Osoby zakładające własną firmę nie zawsze dysponują zbyt dużymi środkami na start. Stąd też często starają się jak najwięcej spraw załatwiać samodzielnie, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Zwykle próbują na własną rękę prowadzić rachunkowość. Niestety rzadko jest to dobrym pomysłem. Dlatego warto wcześniej poznać najczęściej popełniane błędy w samodzielnym prowadzeniu księgowości.
Księgowość to dziedzina wymagająca dużej wiedzy i doświadczenia. Dlatego też nie każdy przedsiębiorca potrafi zajmować się nią samodzielnie. Takie próby bez odpowiedniego wykształcenia i praktyki oraz znajomości dość często zmieniającego się prawa podatkowego, nierzadko kończą się poważnymi błędami. W dodatku można je potem dotkliwie odczuć we własnym portfelu. Jakie zatem błędy najczęściej popełniają niewykwalifikowani księgowi?
Zła ewidencja zdarzeń księgowych
Do błędów najczęściej popełnianych przez księgowych-amatorów należy rozliczanie wydatków w niewłaściwych okresach oraz zaliczanie ich bez zastanowienia do kosztów uzyskania przychodu, nawet jeśli mają zupełnie inny charakter. Często kłopot sprawia także rozliczanie amortyzacji czy transakcji zagranicznych związanych z importem lub eksportem towarów i usług. Bywa i tak, że księgowane są błędnie wystawione faktury albo brakuje niezbędnych załączników. Zdarza się też, że ważne dokumenty są niszczone lub wyrzucane przed upływem 5 lat, czyli okresu, przez jaki powinny być przechowywane, chociażby do kontroli skarbowej.
Zbyt późno zapłacone podatki i ZUS
Wielu przedsiębiorców, którzy sami prowadzą swoją księgowość, ma na głowie tak dużo spraw związanych z organizacją swojej firmy, że zdarza im się nie tylko błędnie obliczyć wysokość podatku PIT do zapłaty, ale nawet spóźnić się z obowiązkowym rocznym rozliczeniem podatkowym. Może to być dość dużym problemem, gdyż nierzetelne wypełnianie obowiązków księgowych, może prowadzić do poważnych konsekwencji natury prawnej.
Koniecznie trzeba również sobie zdawać sprawę z tego, że podejmując się prowadzenia swojej księgowości, należy samodzielnie obliczać wysokość podatku VAT, który należy odprowadzić do urzędu skarbowego, a także składek ZUS, które płacone z opóźnieniem mogą przynieść bardzo niemiłe konsekwencje. Jednak nawet opłacenie składki w niższej wysokości niż właściwa na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe osoby prowadzącej pozarolniczą działalność, powoduje, że ubezpieczenie to zostaje przerwane. Dzieje się tak nawet w sytuacji, gdy należność jest opłacona we właściwym terminie.
W przypadku tych składek trzeba też mieć niezbędną wiedzę, jak rozliczać ubezpieczenie zdrowotne w zależności od tego, czy jest to spółka jawna, cywilna, z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowa czy partnerska.
Czy hulajnoga na firmę to dobry pomysł?
Wiele osób zajmujących się księgowością wyłącznie na własny użytek nie jest na bieżąco z często zmieniającym się prawem podatkowym. Dlatego często ma kłopoty z tym, co wolno zaliczyć do kosztów firmowych, a co zupełnie nie może się w nich znaleźć. Z pewnością niewielu przedsiębiorców wie choćby o tym, że koszt zakupu elektrycznej hulajnogi czy nawet smartwatcha przy właściwym uzasadnieniu może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu. Jednak najczęściej takie rzeczy wiedzą jedynie wykwalifikowani księgowi, którzy są na bieżąco z tym co dzieje się w legislacji podatkowej.
Rzetelne biuro podatkowe na wagę złota
Jak widać błędów, które można popełnić, próbując nieco zaoszczędzić na wykwalifikowanym księgowym, jest bardzo dużo. Dla niego nie ma znaczenia czy prowadzi rachunkowość mikrofirmy, dużej spółki czy też księgowość stowarzyszenia zwykłego, bo doskonale orientuje się w przepisach dotyczących każdej formy działalności. Dlatego korzyści płynące ze skorzystania z usług profesjonalistów mogą być tu ogromne.
Zatem inwestycja w rzetelne biuro podatkowe, to jedna z najlepszych decyzji, jakie może podjąć przedsiębiorca. Ci doświadczeni, doskonale już o tym wiedzą. Natomiast osoby właśnie rozpoczynające działalność gospodarczą z pewnością bardzo szybko się o tym przekonają.
Usługi księgowości zarówno dla niewielkich działalności, jak i spółek prowadzi biuro rachunkowe BR Progres – więcej informacji można znaleźć na stronie: https://br-progres.pl/.
Poznaj cechy innowacyjnych pokryw kompozytowych
Zarówno w obiektach użytkowych, jak i przemysłowych wykorzystuje się zróżnicowane systemy instalacyjne, które doprowadzają…
Budujesz stacje paliw? Zadbaj o wytrzymałe wyposażenie
Inwestycja w stację benzynową wymaga dopilnowania wielu aspektów, dzięki którym korzystanie z niej będzie funkcjonalne i…
COVID i wojna. Czy inwestować w turystykę?
Epidemia koronawirusa przyczyniła się nie tylko do problemów ekonomicznych, ale również do powstania nowych trendów –…
Myjka lakiernicza – uniwersalne i oszczędne rozwiązanie w Twoim warsztacie
Myjka lakiernicza przeznaczona jest do mycia pistoletów lakierniczych. Przypomina ona swoim kształtem zmywarkę do naczyń, którą…
Hale magazynowe w ciągu 24 godzin – To możliwe!
Nie marnuj czasu na przestarzałą technologię i korzystaj z rozwiązań, które pozwolą Ci w krótkim czasie rozwinąć swoje…
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS