A A+ A++

Z powodu pandemii od 19 października szkoły przeszły ponownie na nauczanie zdalne. Nauczyciele i uczniowie są zmuszeni do nabywania nowych umiejętności i posługiwania się różnymi aplikacjami, których wcześniej nie używali. O tym piszą nasze młode praktykantki Julia Piekarska i Nikola Raszewska. To ich debiut w Gazecie Kociewskiej.

Jak wygląda nauczanie zdalne? Ile czasu dodatkowo muszą poświęcać obie strony? Te pytania zadałyśmy naszemu nauczycielowi Sławomirowi Jankowskiemu oraz naszej koleżance Nikoli Kuchcie.

Jakie Pan napotyka trudności związane z taką formą zajęć?

– Nauczanie zdalne było już prowadzone w poprzednim roku szkolnym. Wtedy trudnością, a właściwie wyzwaniem było opanowanie techniczne tej formy pracy, zaznajomienie się z programem i przestawienie mentalne na inną formę prowadzenia zajęć. Obecnie jest to kontynuacja oparta o zdobyte doświadczenie – mówi Sławomir Jankowski.
Jakie są plusy i minusy nauczania zdalnego?

– Minusem jest to, że nie mogę prowadzić lekcji w sposób stacjonarny, tradycyjny. Plusem jest ta alternatywa dla nauczania w tym trudnym czasie pandemii – podkreśla nauczyciel Jankowski.

– Ogromnym minusem jest brak zajęć praktycznych, zaś plusem brak dojazdów – dodaje Nikola Kuchta.
Jak wygląda Pana kontakt z uczniami?

– Kontakt oparty jest o plan lekcji. Odbywa się za pośrednictwem innych komunikatorów
Ile czasu zajmuje Tobie paca zdalna w porównaniu do pracy stacjonarnej?

– Zależy ile trwają lekcje. Jeżeli lekcje trwają 9 godzin to siedzę te 9 + z 2 na zadania domowe. W zależności ile tych zadań jest – podsumowuje Nikola.

– Praca zdalna wymaga ode mnie więcej przygotowań, przemyśleń. Jestem nauczycielem z ponad trzydziestoletnim stażem pracy, niełatwo przestawić się na nauczanie pozbawione bezpośredniego kontaktu, wymiany myśli. Poznaję nowe techniki, narzędzia. Jest to nauka i jak każda nauka wymaga czasu. – wyjaśnia Sławomir Jankowski.
Czy są przerwy i ile trwają?

– Przerwy z reguły trwają tak, jak jest w planie. Zdarzy się, że nauczyciel zacznie szybciej lekcje i jest wtedy skracana – odpowiada Nikola. – Zajęcia z reguły trwają 45 minut, pojedynczo zdarzają się być przedłużane do 10 minut.

Więcej na ten temat przeczytacie w czwartkowym wydaniu Gazety Kociewskiej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułXIII +11 Trainer (promo) PC
Następny artykułNarodowe Święto Niepodległości pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Oleśnicy