A A+ A++

Jodłownik. W toku kompleksowej kontroli Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie stwierdziła 26 nieprawidłowości w zakresie działalności samorządu gminy Jodłownik. Wśród wykazanych przez kontrolerów zastrzeżeń znalazły się m.in. dodatki i nagrody przyznane przez wójta Pawła Stawarza pracownikom urzędu.

Pod koniec ubiegłego roku władze gminy Jodłownik otrzymały wystąpienie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie stanowiące podsumowanie kompleksowej kontroli, przeprowadzonej przez inspektorów RIO. 

Izba stwierdziła nieprawidłowości w zakresie zamówień publicznych (2), gospodarki nieruchomościami (6), realizacji wydatków bieżących (4), dochodów z tytułu podatków (1) i pozostałych dochodów budżetowych (1), sprawozdawczości budżetowej (2), księgowości i inwentaryzacji (7). Trzy nieprawidłowości sklasyfikowane jako „pozostałe, w tym sprawy organizacyjne”. 

Inspektorzy nie tylko wykazali nieprawidłowości, ale też wskazali osoby odpowiedzialne za ich powstanie oraz przedstawili wnioski zmierzające do usunięcia nieprawidłowości i poprawienia działalności samorządu w danym zakresie. 

RIO wskazała także 6 nieprawidłowości, których nie objęto wnioskiem pokontrolnym z uwagi na przykład na ich incydentalny charakter bądź w związku z ich wyeliminowaniem w trakcie kontroli. 

Wśród nieprawidłowości było m.in. nieterminowe zwracanie wadium uczestnikom przetargów, brak programu gospodarowania zasobem mieszkaniowym w latach 2019 – 2020 czy też brak publikacji wykazu nieruchomości do wynajmu. 

Co ciekawe, kontrolerzy mieli sporo zastrzeżeń do kwestii płacowych w urzędzie. Jako nieprawidłowość uznano np. przyznawanie dodatku specjalnego przy nieokreśleniu powodów i braku doprecyzowania zakresu dodatkowych czynności, stanowiących podstawę jego przyznania, co dotyczyło zastępcy kierownika ds. inwestycji i zamówień publicznych (20% wynagrodzenia zasadniczego od sierpnia 2020 r. do końca lipca 2021 r.) z „tytuły wykonywania dodatkowych prac” oraz skarbnika gminy (25% łącznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego od lutego 2021 r. do lutego 2022 r.) ze względu na „zwiększenie obowiązków służbowych polegających na nadzorowaniu programu”. 

RIO zwróciło również uwagę na przyznanie i wypłacenie pracownikom Urzędu Gminy nagród pieniężnych w kwietniu 2020 r. z okazji Świąt Wielkanocnych, w maju 2020 r. z okazji Dnia Samorządowca oraz w grudniu 2020 r. z okazji Świąt Bożego Narodzenia. 

Jak zauważyli inspektorzy, wymienione święta nie są w żaden sposób związane ze szczególnymi osiągnięciami w pracy zawodowej. – Można wywnioskować, że wymienione święta potraktowano jako uzasadnienie, a nie termin przyznania nagród – napisano w protokole. – Konkretne dni czy święta mogą stanowić ewentualnie termin wypłaty nagród, natomiast nieprawidłowe jest ich wskazanie (w zbiorczych pismach określających ich wysokość) jako uzasadnienie nagrody, gdyż nie są one związane ze szczególnymi osiągnięciami w pracy zawodowej.

Jako osoby odpowiedzialne za nieprawidłowości w zakresie nagród i dodatków Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie wskazała wójta i skarbnika gminy. 

Z pełną treścią dokumentu można zapoznać się na stronie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStudniówka w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Edwarda Szylki w Ożarowie
Następny artykułPolicja Mińsk Maz.: Ferie 2022 – autokary do kontroli