A A+ A++

Instytut Pamięci Narodowej każdego roku docenia wysiłki osób, które angażują się w działania na rzecz zachowania lokalnej historii, przyznając im nagrodę honorową „Świadka Historii”. Laureatów uhonorowano w tym roku na ubiegłotygodniowej gali w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. Sebastiana Pelczara w Rzeszowie (6 bm.), podczas finału 13. edycji konkursu.

„Świadek Historii” to wyróżnienie ustanowione przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w 2009 r. Co roku honoruje się nim osoby, organizacje i instytucje szczególnie zasłużone dla upamiętniania historii narodu polskiego oraz wspierające pion edukacyjny IPN w realizacji działalności w obszarach: edukacyjnym, naukowymi i wydawniczym. Wyróżnienie przyznawane jest także pośmiertnie, a o wyborze laureatów corocznie decyduje kapituła pracująca pod przewodnictwem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. „Świadek Historii” jest lokalnym odpowiednikiem ogólnopolskiego „Kustosza Pamięci Narodowej” – wyróżnienia przyznawanego za dokonania w upamiętnianiu historii polskiego narodu w latach 1939 – 89 oraz za działalność zbieżną z celami instytutu.

[middle1]

W tegorocznej, 13. edycji wyróżnienia trafiły łącznie do pięciu laureatów: Muzeum Kresów w Lubaczowie (prowadzi działalność w zakresie ochrony i promocji kultury Kresów dawnej Rze­czypospolitej oraz działalność naukowo-badawczą, której efektem są wydawnictwa własne, ponadto kultywuje pamięć o ofiarach holokaustu); Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Anny Jenke w Jarosławiu (kładzie duży nacisk na edukację historyczną i wychowanie patriotyczne młodego pokolenia); Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu (podejmuje różnorodne działania, by historia „Małej Ojczyzny” stanowiła szczególną wartość); Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Błażowej Dolnej (posiada…

Płatny dostęp do treści

Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium?
Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie!

Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się

Pozostało 43% tekstu do przeczytania.

Wykup dostęp

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułСпоживчий кошик в Україні: як змінюється та для чого він потрібен
Następny artykułNie daj się zwieść smutnym oczom sarny. Może ogołocić do cna działkę