A A+ A++

Zamiast szukać kolejnego serialu lub filmu w sieci, możesz wybrać się do światowych muzeów mimo zamkniętych granic i zobaczyć wybitne dzieła sztuki. Nie musisz wstawać z kanapy. Zwiedzać możesz w kapciach. I nie zważając na zakaz wnoszenia napojów, który na ogół występuje w obiektach kulturalnych, możesz spokojnie popijać herbatę.

Przyłącz się do naszej akcji #zostajewdomu Fot.: Forbes.pl

Oto pięć ciekawych muzeów w Europie, które możesz zwiedzić bez wychodzenia z domu:

1. Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu

To jedna z największych galerii na świecie. W zbiorach muzeum znajduje się niezwykle cenna kolekcja malarstwa europejskiego, sztuki starożytnej, a także monet.

Budowę obiektu w stylu renesansu włoskiego zainicjował cesarz Franciszek Józef, trwała 19 lat, a otwarcie nastąpiło w 1891 r. Znaczną część zbiorów stanowi prywatna kolekcja Habsburgów, która była zbierana przez wieki i kolejnych cesarzy. Wśród nich są dzieła takich malarzy jak: Pieter Bruegel, Peter Paul Rubens, Caravaggio, Tycjan, Rembrandt.

Podziwiając dzieła, można również znaleźć portret króla Stefana Batorego autorstwa nadwornego malarza Marcina Kobera. Ten urodzony we Wrocławiu artysta był pierwszym malarzem, który specjalizował się na ziemiach Rzeczpospolitej w sztuce tzw. portretu oficjalnego. Prócz uwiecznienia wizerunku Batorego, stworzył również inne portery władców Polski, a jego królewskie dzieła zyskały wielką popularność.

Wybierze się wirtualnie do Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu

Czytaj także: Home office w czasie kwarantanny? Nie zmarnuj tego czasu

2. Muzeum Orsay w Paryżu

W Muzeum Orsay można podziwiać dzieła takich artystów, jak Claude Monet, Vincent van Gogh, Edgar Degas, Paul Gaugin i Edgar Degas. Jeśli jesteście fanami firmowych przygód Jasia Fasoli, to właśnie w tym muzeum znajduje się słynny obraz „Portret Matki” Jamesa McNeill Whistlera. Rowan Atkinson w filmie „Jaś Fasola: nadciąga totalny kataklizm” miał zaopiekować się tym cennym dziełem sztuki w Los Angeles. Pech chciał, że nieudolny bohater kichnął wprost na wizerunek matki.

Obraz olejny namalowany w 1871 roku zwany potocznie jako „Matka Whistlera” jest jednym z najsłynniejszych amerykańskich obrazów, który znajduje się poza granicami USA. Whistler nie chciał, by odbiorcy widzieli jedynie jego matkę, dlatego pierwotna nazwa dzieła to „Aranżacja szarości i czerni”, która miała reprezentować wszystkie starzejące się matki. Początkowo dzieło nie znalazło nabywcy i było niedoceniane przez wiele lat. Po 20 latach od namalowania, autor zaoferował je rządowi Francji za 120 funtów. Obecnie obraz jest wart ok. 30 mln dol.

Budynek, w którym znajduje się obecnie muzeum, ma równie ciekawą historię. Został otwarty w 1900 roku i przez 39 lat pełnił rolę dworca kolejowego. Następnie mieścił się w nim teatr i dom aukcyjny, a nawet chciano go zburzyć. Muzeum, w którym zgromadzono dzieła sztuki XIX wieku, zostało otworzone w 1986 roku. To, co przyciąga wzrok w tym obiekcie, to szklany dach i dwa ogromne zegary.

Wybierze się wirtualnie do Muzeum Orsay

3. Muzeum Pergamońskie w Berlinie

W muzeum, które zostało otwarte na początku XX wieku, znajduje się m.in. zrekontrowany Wielki Ołtarz Zeusa (in. ołtarz pergamoński). Zaliczany do szczytowych osiągnięć sztuki hellenistycznej, został zbudowany w II wieku p.n.e. w Pergamonie.

Ołtarz został poświęcony Zeusowi i Atenie, ale na jego ścianach zostali przedstawieni także inni bogowie np. Hera, Apollo i Artemida. Budowlę jednak zniszczono, a jego elementy wykorzystano ok. 700 r. n.e. do budowy murów bizantyjskich. Płyty pokryte płaskorzeźbami zostały odkryte dopiero pod koniec XIX wieku przez niemiecką ekspedycję archeologiczną. Znalezione elementy ołtarza zostały przewiezione do Berlina, gdzie zrekonstruowano ołtarz.

Muzeum słynie również z licznych zbiorów architektury starożytnej oraz hellenistycznej rzeźby. Znajduje się tu m.in. brama Isztar, czyli brama w Babilonie, wzniesiona za panowania króla Nabuchodonozora II, która poświęcona była bogini Isztar.

Zbiory obejmują znaleziska z Grecji, Azji Mniejszej, oraz liczne działa sztuki Islamu stworzone na obszarze od Hiszpani aż do Indii.

Wybierze się wirtualnie do Muzeum Pergamońskiego

4. Galeria Uffizi we Florencji

Budowę nowego obiektu poczatkowo przeznaczono na uffizi, co w j. włskim iznacza urzędy. Galeria powstała w 1581 r. , i jest jednym z najstarszych muzewó w europei. znajduje się w niej kolekcja jednej z najsłynniejszych włoskich rodzin Medyceuszy. W zbiorach galerii przeważają głownie obrazy szkół włoskich i flamandzkich takich malarzy jak Cimabue, Giotto, Duccio, Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Rafael.

Wśród eksponatów znajdziemy m.in. słynny, XV-wieczny obraz Sandra Botticelego „Narodziny Wenus” oraz podobizny polskich władców, np. Zygmunta III Wazy, Jana II Sobieskiego i innych.

Wybierze się wirtualnie do Galerii Uffizi

5. Muzeum Brytyjskie w Londynie

Jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej powstało w 1753 roku z inicjatywy sir Hansa Sloane’a, lekarza, przyrodnika oraz kolekcjonera. W swoich prywatnych zbiorach miał ponad 70 tysięcy obiektów, w tym kolekcję literatury i dzieł sztuki, które odkupił od niego brytyjski parlament i zdecydował się na utworzenie muzeum.

Ze względu na liczne eksponaty, wiele z nich jest przechowywanych w podziemiach muzeum. W budynku znajduje się Wielki Dziedziniec im. Królowej Elżbiety II, największy zadaszony plac w Europie.

Wśród eksponatów muzeum znajdziemy egipskie mumie, skarb z Sutton Hoo (symboliczny anglosaski grób królewski w postaci łodzi, na której znajdował się skarb prawdopodobnie Raedwalda, ostatniego wielkiego króla Anglii Wschodniej, zmarłego w VII w.), listy na glinianych tabliczkach z Amarny (pozostałości archiwum korespondencji dyplomatycznej między władcami Egiptu i władcami z takich terenów, jak Babilonia, Mezopotamia i Anatolia, które datowane są na XIV w p.n.e.), czy też Kamień z Rosetty ( jest zabytkiem piśmiennictwa staroegipskiego; wyryto na niej tekst w dwóch językach – po egipsku pismem hieroglificznym i demotycznym oraz po grecku; ponad metrowa miała przełomowe znaczenie dla odczytania egipskich hieroglifów).

Wybierze się wirtualnie do Muzeum Brytyjskiego.

Jutro zarekomendujemy wam najciekawsze muzea na świecie, które można zwiedzać bez wychodzenia z domu.

Zobacz także: Muzea i niezwykłe obiekty w Polsce, które możesz zwiedzić bez wychodzenia z domu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułApele Burmstrza Słubic i Starosty Słubickiego do Wojewody Lubuskiego
Następny artykułLEGIONOWSKI. Zaginęła 23-letnia Paulina Pianka