A A+ A++

Przyznano nagrodę im. Feliksa Jasieńskiego promującą prywatne kolekcjonerstwo.

Przyznano doroczną Nagrodę „Kolekcjonerstwo – nauka i upowszechnianie” im. Feliksa Jasieńskiego. Nagrodę ustanowiły Muzeum Narodowe w Krakowie, Archiwum Polskiej Akademii Nauk i stołeczny Dom Spotkań z Historią.

Warto sprawdzić: Niedługo Polska zniknie z mapy świata sztuki

Przyznanie nagród za rok 2019 ma szczególną rangę. Przypada w roku stulecia daru, jaki Feliks Jasieński przekazał narodowi. Było to 15 tys. wybitnych dzieł sztuki polskiej i europejskiej oraz dzieła sztuki japońskiej, bezcenne w skali świata.

Nagrodę przyznano w trzech kategoriach

Nagrodą dla pracownika nauki za publikacje dotyczące kolekcjonerstwa uhonorowano dr Joannę Hübner-Wojciechowską za książkę „Sztuka skalnego Podhala. Przewodnik dla kolekcjonerów”. Książkę wydały Arkady.

Nagrodą dla instytucji za upowszechnianie dorobku kolekcjonerskiego, w tym publikacje i wystawy, uhonorowano prywatne Muzeum École de Paris Villa la Fleur w Konstancinie. Muzeum w 2010 r. utworzył kolekcjoner Marek Roefler.

Nagrodę dla dziennikarza otrzymał Rafał Kamecki, twórca największego portalu rynku sztuki Artinfo.pl. Portal popularyzuje ideę kolekcjonerstwa, prezentuje wkład kolekcjonerów w ochronę dziedzictwa narodowego. Artinfo.pl publikuje doroczne raporty o rynku.

Nie tylko Podhale

Dr Joanna Hübner-Wojciechowska jest autorką kilku poradników dla kolekcjonerów: wznawianej książki „Art Deco” oraz „Lata 60. XX wieku. Sztuka użytkowa. Przewodnik dla kolekcjonerów”. W nagrodzonym przewodniku opisuje dzieła stworzone w stylu zakopiańskim, opracowanym i propagowanym przez Stanisława Witkiewicza.

Nagrodzono książkę dr Joanny Hübner-Wojciechowskiej. Fot. ArkadyW tym stylu tworzono przedmioty codziennego użytku: meble, ceramikę, srebra stołowe, tkaniny dekoracyjne. Przedmioty te są ostro licytowane na aukcjach, bo są też bardzo chętnie kolekcjonowane. Nagrodzona książka to bogate źródło wiedzy zarówno dla początkujących zbieraczy, jak i koneserów.

Z Polski do Paryża

Marek Roefler prezentuje w swoim muzeum sztukę artystów, którzy wyemigrowali z Polski i tworzyli w międzynarodowym środowisku w Paryżu. Co roku kolekcjoner organizuje monograficzną wystawę jednego artysty. Dzieła sztuki pochodzą ze zbiorów kolekcjonera i wypożyczane są ze świata. Odbyło się dziesięć wystaw.

Warto sprawdzić: Roefler: Zapłaciłem drożej, niż planowałem

Do każdej wystawy wydano dwujęzyczny album monografię. Opracowanie monografii poprzedzają badania naukowe prowadzone przede wszystkim w międzynarodowych archiwach lub muzeach. Wystawy i książki przygotował historyk sztuki Artur Winiarski, kurator i dyrektor muzeum. Po wystawie w konstancińskim muzeum rynek zwykle odkrywa prezentowanego tam niesłusznie zapomnianego artystę, a jego dzieła drożeją.

W przyszłym roku odbędzie wystawa kultowej malarki Tamary Łempickiej. Marek Roefler zakończył właśnie remont kolejnego zabytkowego budynku z przeznaczeniem na muzeum.

W tym roku w warunkach pandemii aktualną wystawę można obejrzeć wyjątkowo tylko na specjalnie nakręconych filmach. Aktualnie trwa wystawa urodzonego w Beresteczku malarza Nathana Grunsweigha (1880–1956) – www.villalafleur.com.

Raporty dla inwestorów

Rafał Kamecki, twórca portalu Artinfo.pl, od lat opracowuje z zespołem ekspertów raporty o krajowym rynku sztuki. To bogato ilustrowane publikacje, zawierają informacje ważne dla zaawansowanych i początkujących kolekcjonerów oraz inwestorów na rynku sztuki. Raporty dostępne są w empikach, księgarniach muzeów i u wydawcy.

Rafał Kamecki stworzył portal Artinfo.pl i wydaje raporty o rynku sztuki. Fot. materialy prasoweRaport za 2019 r. ukazał się w ostatnich dniach. Pandemia opóźniła publikację. Atrakcją jest analiza I półrocza 2020 r., kiedy obroty na krajowych aukcjach wzrosły o blisko 30 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Publikacja zawiera m.in. 255 kolorowych ilustracji oraz ponad 100 tabel i wykresów. Lektura raportu pozwala zorientować się w aktualnych tendencjach i trafniej prognozować przyszłość.

Warto sprawdzić: Rynek sztuki błyszczy. Sensacyjne wzrosty obrotów

Utworzony w 2000 r. portal Artinfo.pl posiada największą w Polsce unikatową bazę informacyjną o krajowym rynku sztuki.

Historia mecenasa

Patron nagrody Feliks Jasieński (1861–1929) to największy kolekcjoner w dziejach Polski, mecenas artystów, pisarz – używał pseudonimu Manggha. Jasieński doczekał się monografii wydanej w 2014 r. przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Autorką monografii jest dr Agnieszka Kluczewska-Wójcik. Publikacja dostępna jest w muzealnej księgarni.

Honorowym przewodniczącym Kapituły Nagrody jest prof. Krzysztof Pomian. Jest badaczem historii kolekcjonerstwa i dyrektorem naukowym Muzeum Europy w Brukseli. Przewodniczącym Kapituły jest prof. Wojciech Kowalski, prawnik, wybitny specjalista m.in. od rewindykacji dóbr kultury.

Jasieńskiego rozsławił przede wszystkim Andrzej Wajda, który wraz Krystyną Zachwatowicz ufundował krakowskie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. 30 listopada 1994 r. muzeum uroczyście otworzyli książę Takamado i prezydent … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTeatr w kinach. Transmisja spektaklu “2020: Burza” w reż. Grzegorza Jarzyny w sobotę
Następny artykuł2. Kongres Kultury Polskiej odbędzie się 12 listopada online