Po “czarnym lipcu” w Chinach, kiedy to Państwo Środka rozczarowało danymi, rosnącym bezrobociem wśród młodych i zadyszką, jaką łapią kolejni deweloperzy, krok Evergrande nie powinien zaskakiwać. Wniosek o ochronę przed upadłością w USA pozwoli chronić amerykańskie aktywa giganta nieruchomości.
Gdy w posadach chwieje się chiński rynek nieruchomości, a w poważne tarapaty finansowe padają gracze (np. Country Garden poinformował, że straty w pierwszym półroczu szacuje nawet na 7,6 mld dolarów), Evergrande, najbardziej zadłużona firma deweloperska na świecie, pracował nad wielomiliardową umową z wierzycielami. Firma nie spłaciła swoich długów w 2021 roku, co wywołało falę wstrząsów na światowych rynkach finansowych.
W czwartek grupa Evergrande złożyła wniosek o ochronę przed upadłością w nowojorskim sądzie (Chapter 15 – wyjaśnienie w ramce poniżej). Ten ruch pozwoli na ochronę amerykańskich aktywów firmy, która pracuje nad restrukturyzacją swoich długów, które wyceniano na ponad 300 mld dolarów. W lipcu firma pokazała zaległe raporty, z których wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat Evergrande straciło łącznie 581,9 mld juanów (około 80 mld dolarów)
Jak na razie deweloper nie chciał komentować wniosku – podaje BBC News. Według informacji zawartych na stronie internetowej dewelopera dział nieruchomości grupy ma ponad 1300 projektów w 280 miastach.
Część największych firm z chińskiego rynku nieruchomości ma problemy ze znalezieniem pieniędzy na dokończenie swoich inwestycji. – Kluczem do rozwiązania tego problemu jest ukończenie ich, ponieważ to spowoduje utrzymania części finansowania – analizuje Steven Cochrane z Moody’s Analytics. – Wiele domów czy mieszkań jest już sprzedanych, ale jeśli budowa stanie na dłużej, to kupujący przestaną spłacać kredyty hipoteczne, co jeszcze bardziej obciąży finanse deweloperów – dodaje.
Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR>
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]
Chapter 15 – na czym polega?
Chapter 15 jest stosowany w sytuacjach, gdy dłużnik lub majątek dłużnika jest objęty procedurami upadłościowymi w jednym kraju, a chce uzyskać ochronę przed sądem amerykańskim w związku z procedurami upadłościowymi lub postępowaniem uznawczym w Stanach Zjednoczonych. Przepisy Chapter 15 mają na celu zapewnienie współpracy międzynarodowej w sprawach upadłościowych oraz ułatwienie koordynacji różnych postępowań upadłościowych, które mogą dotyczyć tego samego dłużnika lub majątku.
W ramach Chapter 15, sąd amerykański ma kompetencję do udzielania tzw. “uznania zagranicznego postępowania upadłościowego”. To oznacza, że jeśli procedura upadłościowa w innym kraju spełnia określone warunki, amerykański sąd może uznać ją za ważną i udzielić pewnych ochron w Stanach Zjednoczonych, takich jak zatrzymanie egzekucji lub ochrona majątku w USA. Chapter 15 pomaga w uniknięciu konfliktów międzynarodowych i zapewnia stronom spójne podejście do koordynacji postępowań upadłościowych na arenie międzynarodowej.
Agata Wojciechowska
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS