A A+ A++

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo
Księżna Kate i książę William odwiedzili Pakistan

Lahaur leży we wschodniej części Pakistanu, na zachodnim przedgórzu Himalajów, niedaleko granicy z Indiami. Metropolia liczy około 11 mln mieszkańców i ostatnio zrobiło się o niej głośno za sprawą najnowszych doniesień agencji AFP. Ta powołując się na wyniki pomiarów szwajcarskiej firmy IQAir, informuje, że to najbardziej zanieczyszczone miasto na świecie. Dodajmy, że IQAir obsługuje platformę monitorującą jakość powietrza w skali globalnej.

Mieszkańcy dusząc się w gryzącym smogu od lat błagają urzędników o podjęcie działań. “Dzieci cierpią z powodu chorób układu oddechowego. Już nie zabieram ich na spacer. Na litość boską, znajdźcie rozwiązanie. Zróbcie coś!” – apeluje robotnik Muhammad Said.

“Jesteśmy biednymi ludźmi. Nie stać nas nawet na pomoc medyczną” – dodaje sklepikarz Ikram Ahmad.

W ostatnich latach mieszkańcy Lahaur na własną rękę konstruowali oczyszczalnie powietrza. Ponadto wnosili pozwy przeciwko lokalnym władzom. 

Jak linie lotnicze nabijają nas w zieloną butelkę. “Wolontarystycze deklaracje”

Poważny problem

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną milionów zgonów każdego roku na całym świecie. Z raportu UNICEF-u wynika, że zdrowie około 12 milionów dzieci w Azji Południowej jest zagrożone, ponieważ bezpieczny limit przekroczony jest aż sześciokrotnie. W Pakistanie jedno na 10 dzieci poniżej piątego roku życia umiera z powodu zanieczyszczonego powietrza. Global Alliance on Health and Pollution podaje, że ok. 128 tys. Pakistańczyków umiera rocznie z powodu chorób spowodowanych smogiem. 

“Stężenie PM 2,5 jest obecnie 5,9 razy wyższe od rocznej wartości wytycznych WHO dotyczącej jakości powietrza” – powiedział “Deutche Welle” Muhammad Irfan Khan, profesor nauk o środowisku Międzynarodowego Uniwersytetu Islamskiego w Islamabadzie, dodając, ze “PM 2,5 jest generowany przez fabryki i samochody, a także inne działania sezonowe, takie jak wypalanie traw w miesiącach zimowych”.

Z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa z 2019 roku wynika, że wiele pojazdów w Pakistanie nadal korzysta z bardzo zanieczyszczającego gazu zawierającego siarkę, co potęguje problem zanieczyszczenia powietrza. Sam transport odpowiada za 25 proc. emisji dwutlenku węgla w tym kraju. 

Barcelona z lotu ptakaBarcelona. Zamiast samochodów, ulice pełne dzieci jadących do szkoły na rowerach

Co robi rząd, aby rozwiązać ten problem?

Agencja AFP donosi, że polityka rządu sprowadza się do obwiniania za fatalny stan powietrza sąsiednich Indii bądź uznawania statystyk za przesadzone. Jeden z polityków z partii rządzącej zapewniał w rozmowie z “Deutche Welle”, że władze podejmują wiele działań, aby poprawić jakość powietrza.

“Rozwijamy pomysł lasów miejskich. Oprócz walki z przemysłem, które wykorzystuje stare technologie, posadziliśmy miliard drzew, wprowadziliśmy Euro 5, pojazdy hybrydowe i postulujemy zniesienie energetyki węglowej” – powiedział Muhammad Bashir Khan, przedstawiciel partii rządzącej. 

Ekolodzy krytycznie jednak odnoszą się do działań władz. “Rząd nigdy nie miał jasnej i spójnej polityki poprawy jakości powietrza” – powiedział Tariq Banuri, pakistański ekolog. “Zamiast tego padają tylko  hasła i podejmowane są doraźne działania”. 

Źródło: AFP, “Deutche Welle”

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZatkana strefa parkowania
Następny artykułZielona Pracownia w SP 2