A A+ A++

W czwartek 21 marca poznaliśmy laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Tychy w dziedzinie kultury.

Przebieg zgłoszeń do Nagrody dziedzinie kultury

Podczas tegorocznej edycji zgłoszeń swoich kandydatów mogły zgłaszać nie tylko instytucje kultury, ale także stowarzyszenia, fundacje, związki twórcze, a także sami twórcy i radni miasta. 

W sumie wpłynęło 30 wniosków, w których pojawiły się 24 nominacje. Wśród zgłoszonych pojawiły się kandydatury między innym ludzi teatru, przedstawicieli sztuk wizualnych, muzyków.

Kim są laureaci?

  • Michał Brożek – dyrygent, kompozytor organista, nauczyciel, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Artysta koncertuje nie tylko w kraju, ale i za granicą. Jest założycielem tyskiego chóru Cantate Deo oraz dyrygentem Chóru Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pełni funkcję dyrektora artystycznego Metropolitalnego Festiwalu Chóralnego. Wraz z chórami jest laureatem wielu nagród w uznanych konkursach w Polsce, m.in. laureat grand prix tegorocznej edycji Tyskich Wieczorów Kolędowych, a także za granicą, np. w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Music and sea” w Parali w Grecji czy w Miedzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Prowansji we Francji. Ma w swoim dorobku 4 wydawnictwa płytowe. Angażuje się w edukację artystyczną dzieci i młodzieży w Tychach będąc nauczycielem muzyki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 oraz nauczycielem przedmiotów muzycznych i dyrygentem szkolnej orkiestry w Zespole Szkół Muzycznych.
  • Agnieszka Łapka – malarka, autorka tekstów, grafik, wokalistka. W 2022 r. uznana jako najlepsza wokalistka bluesowa w cenionej ankiecie kwartalnika “Twój blues”, gdzie od wielu lat utrzymuje się w czołówce plebiscytu blues top. Jako wokalistka współpracowała z takimi artystami jak: Jan „Kyks” Skrzek, Leszek Winder, Krzysztof Głuch, Andrzej Rusek, Henryk Gembalski, Józef Skrzek, Jerzy Piotrowski, Anthimos Apostolis. Od 2007 roku jest związana z zespołem Śląska Grupa Bluesowa, którego ostatnia płyta „Tu i teraz” uzyskała nominację do nagrody Fryderyk. Tworzy także solowe projekty kompozytorskie jako Łapka. Posiada liczne autorskie wydawnictwa płytowe oraz wiele płyt z zespołami, z którymi współpracuje. Na scenie jest od 20 lat.
  • Izabela Wądołowska – graficzka, kostiumolożka, scenografka, muralistka, malarka, projektantka, kuratorka wystaw artystycznych. Absolwentka katowickiej Akademii Sztuk Pięknych oraz podyplomowych studiów scenograficznych w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współpracowała z teatrami dramatycznymi w Polsce, organizowała i brała udział w wielu wystawach polskich i zagranicznych. Przez wiele lat była kuratorem tyskiej galerii Strefart. Obecnie związana jest z galerią „Na Wolności”. Stworzyła markę Double Room, dla której wypracowała ofertę ponad 200 grafik wielkoformatowych. W2020 r. powołała do życia wraz z Agnieszką Kuśpiel grupę kreatywną SIS – spotkanie i sztuka, która miała na celu aktywizację twórczą kobiet-artystek po czasie twórczej stagnacji. Od 2022 r. tworzy przestrzeń warsztatową „poza schematem” – arteterapia indywidualna i grupowa. Laureatka wielu nagród, dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego.

Tyski Ambasador Kultury 2024

Nagrodę Tyskiego Ambasadora Kultury, przyznawaną od 2022 roku otrzymał Michał Czachowski. Gitarzysta flamenco, producent muzyczny, wydawca, inżynier dźwięku, grafik, publicysta, wykładowca, doktorant Akademii Muzycznej w Krakowie, architekt. Dziś jest najbardziej znanym polskim gitarzystą flamenco, zapraszanym na festiwale muzyczne w Hiszpanii i na wszystkich kontynentach. Uznanie na arenie międzynarodowej zdobył m.in. dzięki projektowi „Indialucia” stanowiącemu nietuzinkową fuzję muzyki flamenco oraz indyjskiej. Projekt ten otrzymał liczne nagrody, jak również nominację do nagrody Fryderyka. Współpracuje z uznanymi artystami, redaguje teksty do polskich i zagranicznych pism branżowych, prowadzi audycję „My Spanish Heart” w radiu JAZZ.FM. Koncertuje na całym świecie. Łącznie odbył koncerty w 36 krajach, sprzedał ponad 35 tys. swoich płyt. Jest ambasadorem międzynarodowego festiwalu „Śląska Jesień Gitarowa” oraz Miasta Tychy.

– Dziękuję bardzo wszystkim przedstawicielom kultury w naszym mieście. Dzięki Wam świat jest piękniejszy, a my możemy cieszyć się i upajać pięknem, które jest wokół nas. Ciesze się, że tak wiele ludzi kultury mieszka w Tychach, gratuluję tegorocznym laureatom i życzę wielu kolejnych sukcesów – mówił Maciej Gramatyka, pełniący funkcję prezydenta Tychów. 

Po przyznaniu nagród, część artystyczna

Część artystyczną wydarzenia uświetnił koncert koncert Motion Trio i AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy. Motion Trio koncertował w 41 krajach świata, muzycy współpracowali m.in. z Krzysztofem Pendereckim, Henrykiem Mikołajem Góreckim, Wojciechem Kilarem i Tomaszem Stańką. 

Podczas koncertu artyści wykonali muzykę Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara oraz autorskie kompozycje członków zespołu Motion Trio. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł[Informacja] OBWIESZCZENIE Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Olsztynie z dnia 13 marca 2024 r. o zarejestrowanych listach kandydatów na radnych do Sejmiku Województ
Następny artykułMiedź jest stąd