A A+ A++

Józef Skrzek, Elżbieta Jaworowicz, Joanna Siedlecka i Piotr Semka – to niektórzy laureaci Nagród Mediów Publicznych 2021.

(Fot. Natasza Młudzik, TVP)

O laureatach mówił podczas uroczystej gali przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. – To są wybitne postacie polskiego dziennikarstwa. Proszę nie wierzyć tym, którzy mówią, że media są coraz gorsze. Dzięki takim postaciom są coraz lepsze. Kultywujmy i nagradzajmy tych ludzi takimi nagrodami – zaznaczył szef Rady Mediów Narodowych.

Nagrodę w kategorii Muzyka przyznało Polskie Radio. Pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek otrzymał ją za “wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej, w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum”.

Prezes publicznego nadawcy Agnieszka Kamińska podkreśliła, że Józefa Skrzeka charakteryzuje ogromna miłość do muzyki. – Jest oddany swojej pasji, swojej muzyce. Cała jego twórczość o tym świadczy. On cały jest muzyką i to słychać w jego twórczości – mówiła Agnieszka Kamińska.

Laudację na cześć laureata wygłosiła piosenkarka Halina Frąckowiak, która wspominała pierwsze spotkanie z artystą. – Słuchałam Józka, który grał tak, że niebo się otwierało. Muzyka płynęła z jego duszy. Pamiętam, że ilekroć zasiadał do fortepianu, już po pierwszych granych przez niego dźwiękach miałam wrażenie, jakby świat się kończył. Józku, bardzo się cieszę i gratuluję. Życzę, aby twoja dalsza droga była tak piękna i pełna artystycznego ducha i harmonii – podkreślała Halina Frąckowiak.

Laureat nie mógł pojawić się na gali, ale przesłał nagranie z podziękowaniem. – Dziękuję. Jesteście z miłości. Życzę wam spełnienia marzeń, muzyki, sztuki piękna, Oby te błogosławieństwa i te talenty istniały między wami po to, żebyście byli dla siebie kochani – dziękował Józef Skrzek.

Pisarka i reportażystka Joanna Siedlecka otrzymała nagrodę “za wierność dewizie Józefa Mackiewicza, że tylko prawda jest ciekawa”. Laudację na cześć laureatki wygłosił przewodniczący kapituły Krzysztof Masłoń. – Autorka “Mahatmy Witkaca” i “Pana od poezji” o Zbigniewie Herbercie i “Wypominków”, w których oddała sprawiedliwość między innymi Stanisławowi Rembekowi. Swoim pisarstwem udowadnia, że twórca “Drogi donikąd” miał stuprocentową rację. A ona ze słów jego wyciągnęła najdalej idące wnioski płacąc za to wysoką cenę. Odwaga zawsze kosztuje najwięcej – mówił.

Joanna Siedlecka powiedziała, że kapituła doceniła nagrodą nie tylko ją, ale także bohaterów jej książek. – Myślę, że nagradzając moje książki jury nagrodziło polską literaturę, nagrodziło naszych znakomitych pisarzy, o których pisałam: Gombrowicza, Herberta, Tyrmanda, Dygata, Rembeka. Tych, którzy nie dali się komunie. Sprawili, że literatura jest naszą duchową wolnością – zaznaczyła Joanna Siedlecka.

Elżbietę Jaworowicz nagrodzono za “inspirowanie działań umożliwiających ludziom skuteczną walkę o swoje prawa i racje oraz za budowanie więzi z widzem”.

Laudację na cześć laureatki wygłosił dziennikarz Telewizji Polskiej i członek kapituły Przemysław Babiarz. – Czułość chirurga i pewna ręka kobiety. Dodajmy do tego atuty bezcenne w kategorii Obraz: uroda, wdzięk i klasa – mówił dziennikarz sportowy.

Elżbieta Jaworowicz podkreśliła, że w jej pracy najważniejszy jest drugi człowiek. – Od lat jeżdżę tysiące kilometrów tam, gdzie wzywają mnie ludzie zmarginalizowani, opuszczeni, którzy często w bardzo trudnej sytuacji. Wierzę, że najważniejsze w tej pracy jest spojrzenie w oczy tego człowieka z nuta zrozumienia, empatii, a nawet czułości – podkreślała Elżbieta Jaworowicz.

Zarząd Polskiego Radia uhonorował też nagrodami specjalnymi dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbietę Berus-Tomaszewską oraz szefową radiowej Dwójki Małgorzatę Małaszko. Wręczyła je prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. – W archiwach Polskiego Radia jest mnóstwo interesujących nagrań. Tym wszystkim z wielką pasją zajmuje się dyrektor archiwum Polskiego Radia. Wielką rolę ma Polskie Radio podczas Konkursu Chopinowskiego. Jego współorganizatorem jest Program II. Dzięki pracy pani dyrektor i jej zespołu, Polskie Radio i ten konkurs osiągnęły dwa i pół miliona odbiorców – zaznaczyła Agnieszka Kamińska.

Elżbieta Berus-Tomaszewska została uhonorowana przez Zarząd Polskiego Radia za popularyzację wiedzy o historii polskich zrywów zbrojnych XX wieku oraz doprowadzenie do wpisania kolekcji 93. metalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku na Listę Krajową programu UNESCO “Pamięć świata”. Dyrektor Archiwum Polskiego Radia podkreśliła, że ta nagroda to dla niej wielki zaszczyt. – Bardzo się cieszę, że mówi się o archiwum Polskiego Radia. Chciałabym z tego miejsca podziękować wszystkim kolegom, z którymi na co dzień współpracuję i z którymi staramy się dać drugie życie naszym archiwaliom. Staramy się opowiadać historie dźwiękami – mówiła.

Z kolei Małgorzatę Małaszko doceniono za wieloletnią promocję ambitnej kultury antenie radiowej Dwójki, a także za organizację lub współorganizację wielu prestiżowych wydarzeń muzycznych rangi światowej. – Dziękuję za to wyróżnienie Jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby pokazywać piękno, to co wartościowe. Możemy nie tylko z pasją, ale i zawodowo temu się poświęcać ja wraz z moim zespołem – zaznaczyła laureatka.

W dziedzinie Obrazu Nagrodę Mediów Publicznych przyznała Telewizja Polska, natomiast Polska Agencja Prasowa w kategorii Słowo. Rozgłośnie regionalne po raz pierwszy wręczyły swoją nagrodę nazwaną “Idea”. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali statuetkę oraz 100 tysięcy złotych.

na podst. materiałów IAR

Posłuchaj retransmisji z gali rozdania nagród:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmiany w przepisach o paszportach
Następny artykułGospodynie w telewizji śniadaniowej