Nie klany bogaczy z kręgu Kremla ani rodziny miliarderów paliwowych czy metalurgów okazały się na czele najbogatszych rodzin Rosji. W czasach pandemii na liderkę rankingu wyrosła rodzina twórczyni i posiadaczki internetowego sklepu z odzieżą.
Forbes opublikował ranking najbogatszych klanów Rosji. Na liście znalazło się dziesięć rodzin. Ich łączny majątek wzrósł w czasie pandemii o 16,1 miliarda dolarów do 42,9 miliarda dolarów.
Po raz pierwszy na czele listy jest rodzina najbogatszej kobiety w Rosji, 45-letniej Tatiany Bakalczuk. Według Forbesa firma Wildberries (sklep odzieżowy on-line), której Bakalczuk jest dyrektor generalną, został zbudowany jako firma rodzinna, ale formalnie wszystkie 100 procent udziałów należały do Tatiany. Dopiero 31 grudnia 2019 r. przekazała ona swojemu mężowi Władysławowi udział w wysokości jednego procenta, co umożliwiło włączenie ich rodziny do rankingu. Magazyn szacuje całkowitą fortunę rodziny Bakalczuk na ponad 13 miliardów dolarów.
Bakalczuk jest w biznesowej elicie przykładem kariery od pomysłu do miliardów. Kobieta o koreańskich korzeniach (nazwisko rodowe Kim), matka trójki dzieci, była nauczycielka i tłumaczka języka angielskiego, wraz z mężem Władysławem rozwija największy w Rosji internetowy sklep odzieżowy dla kobiet Wildberries.
Dziś Wildberries to największy internetowy sprzedawca detaliczny w Rosji, zatrudniający 53 tysiące osób. „Pojawił się wraz z narodzinami pierwszego dziecka pary: Tatiana nie mogła już uczyć i zaczęła szukać nowych źródeł dochodu. Najpierw zaczęła sprzedawać ubrania z niemieckich katalogów Otto i Quelle. Pierwszą witrynę dla tego biznesu opracowała firma Utech, należąca do jej męża. Władysław zajmował się sprzedażą komputerów oraz działalnością polegającą na zapewnianiu dostępu do Internetu. Strona została nazwana wildberries.ru. Firma pracowała nie tylko dla jej męża, ale także dla młodszej siostry Tatiany, jej ojca i ciotki. „Prawie wszyscy krewni przybyli na ratunek” – pisze Forbes.
Obroty Wildberries w 2020 roku wyniosły 437,2 miliarda rubli (6 mld dol.). W 2017 roku Wildberries wyprzedził Ozon, stając się największym sprzedawcą internetowym w Rosji. W 2019 r. Forbes oszacował firmę na 1 mld dol., a w 2021 r. – już na 13 mld dol. Od lat Bakalczuk konsekwentnie unika rozgłosu; nie daje się fotografować ani nie udziela wywiadów.
Bizneswoman zepchnęła z tronu klan Rotenbergów – ulubieńców Kremla objętych sankcjami Zachodu. Na zaktualizowanej liście bracia judocy i ich familie zajęły dopiero trzecie miejsce. W ocenie majątku rodzinnego Forbes brał pod uwagę cztery osoby – Arkadego Rotenberga, jego młodszego brata Borysa, a także syna i córkę Arkadego – Igora i Lilię. W ciągu roku majątek rodziny wzrósł o 500 milionów dolarów, do 5,95 miliarda dolarów.
Drugie miejsce w nowym rankingu zajął klan Guriew. Głównym członkiem rodziny jest beneficjent funduszu rodzinnego Andriej Gurie … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS