Niedawno poznaliśmy ranking najlepiej zarabiających polskich pisarzy. Dane te jednak nie uwzględniały polskiej największej sieciowej księgarni. Empik corocznie organizuje swój własny plebiscyt. Decyzja o wygranej zapada na podstawie danych sprzedażowych we wszystkich salonach stacjonarnych sieci oraz poprzez Internet. Oprócz najchętniej kupowanych twórców tytułów literackich, poznaliśmy dziś także najczęściej wybieranych przez klientów Empiku twórców muzyki i filmu.
Rekordowa jest skala głosowania – tych głosów było aż 40 milionów, chwaliła się Ewa Szmidt-Belcarz, prezes Empiku. Galę tradycyjnie poprowadził Marcin Prokop. Muzycznie uroczystość świetnie przygotował IGO, który był także obecny na scenie podczas występów innych wykonawców, wśród których znaleźli się Katarzyna Nosowska, Daria Zawiałow, Tomasz Organek, PRO8L3M, sanah, Margaret, Martyna Jakubowicz, Kwiat Jabłoni, Vito Bambino, Król i OKI.
W tym roku po raz drugi wręczone zostały także przyznawane przez jury nagrody w kategorii Odkrycia Empiku. Najbardziej obiecującymi twórcami okazali się:
W KATEGORII FILM jury w składzie Maciej Stuhr, Izabela Szymańska, Małgorzata Szumowska postanowiło nagrodzić obraz, który w kinach ma być już w kwietniu (o ile znów nie zaskoczy nas pandemia).
– Za bardzo silny, nowoczesny, mocny w formie film, poruszający mocny temat mediów społecznościowych nagrodę Odkrycie Empiku otrzymuje Magnus von Horn za film “Sweat” – ogłosiła werdykt Małgorzata Szumowska.
Zobacz: Premiery polskich filmów w 2021 roku
W KATEGORII MUZYKA o nagrodzie zdecydowało jury w składzie: Tomasz Organek, Dominik Sadowski, Agnieszka Szydłowska i Anna Maria Żurek. Nagrodę wręczyła Beata Kozidrak, która wszystkim nominowanym podziękowała za różnorodność i inspiracje.
– Za wyjątkowy luz w poruszaniu się po blichtrze, po świetle. Za świeżość, za tlen, wyjątkową wrażliwość zapraszamy na czerwony dywan w klapkach. Wygrywa kto? – zapytała Kozidrak.
– OKI – odpowiedział Prokop. A statuetka powędrowała do Oskara “Okiego” Kamińskiego, który na pełnym luzie wszedł na scenę.
– Chciałbym dedykować tę nagrodę takim ziomalom z bloku jak ja, którzy widzą to teraz w telewizji. Ja jestem ubrany jak chce i wy możecie zrobić wszystko – zwrócił się do oglądających galę muzyk.
W KATEGORII LITERATURA nominowanych wskazali Joanna Bator, Wojciech Chmielarz, Natalia Szostak oraz eksperci Empiku Ewa Sołek i Marcin Maćkiewicz. Jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnej części gali na pytanie o nominowaną w tej kategorii książkę “Halny” Igora Jarka, wręczająca później nagrodę Joanna Bator stwierdziła:
– Rzeczywiście ta książka od początku zrobiła na mnie wielkie wrażenie i podobała mi się dlatego, że jest takim czystym, choć nieco podgniłym literackim mięchem. Oprócz tej książki mamy w nominacjach dwa świetne, bardzo dojrzałe reportaże i dwie książki, również bardzo dobre, o charakterze konfesyjnym, autobiograficznym.
Bator skorzystała z obecności na wizji, by poprzeć Strajk Kobiet i nie była tej nocy osamotniona. Na zakończenie gali wskazano także Wydarzenie roku, którym ogłoszono #Hot16Challenge. Akcję rapowania dla medyków zainicjował i rozkręcił Karol “Solar” Poziemski. Pozostałe nagrody wieczoru – Bestsellery Empiku – zależne były od wyników sprzedaży w największej sieciowej księgarni w Polsce.
W kategorii Pop/rock za płytę “Królowa dram” nagrodę otrzymała debiutująca w plebiscycie Zuzanna Irena Jurczak występująca jako sanah, w kategorii Hip-Hop najpopularniejszy okazał się zespół PRO8L3M, który w minionym roku wydał trzeci długogrający album studyjny zatytułowany “Art Brut 2”. W tym roku po raz pierwszy wręczono też nagrodę w kategorii Streaming, otrzymał ją duet Quebonafide i Daria Zawiałow za utwór BUBBLETEA.
W kategorii Literatura piękna po raz drugi nagrodę Bestselerów Empiku otrzymała Katarzyna Nosowska. W minionym roku największym zainteresowaniem klientów sieciówki cieszył się jej zbiór felietonów pt. “Powrót z Bambuko”. Konkurencja była bardzo mocna. Wręczająca nagrodę Katarzyna Grochola żartowała, że nominowana w tym samym plebiscycie Olga Tokarczuk “Nobla już ma”.
Wśród książek z kategorii Literatura obyczajowa najchętniej kupowaną pozycją Empiku była książka “To tylko przyjaciel” autorstwa Abby Jimenez w tłumaczeniu Pawła Wolaka.
Wśród pozycji z kategorii Kryminał/sensacja/thriller najpoczytniejszy okazał się thriller przygodowy “Kwestia ceny” Zygmunta Miłoszewskiego. Odbierając nagrodę autor podziękował przedstawicielkom Strajku Kobiet za “nie składanie broni” i zażartował, że cieszy się, iż pierwszy raz od długiego czasu miał pretekst, żeby ubrać coś innego, niż tylko dres.
W kategorii Literatura dla dzieci Bestsellera zdobył amerykański pisarz Jeff Kinney, autor cenionej serii książek “Dziennik cwaniaczka”, którego tom 14. “Totalna Demolka” okazał się najchętniej kupowaną w Empiku książką przeznaczoną dla najmłodszych czytelników.
W kategorii Audiobook nagrodę otrzymał oryginalny serial audio Empik Go w reżyserii Krzysztofa Czeczota “Fucking Bornholm”. Odbierająca nagrodę współautorka scenariusza Anna Kazejak również publicznie wyraziła swoje poparcie dla Strajku Kobiet. Krzysztof Czeczot zdradził natomiast, że po sukcesie audiobooka serial doczeka się także ekranizacji i już rozpoczęły się castingi do produkcji. W tej kategorii wśród nominowanych byli także dziennikarze WP Piotr Mieśnik i Magda Mieśnik za czytaną przez Martę Markowicz książkę “Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości”.
W kategorii filmowej wręczono dwie nagrody. Najczęściej kupowanym Filmem fabularnym okazało się “Boże ciało” w reżyserii Jana Komasy, natomiast najchętniej kupowanym Filmem animowany przez klientów Empiku była “Kraina Lodu 2”.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS