A A+ A++

Każda z naw tunelu w Starych Bogaczowicach posiada dwa pasy ruchu po 3,5 m szerokości, pas awaryjny o szerokości 2,5 m i chodniki dla obsługi i ewakuacji. Obie nawy są połączone dziewięcioma przejściami ewakuacyjnymi, rozmieszczonymi co 238 m. Osiem z nich stanowi drogę ewakuacyjną dla pieszych, a jeden to przejazd awaryjny w połowie długości tunelu. Pełni również funkcję przejścia ewakuacyjnego i jednocześnie jest przeznaczony do działań służb ratowniczych. Po zewnętrznej stronie każdej z naw rozmieszczono 38 punktów alarmowych wyposażonych w gaśnice, koce gaśnicze, ostrzegacze pożarowe oraz telefony alarmowe. Tunel posiada nowoczesne systemy oświetlenia i wentylacji. Światła przy wjeździe dostosowują się automatycznie do natężenia oświetlenia słonecznego na zewnątrz tunelu. Dzięki temu kierowca nie doznaje szoku spowodowanego nagłą zmianą natężenia światła, a jego wzrok stopniowo przyzwyczaja się do oświetlenia panującego w tunelu. Dla wyeliminowania oblodzenia nawierzchni zimą zamontowano odpowiedni system ogrzewania na wjazdach do tunelu, zarówno na portalu południowym, jak północnym.

Czytaj więcej

Na otwartym w środę odcinku powstał jeszcze jeden tunel, 320-metrowy. Oba tunele objęte są jednym systemem sterowania z całodobowym nadzorem w Obwodzie Utrzymania Drogowego Bolków. Tunel na S3 jest kolejnym tego rodzaju przedsięwzięciem po oddaniu w 2022 r. 2-kilometrowym tunelem na zakopiance S7 pomiędzy Naprawą a Skomielną Białą. Ma dwie komory po dwa pasy ruchu 3,5 metra każdy oraz 3-metrowy pas awaryjny, dający możliwość dobudowy trzeciego pasa ruchu w przyszłości. Tymczasem dokończenia nie mogą doczekać się kolejne dwa tunele – budowane na drodze ekspresowej S1 – obwodnicy Węgierskiej Górki – ważnym międzynarodowym szlaku pomiędzy Bielskiem Białą i granicą ze Słowacją w rejonie Zwardonia. Drążone w zboczu masywu Barania Góra mają długość 830 i 980 metrów. Po włączeniu odcinka do ruchu zlikwidują wąskie gardło w postaci drogi przez górskie miejscowości. Inwestycja miała być ukończona już w ubiegłym roku, jednak prawdopodobny termin otwarcia to rok 2025.

Powstaje tunel o długości 5 km

Rok temu otwarty został tunel pod dnem Świny w Świnoujściu – ma blisko 1,8 km długości, a najniżej położone w nim miejsce znajduje się 39 metrów pod lustrem wody. To najdłuższa w Polsce podwodna przeprawa. Mieszkańcom miasta i turystom przyniosła ogromne ułatwienia, likwidując konieczność wyczekiwania na przeprawienie się przez rzekę promem. Jeśli wcześniej czas oczekiwania na przeprawę liczony był w godzinach, tunel skrócił go do dwóch minut. W kolejnej dekadzie najdłuższą tego rodzaju przeprawą stanie się podwodny tunel na zachodniej obwodnicy Szczecina, w ciągu drogi ekspresowej S6. Pobiegnie nie tylko pod dnem Od … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzepowiedziała, co wydarzy się 1 sierpnia. Sprawdź swój horoskop dzienny od wróżki Airy
Następny artykułGdy jeden monitor zdecydowanie nie wystarcza – ​Fotografie w stylu: Co tu się odwaliło?