
Planując miejsce do życia na emeryturze w nowym mieście, należy przede wszystkim sprawdzić okoliczną infrastrukturę, biorąc pod uwagę aktywność i potrzeby starszych osób – dostęp do kin, teatrów, biblioteki, parki, poradnia medycyny rodzinnej.
„Starych drzew się nie przesadza” – czy to prawda?
To przysłowie coraz rzadziej się pojawia. Współcześni emeryci to globtroterzy, a przejście na emeryturę traktują jako kolejny, bardzo ciekawy etap w życiu, tym bardziej, że żyjemy coraz dłużej. Zmiana miejsca do życia jest w wielu przypadkach doskonałym pomysłem na ciekawe życie na emeryturze.
Artykuł dostarczony przez właściciela strony www.przeprowadzki-gorzow-wielkopolski.pl, Jakuba Olejnika, eksperta od przeprowadzek i transportu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS