A A+ A++

Łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył nagrody “Świadka Historii” – to honorowe wyróżnienie dla osób i instytucji szczególnie zasłużonych dla upamiętniania historii Narodu Polskiego i wspierających IPN. Nagrody trafiły do czterech osób i dwóch stowarzyszeń.

(Fot. Aleksandra Matuszewska)

Nagrody “Świadka Historii” rozdane

Wszystkich nas łączy chęć przekazywania dalej historii. – Staramy się zachować pamięć i działać w kierunku jej zatrzymania, uchwycić, zatrzymać, ale nade wszystko przekazać młodszym – następnemu pokoleniu. Jeśli na tej wielkiej mapie dziedzictwa narodowego znajdzie się niewielkie miejsce na nasze dokonania i nasze zadania, to jesteśmy szczęśliwi – powiedziała w imieniu wszystkich laureatów emerytowana nauczycielka i była dyrektor szkoły podstawowej w Białej Blanka Hauke.

Nagrody “Świadka Historii” odebrali także nasi radiowi koledzy – publicystka i reportażystka Agata Zielińska, a także emerytowany już dziennikarz Jarosław Warzecha, który znaczną część swojej działalności poświęcił historii Polski. Jest autorem ponad 800 audycji z cyklu Magazyn historyczny i Rozmowy o historii.

Czytaj także: Sieradzanie w Muzeum Powstania Warszawskiego

Organizatorem tegorocznej edycji był Kapituła Nagrody Honorowej „Świadek Historii” oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi.

Wszyscy laureaci

  • Red. Agata Ewa Zielińska

Wieloletnia dziennikarka, publicystyka i reportażystka Polskiego Radia Łódź. Przez wiele lat pracy red. Agata Zielińska związana z tematyką historyczną; jest autorką licznych audycji radiowych poświęconych najnowszej historii Polski m.in. Odkłamać przeszłość, Ostatni z rodu, Nieść chętną pomoc bliźnim, Rozmowy o historii; wielokrotnie współpracowała z łódzkim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej podczas tworzenia różnorakich form radiowych; dzięki jej pracy i determinacji możliwe jest odtworzenie szczegółów wielu wydarzeń sprzed kilkunastu, kilkudziesięciu, a nawet ponad stu lat.

  • Wiesław Paluchowski

Prezes Stowarzyszenia Pułku 37, zrzeszającego pasjonatów historii wojskowości i tradycji patriotycznej. Organizator jednego z największych w Polsce zlotów grup rekonstrukcyjnych, ze szczególnym podkreśleniem wojska II RP pod nazwą Odyseja Historyczna. Od lat zajmuje się pielęgnowaniem pamięci o tradycjach narodowych, dbałością o polskość oraz rozwojem świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Działa na rzecz zdobywania i upowszechniania wiedzy historycznej poprzez organizację prelekcji dla dzieci i młodzieży w szkołach oraz aktywność kulturotwórczą, turystyczną, a także społeczną członków Stowarzyszenia. Zajmuje się również renowacją historycznego wyposażenia, uzbrojenia oraz sprawuje opiekę nad grobami poległych żołnierzy.

  • Muzealna Grupa Historyczna im. II Batalionu 18 Pułku Piechoty

Stowarzyszenie prężnie działa od 1998 roku. Głównym jego zadaniem jest krzewienie wiedzy na temat historii i dziedzictwa narodowego, upamiętnianie wydarzeń historycznych m.in. poprzez organizację licznych ekspozycji plenerowych, młodzieżowych spotkań z historią, budowę szlaków turystycznych, rajdów plenerowych na miejscu bitew. Popularyzowanie historii, kultury i sztuki, a także krajoznawstwa, turystyki, strzelectwa i wojskowości.
Ponadto grupa bierze czynny udział w świętach państwowych oraz uroczystościach patriotycznych; publikuje materiały historyczne, organizuje wykłady i konkursy; wnioskuje o remonty obiektów historycznych oraz nadawanie honorowych obywatelstw zasłużonym ludziom. Przedstawiciele stowarzyszenia szerzą swoje działania poprzez upowszechnianie i podtrzymywanie postaw patriotycznych i tradycji oręża Polskiego; od wielu lat asystują w ostatniej drodze żołnierzom września i patriotom polskim. W 2008 r. Stowarzyszenie zostało wyróżnione Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, a w 2009 r. Medalem Pro Memoria.

  • Blanka Magdalena Hauke

Emerytowana nauczycielka i dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Kasińskiego w Białej, gm. Zgierz. Autorka licznych monumentów historii regionu w obszarze edukacyjnym, wydawniczym oraz naukowym; inicjatorka i współzałożycielka Izby Pamięci Narodowej poświęconej losom dziewcząt polskich, więzionych w Dzierżąznej w filii niemieckiego obozu przy ul. Przemysłowej w Łodzi; odznaczona m.in. Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej oraz Medalem Pamiątkowym za zasługi w propagowaniu problematyki zbrodni hitlerowskich Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich Instytutu Pamięci Narodowej.

  • Red. Jarosław Warzecha

Wieloletni dziennikarz, który znaczną część swojej działalności poświęcił najnowszej historii Polski; konsekwentny orędownik prezentowania na antenie Radia tematów związanych z polskimi dążeniami niepodległościowymi; autor ponad 800 audycji emitowanych na antenie Polskiego Radia Łódź w cyklu Magazyn historyczny i Rozmowy o historii; autor publikacji Nie kracz Słowik, nie kracz z Andrzejem Słowikiem, liderem NSZZ „Solidarność” regionu łódzkiego; twórca historycznych słuchowisk radiowych m.in. Akcja N, Ostatni Rozkaz, Jest super, Co się stało na wybrzeżu.

  • Stowarzyszenie Historyczne „Strzelcy Kaniowscy”

Grupa pasjonatów działająca na polu historycznym, edukacyjnym, ekspozycyjnym, paramilitarnym i pro obronnym. Głównym celem Stowarzyszenia jest przywracanie pamięci o rodowodzie, dziejach i testamencie żołnierzy pułków Strzelców Kaniowskich. Odtwarzanie historycznego wyposażenia, umundurowania, uzbrojenia i wyszkolenia żołnierzy II Rzeczypospolitej Polski. Dbałość o miejsca walk i pochówku żołnierzy. Pozyskiwanie relacji, wspomnień i przedmiotów świadczących o dziejach Strzelców Kaniowskich. Ponadto, od 2005 roku Stowarzyszenie jest współorganizatorem inscenizacji historycznej w Strońsku-Bieleniu oraz autorem licznych publikacji m.in. Historia żołnierskich kapliczek, Szary ich strój, Strzelcy Kaniowscy na Ziemi Zgierskiej 1918-39. Dodatkowym atutem jest rozwijanie aktywności naukowej, kulturotwórczej, turystycznej oraz społecznej wśród członków stowarzyszenia.

// Aleksandra Matuszewska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł3000 złotych na zakup węgla. Złóż wniosek o wypłatę dodatku teraz
Następny artykułToyota zawiesza działalność fabryki. Tym razem zabrakło… prądu