Najdłuższa rzeka Afryki, czyli życiodajny Nil
Najdłuższe rzeki Afryki to cała lista cieków wodnych, których długość przekracza ponad 1000 km. Najdłuższa rzeka Afryki to oczywiście Nil, który znajduje się na terenie państwa egipskiego. Zwraca się uwagę, że to właśnie dzięki tej rzece na obszarze tym wiele lat przed naszą erą rozwinęła się cywilizacja, o której uczniowie do dziś uczą się na lekcjach historii. Życiodajne wody Nilu dzięki regularnym wylewom nawadniały pola i umożliwiały uprawę roślin, a tym samym przetrwanie setkom ludzi. Obecnie Egipt słynie głównie jako destynacja turystyczna – ściągają tu turyści z całego świata w poszukiwaniu egzotycznego wypoczynku. Nil jest niewątpliwie jedną z jego atrakcji. Liczący sobie 6671 km długości jest drugą pod tym względem rzeką na świecie (ustępuje jedynie Amazonce). Płynie na terenie takich państw, jak:
- Burundi,
- Rwanda,
- Tanzania,
- Uganda,
- Sudan Południowy,
- Sudan,
- Egipt.
Najdłuższe rzeki Afryki – Nil. Zdjęcie ilustracyjne Ewa Studio / Shutterstock
Nil wpada do Morza Śródziemnego, a jego delta ma powierzchnię 20 tys. km². Każdego dnia po Nilu organizowane są rejsy turystyczne, które pozwalają turystom poczuć atmosferę i podziwiać wyjątkowe krajobrazy afrykańskie. Z tego rodzaju oferty najłatwiej skorzystać będąc w stolicy Egiptu – Kairze.
Jakie są najdłuższe rzeki Afryki? Druga na liście: Chambeshi
Jeśli zastanawiasz się, jakie są najdłuższe rzeki Afryki poza Nilem, to warto tu wspomnieć o drugiej na liście rzece Chambeshi. Swoje źródło ma ona w rzece Kongo, dlatego też ta nazwa często pojawia się także na liście najdłuższych rzek. Chambeshi przepływa przez: Angolę, Demokratyczną Republikę Konga, Burundi, Rwandę, Kamerun, Kongo i Zambię. Liczy sobie niebagatelne 4320 kilometrów długości. Część z tej długości nie nadaje się do żeglugi, jednak istnieją też spore odcinki dzięki którym możliwy jest transport zarówno ludzi jak i ładunków, dlatego też rzeka ta ma bardzo duże znaczenie dla gospodarki tego regionu.
Najdłuższe rzeki Afryki – lista. Ostatnie miejsce na podium należy do rzeki Niger
Na podium najdłuższych rzek Afryki obok Nilu i Chambeshi znajduje się Niger. Ma ona długość 4200 km i jest główną rzeką na obszarze zachodniej Afryki. To od niej swoje nazwy wzięły państwa: Niger i Nigeria, przez które przepływa (oprócz tych dwóch państw znajduje się także na terytorium Gwinei, Mali i Beninu).
Najdłuższe rzeki Afryki – Niger. Zdjęcie ilustracyjne Catay / Shutterstock
Rzeka znana jest już od starożytności – wzmianki o niej znaleźć można w dziełach Herodota. Wówczas jak i teraz pełniła rolę szlaku transportowego w zachodniej części kontynentu. Spławiane są nią towary na handel – kiedyś była to kość słoniowa i wyroby rzemieślnicze, dziś głównie surowce naturalne. Wody Nigru były też kluczowe dla rolnictwa. Nawadniały okoliczne pola, dzięki czemu mogła rozwijać się tu cywilizacja. Obszar nad środkowym Nigrem nazywany bywa Afrykańską Mezopotamią. Lista najdłuższych rzek Afryki to jednak nie tylko Nil czy Niger. Jest ich znacznie więcej.
Zobacz też: Zanzibar: biały piasek, turkusowa woda i słońce, czyli wszystko to, co kojarzy się z wakacjami
Najdłuższe rzeki Afryki. Ranking 10 najdłuższych rzek w Afryce
Ranking najdłuższych rzek Afryki obejmuje 10 największych rzek na kontynencie. Wśród nich znajdziemy:
- Nil – 6992 kilometrów
- Chambeshi – 4 320 kilometrów
- Niger – 4200 kilometrów
- Zambezi – 2693 kilometrów
- Ubangi-uele – 2270 kilometrów
- Kasai – 2153 kilometrów
- Rzeka Oranje – 1860 kilometrów
- Limpopo – 1800 kilometrów
- Rzeka Senegal – 1641 kilometrów
- Niebieski Nil – 1600 kilometrów
Afryka, Zambezi. fot. Shutterstock
Gdzie są najdłuższe rzeki Afryki?
To, gdzie są najdłuższe rzeki Afryki, uzależnione jest od wielu czynników. Oczywiście najdłuższa rzeka na kontynencie zlokalizowana jest w jego północno-wschodniej części. Nie oznacza to jednak, że w pozostałych częściach brak jest dużych cieków wodnych. Na zachodzie rolę tę spełnia Niger, natomiast środkowa Afryka zasilana jest przez rzekę Kongo. Można więc śmiało powiedzieć, że na kontynencie istnieje dość równomierny rozkład dużych rzek. Pozwala to nie tylko na stopniowy rozwój gospodarczy, ale przede wszystkim umożliwia funkcjonowanie skupisk ludzkich, które bez dostępu do wody skazane byłyby na migrację.
Rzeka Kongo Shutterstock
Zobacz też: Najgłębsze jeziora w Polsce – czy znasz je wszystkie?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS