A A+ A++

Bezwarunkowa psia miłość to coś, co podnosi nas na duchu oraz wprowadza w dobre samopoczucie. Na przestrzeni tysięcy lat te zwierzęta wiernie towarzyszyły ludziom, przyjaźnie merdając ogonem. Opiekunowie psów powinni jednak pamiętać, że ich pupile mogą zmagać się z pewnymi dolegliwościami wpływającymi na jakość ich życia – również tymi wrodzonymi. W tym artykule prezentujemy najczęstsze wady wrodzone u psów.

Wrodzone wady serca u psów

Problemy z sercem mogą dotyczyć zwierząt w każdym wieku: szczeniąt, dorosłych pupili, jak i psich seniorów. Dzielone są one na nabyte oraz wrodzone. Zazwyczaj dolegliwości te diagnozowane są już u młodych psów, gdyż pojedyncze zaburzenia nierzadko objawiają się w pierwszych miesiącach bądź latach życia pupila. Niewydolność serca może objawiać się nawet w pierwszych dniach czy tygodniach po urodzeniach zwierzęcia, jeśli zmaga się ono z wieloma wadami tego organu.

Wśród symptomów, które powinny zwrócić szczególną uwagę właścicieli psów, wymienia się zmęczenie pupila nawet po niewielkim wysiłku, apatię i ciągłe spanie, występowanie wilgotnego napadowego kaszlu, omdleń czy sinicy.

Podzastawkowe zwężenie aorty

Podzastawkowe zwężenie aorty (SAS) stanowi wadę wrodzoną najczęściej objawiającą się po szóstym miesiącu życia zwierzęcia. Przyczynia się ona do upośledzenia odpływu krwi z lewej komory serca do aorty przez zwężenie na jej początku. Zaburzenie to powoduje, że lewa komora serca musi wykonywać więcej pracy podczas skurczu, żeby wypchnąć krew. Wada ta sprawia, że wraz z biegiem czasu dochodzi do niewydolności komory oraz lewego przedsionka, przez co krew zalega w płucach, utrudniając zwierzęciu oddychanie.

Głównym objawem podzastawkowego zwężenia aorty jest skurczowy szmer po lewej stronie klatki piersiowej psa. Co istotne, diagnoza tej wady wrodzonej jest możliwa tylko dzięki przeprowadzeniu badania kardiologicznego, zdjęcia EKG, RTG oraz UKG serca. Potwierdzenie diagnozy wiąże się z koniecznością ograniczenia ruchu pupila, jak również unikaniem sytuacji mogących wywołać u niego nadmierną ekscytację. Dodatkowo, opiekunowie psa powinni go stale obserwować oraz zapewnić mu odpowiednią dietę.

Przetrwały przewód Botalla

Wśród najczęstszych wad wrodzonych u psa należy wymienić również przetrwały przewód Botalla (PDA). Przewód ten pełni istotną rolę w życiu płodowym psa, umożliwiając przepływ krwi z tętnicy płucnej do aorty, omijając płuca. Po narodzinach zwierzęcia zanika on jednak w okresie od 7 do 14 dni, aby na jego miejscu powstało więzadło tętnicze.

Nierzadko zdarza się jednak, że przewód tętniczy Botalla nie zanika po porodzie, co wiąże się z ryzykiem licznych powikłań. Wtedy rozwój fizyczny zwierzęcia ulega opóźnieniu, a kiedy pupil osiągnie wiek kilku miesięcy może pojawić się zwiększona męczliwość, kaszel czy duszności. Należy jednak wspomnieć, że przetrwały przewód Botalla może przebiegać niemalże bezobjawowo, uwidaczniając się jedynie poprzez szmer nad sercem.

Przetrwały przewód Botalla stanowi wadę wrodzoną, która zdiagnozowana na wczesnym etapie życia zwierzęcia może być skutecznie leczona. Dowiedz się więcej: https://www.przychodnianovet.pl/przetrwaly-przewod-bottala-u-zwierzat/.

Wrodzone wady powiek u psów

Najczęstsze wady wrodzone u psów wiążą się również z problemami okulistycznymi. Wśród nich wymienia się podwinięcie oraz wywinięcie powiek.

Podwinięcie powiek

Entropia, czyli podwinięcie powiek, może prowadzić do wielu powikłań. Nieleczona wada może prowadzić do uszkodzenia rogówki, a w niektórych przypadkach nawet do utraty wzroku. Istotne jest, aby została ona wcześnie rozpoznana, gdyż umożliwia to zastosowanie chirurgicznej procedury. Entropia polega na podwijaniu się powieki do wnętrza oka, co powoduje m.in. łzawienia. W wyniku wady w kąciku oczu zwierzęcia zbiera się ropna wydzielina, a jego spojówki są przekrwione.

Wywinięcie powiek

Ektropium polega natomiast na podwinięciu się jednej bądź obydwu powiek do wewnątrz, w stronę gałki ocznej. W efekcie rzęsy lub sierść psa mają kontakt z powierzchnią oka, powodując podrażnienie o rozwój przewlekłego stanu zapalnego. Ektropium powoduje, że oko pupila łzawi, a samo zwierzę traci zdolność prawidłowego widzenia.

Inne najczęstsze wady wrodzone u psów

Wśród innych najczęstszych wad wrodzonych u psów można wymienić również przepuklinę pępkową – pojawia się ona w pierwszych tygodniach życia zwierzęcia w miejscu, w którym znajdowała się pępowina. Stanowi ona niecałkowite zrośnięcie się powłok brzusznych, objawiające się obrzękiem. Chociaż często samoistnie zanika ona wraz z wiekiem, niekiedy może osiągnąć znaczne rozmiary, co wymaga chirurgicznej interwencji. Oprócz tego, często u psów występuje stulejka – wada polegająca na zbyt małym otworze w napletku – czy przetrwałe zęby mleczne.

Artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł10 powodów, dla których warto studiować w Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu
Następny artykułJechał żółtym monstrum i liczył, że umknie czujności inspektorów