W Wojskach Obrony Terytorialnej rozpoczął się cykl szkoleń z medycyny pola walki. Prowadzą je byli operatorzy Jednostki Wojskowej Komandosów, specjaliści medycyny pola walki, absolwenci elitarnych kursów medyków sił specjalnych w USA. Instruktorzy przeszkolą ponad stu terytorialsów i podchorążych.
Mł. chor. Łukasz Sikora „Sikor” i st. sierż. Krzysztof Pluta „Wir” wchodzą w skład Zespołu Działań Niekonwencjonalnych WOT. Jeszcze kilkanaście dni temu byli żołnierzami rezerwy. Na własny wniosek zostali przywróceni do okresowej służby wojskowej, aby podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z terytorialsami.
Specjaliści medycyny pola walki przeprowadzili już pierwsze szkolenia w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu i 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. W ciągu najbliższych kilku tygodni szkolenia takie odbędą się w sześciu brygadach OT i Centrum Szkolenia WOT w Toruniu. W 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej przeprowadzenie takiego szkolenie zaplanowano na maj.
Po szkoleniach i zdanych egzaminach, żołnierze OT otrzymają certyfikat „T3C NAEMT (NationalAssociation of EmergencyMedicalTechnicians), rozpoznawalny i uznany dokument w NATO. Z tymi kompetencjami żołnierze WOT będą mogli efektywniej działać w zakresie pomocy przedmedycznej, wspierając i odciążając personel medyczny, który zaangażowany jest w intensywną walkę z COVID-19.
Kurs podstawowy medycyny taktycznej oparty na wytycznych komitetu Tactical Combat CasualtyCare (TCCC) kierowany jest do żołnierzy OT z podstawowymi i zaawansowanymi kompetencjami medycznymi. Dzięki praktycznej wiedzy zdobytej podczas szkoleń terytorialsi będą mogli także skuteczniej działać w sytuacjach kryzysowych – podczas zagrożenia życia lub zdrowia obywateli w realnych okolicznościach.
Wojska Obrony Terytorialnej już od 6 marca br. prowadzą działania związane z walką z pandemią COVID-19. Od 18 marca br. WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.
W ramach „Odpornej Wiosny” żołnierze 5 Brygady dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne 5 szpitali na terenie Mazowsza, a także od poniedziałku pobierają wymazy osobom przybywającym na kwarantannie, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz pełnią dyżury na infolini wsparcia psychologicznego. Wśród innych działań należy wymienić także wsparcie Policji.
Mł. chor. Łukasz Sikora „Sikor” kawaler Orderu Krzyża Wojskowego – były operator Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, gdzie spędził prawie 17 lat. Jest drugim żołnierzem w historii polskich wojsk specjalnych, który ukończył zaawansowane szkolenie medyków sił specjalnych „Special Operations Combat Medic” w U.S. Army John F. Kennedy Special Warfare Center and School, JSOMTC w Fort Bragg. Swoje doświadczenie bojowe zdobywał podczas licznych misji bojowych w Iraku i Afganistanie. W trakcie jednej z operacji dwukrotnie ranny.
St. sierż. Krzysztof Pluta „Wir” – pierwszy w Polsce absolwent kursu Special Operations Combat Medic (SOCM) elitarnej szkoły JSOMTC dla medyków sił specjalnych USA w Fort Bragg. Operator z ponad 15 letnim doświadczeniem w zespole bojowym JWK w Lublińcu. Spędził kilka lat jako operator-medyk zespołu bojowego. W czasie misji poza granicami państwa latał w składzie załóg śmigłowców MEDEVAC.
ANETA SZCZEPANIAK
Rzecznik prasowy
5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS