Spółka SyVento, należąca do jednego z najbogatszych Polaków Michała Sołowowa (wg. rankingu Forbes 2024 r.), otworzyła kompleks badawczo-produkcyjny. Biotechnologiczne Centrum Badań i Rozwoju SyVento Biotech to jeden z najnowocześniejszych na świecie, i jedyny w Polsce, zakład wykorzystujący technologię mRNA w rozwoju i produkcji szczepionek i produktów terapeutycznych, którego moce produkcyjne sięgają 36 mln dawek rocznie.
Polska spółka SyVento BioTech uruchomiła jedno z najnowocześniejszych na świecie i jedyne w Polsce, centrum biotechnologiczne, którego moce produkcyjne sięgają 36 mln dawek szczepionek opartych o mRNA rocznie. Zespół wysoko wykwalifikowanych specjalistów będzie wykorzystywać technologię mRNA oraz nanotechnologię w rozwoju i produkcji szczepionek oraz produktów terapeutycznych.
Ostatnie cztery lata pokazały, jak kluczowa jest niezależność kraju w zakresie budowania bezpieczeństwa lekowego. Zarówno pandemie jak i konflikty geopolityczne wywołują duży nacisk na wszystkie ogniwa łańcucha dostaw, od zakładów wytwórczych, przez logistykę po podwykonawców.
Z kolei technologia mRNA wykazała swoją wyjątkową skuteczność w czasie pandemii w latach 2020-2023: szczepionka przeciw Covid-19 powstała w relatywnie krótkim czasie, a jej producenci, oparli część swojej technologii o prace polskich naukowców.
Nowo powstałe centrum SyVento Biotech może przyczynić się do zwiększenia zabezpieczenia lekowego Polski. Stosowane technologie pozwalają na skalowalność i produkcję wysokiej jakości i czystości produktów, w krótkim czasie. Wydajność linii produkcyjnej to od 2 000 do 3 000 fiolek na godzinę – od 48 tys. do 72 tys. fiolek na dobę, 36 milionów dawek szczepionek opartych o mRNA rocznie – przez co ośrodek będzie kluczową częścią infrastruktury krytycznej w czasach potencjalnego kryzysu (epidemii, pandemii). Zakład będzie mógł produkować różne typy szczepionek i terapeutyków wykorzystujących technologię kwasów nukleinowych (RNA, DNA). Obecnie na świecie prowadzonych jest ponad 560 badań klinicznych opartych o mRNA, większość badań dotyczy terapii chorób onkologicznych jak rak trzustki, jajnika, czy czerniaka oraz chorób rzadkich i infekcyjnych. Każdy z nowopowstałych leków będzie mógł być produkowany przez SyVento.
Nowa inwestycja jest szansą dla Polski, także w wielu innych aspektach: zwiększy potencjał innowacyjności polskiej branży biotechnologicznej, stworzy szansę zaistnienia Polski na mapie biotechnologicznych liderów w Europie, otworzy nowe możliwości współpracy z największymi globalnymi firmami farmaceutycznymi i biotechnologicznymi.
Znaczenie inwestycji SyVento wykracza poza granice Polski – opracowywane rozwiązania zwiększą też europejskie i światowe bezpieczeństwo lekowe.
Syvento to pierwszy w Polsce CDMO (Contract Development and Manufacturing Organization) w obszarze kwasów nukleinowych, dzięki posiadanej technologii i infrastrukturze jesteśmy w stanie wspierać badania nad terapiami, które mają potencjał zmienić życie pacjentów na całym świecie – powiedział Michał Sołowow, inwestor SyVento.
– SyVento ma ogromny potencjał rozwoju produktów opartych na technologii mRNA, wspieraną własną technologią w obszarze lipidów, która to technologia już udowodniła swoją skuteczność w walce z COVID-19. Dzięki nowemu centrum i kreatywnemu zespołowi możemy teraz nie tylko rozwijać tę technologię na potrzeby krajowe, ale również eksportować wiedzę i doświadczenie na arenę międzynarodową, zapewniając Polsce miejsce w czołówce biotechnologii przyszłości – dodał Michał Sołowow.
SyVento jest jedyną firmą w Polsce i jedną z niewielu na świecie, która umożliwia produkcję aktywnych składników farmaceutycznych (API) oraz leków w oparciu o kwasy nukleinowe (mRNA, siRNA, DNA), także w skali komercyjnej, masowej.
Dzięki naszemu centrum zyskujemy unikalne możliwości na globalnym rynku biotechnologicznym. Nasze technologie pozwalają na skalowalność produkcji, co sprawia, że jesteśmy gotowi dostarczać wysokiej jakości produkty terapeutyczne i profilaktyczne, a także nawiązywać współpracę z najważniejszymi ośrodkami badawczymi oraz firmami farmaceutycznymi i biotechnologicznymi na świecie. SyVento Biotech stanie się, de facto, elementem infrastruktury krytycznej – powiedział Kajetan Bartosik, Prezes Zarządu SyVento Biotech.
Szczepionki mRNA stały się potencjalnym rozwiązaniem w walce z innymi wirusami, w tym grypy lub RSV – wirusa, który jest główną przyczyną infekcji dróg oddechowych, zwłaszcza u dzieci poniżej drugiego roku życia i jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji. Leki mRNA umożliwiły leczenie chorób opornych lub wcześniej nieuleczalnych, w tym zakaźnych, a także chorób genetycznych, nowotworów, czy chorób układu krążenia.
SyVento Biotech zajmuje powierzchnię 7.500 m2, na które składają się strefy farmaceutyczne sterylne i niesterylne, magazyny pozwalające na przechowywanie leków w temperaturze -80°C oraz laboratoria o najwyższym standardzie. 80% powierzchni budynku zajmuje infrastruktura technologiczna (wodna, gazowa, HVAC), dostosowana do najwyższych wymagań stawianych przed produkcją terapeutyków opartych o kwasy nukleinowe (RNA, DNA).
Od maja 2025, SyVento Biotech będzie też mogło produkować innowacyjne leki (szczepionki lub terapeutyki) do badań klinicznych w najwyższych standardach wytwarzania (GMP – Good Manufacturing Practices).
O SyVento
SyVento BioTech jest firmą biotechnologiczną oferującą kompleksowe usługi w zakresie rozwoju nanonośników lipidowych i technologii nanocząsteczek lipidowych (LNP). Specjalizuje się w opracowywaniu formulacji lipidowych dla produktów farmaceutycznych, w tym leków opartych na RNA.
Firma oferuje unikalną w skali globalnej kompleksową usługę dającą możliwość projektowania i wdrażania projektów mających na celu enkapsulację i dostarczanie cząsteczek terapeutycznych, takich jak małe cząsteczki, RNA, DNA i białka do docelowych komórek lub tkanek. Wiedza specjalistyczna SyVento obejmuje opracowywanie formulacji liposomalnych, syntezę RNA, a wreszcie produkcję wedle standardów GMP (Good Manufacturing Practices) w najnowocześniejszym zakładzie, wraz z usługami wsparcia na wszystkich poziomach rozwoju produktu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS