– Celem konkursu „Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom” było docenienie tych pracodawców, którzy kierują się zasadami równego traktowania pracowników bez względu na pochodzenie oraz wspierają ich integrację. Zgłosiło się do niego 24 pracodawców. Wśród nich były firmy reprezentujące bardzo różne branże m.in. budownictwo, transport, handel, gastronomię, edukację, przemysł meblarski, spożywczy oraz opiekę zdrowia – wylicza dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej.
– Przy ocenie firmy pod uwagę brany był m.in. sposób zatrudnienia cudzoziemca, czyli czy otrzymuje umowę o pracę lub czy jest zatrudniony w oparciu o umowę cywilnoprawną – dodaje dr Sabina Kubiciel-Lodzińska. Ważne były też dodatkowe świadczenia lub pomoc, którą pracodawca oferował zagranicznym pracownikom. Chodzi m.in. o zakwaterowanie, transport z pracy i do pracy, szkolenia zawodowe, pomoc w legalizacji pobytu lub w różnych sytuacjach kryzysowych. Pod uwagę brano też zakres pomocy ze strony pracodawcy oferowany obcokrajowcom w związku z pandemią.
Większość pracodawców oferowała obcokrajowcom dodatkowe świadczenia np. pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, darmowe lub płatne mieszkanie, szkolenia zawodowe, pomoc w sprowadzeniu rodziny do Polski, a także kursy języka polskiego.
– Dla wielu firm korzystanie z pracy cudzoziemców to wyzwanie wiążące się z dodatkowymi obowiązkami, które nie pojawiłyby się przy zatrudnianiu wyłącznie Polaków – zaznacza dr Jolanta Maj z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej. – Zatrudnianie obcokrajowców staje się w wielu branżach koniecznością i warto o nich myśleć strategicznie pomagając im włączyć się do zespołu pracowników – dodaje. Nagrody przyznawano w trzech kategoriach: firm bezpośrednio zatrudniających cudzoziemców, pracodawców korzystających z cudzoziemców zatrudnianych przez agencję pośrednictwa pracy oraz w kategorii agencji pracy. Oto laureaci I edycji konkursu „Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom”:
Grupa pracodawców bezpośrednio zatrudniających cudzoziemców
Mikro- i małe przedsiębiorstwa
- IEM Łukasz Szczygielski (nagroda)
- ZPH Doktorvolt Zbigniew Maleska (wyróżnienie)
- Nysanet (wyróżnienie)
Średnie przedsiębiorstwa
- Elsteel-Poland Sp. z o.o. (nagroda)
- Ok Construction Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o. (wyróżnienie)
Duże przedsiębiorstwa
- Nutricia Zakłady Produkcyjne Sp. z o.o. (nagroda)
- Solidaris Sp. z o.o. (wyróżnienie)
- Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu (wyróżnienie)
Grupa agencji pośrednictwa pracy
Małe przedsiębiorstwa
- Carpediem Poland Sp. z o.o. (nagroda)
- Dreman Sp. z o.o. (wyróżnienie)
Średnie przedsiębiorstwa
- WEEGREE Sp. z o.o. (nagroda)
- PARETTI Sp. z o.o. sp.k. (wyróżnienie)
- OTTO Work Force Solutions Sp. z o.o. (wyróżnienie)
Grupa pracodawców korzystających z cudzoziemców zatrudnianych przez agencję pośrednictwa pracy
- Assa Abloy MERCOR DOORS Sp. z o.o. Zakład Produkcyjny w Dobrzeniu Wielkim (nagroda)
- Kler S.A. (wyróżnienie)
- Vitroterm Murów S.A. (wyróżnienie)
Organizatorem konkursu był Wydział Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Opolu, Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki oraz agencją pracy APN. Patronem wydarzenia był Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS