A A+ A++

Ratują życie, zatrzymują sprawców przestępstw i służą pomocą mieszkańcom – mowa o laureatach nagrody „Bezpieczny Kraków”, którymi zostali Dariusz Wądolny, Andrzej Wojtyczka, Marcin Dudzik oraz Mirosław Guzik. W ubiegłym roku wyróżnili się wzorową postawą dla poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego w Krakowie.

Fot. Bogusław Świerzowski / kraków.pl

W tym roku nagroda „Bezpieczny Kraków” przyznana została po raz osiemnasty. Do tej pory nagrodzono 61 funkcjonariuszy, przyznano też jedną nagrodę specjalną i dwa specjalne wyróżnienia.

Kandydatami do nagrody „Bezpieczny Kraków” mogą zostać funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie i Straży Miejskiej Miasta Krakowa.

Mogą ich zgłaszać: Komenda Miejska Policji w Krakowie, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Straż Miejska Miasta Krakowa, rady dzielnic Krakowa, organizacje pozarządowe, których celem jest działalność na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego.

– Jeśli popatrzymy na badania związane z poczuciem bezpieczeństwa, to mieszkańcy odpowiadają, że w swojej okolicy czują się bezpiecznie. Ta nagroda jest po to, aby docenić właśnie te osoby, które pracują na rzecz naszego bezpieczeństwa i oprócz służby zrobiły coś wyjątkowego – mówił podczas uroczystego rozdania nagród prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Laureaci nagrody „Bezpieczny Kraków” za 2022 r.

Dariusz Wądolny, starszy sierżant – dzielnicowy Rewiru II Dzielnicowych Wydziału Prewencji Komisariatu Policji V Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

Pełni służbę w policji od 2018 r. W sierpniu 2022 r. kiedy otrzymał komunikat o osobie kierującej samochodem, która może znajdować się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, rozpoczął poszukiwania. W efekcie zatrzymał pojazd, a prowadząc kontrolę bagażu w samochodzie wykrył środki odurzające i znaczną ilość gotówki, którą zabezpieczono. Jak się okazało pochodziła ona z kradzieży z włamaniem do jednego z mieszkań.

W grudniu 2022 r. funkcjonariusz w trakcie obchodu sprawdzał niezamieszkałe domy i miejsca w ramach akcji „Bezdomni Zimą”. W jednym z pustostanów zauważył leżącego na ziemi mężczyznę, trzęsącego się z zimna, który jak się okazało, był w stanie hipotermii. Dzielnicowy niezwłocznie przystąpił do akcji ratunkowej, udzielając pierwszej pomocy zanim dotarła karetka. Profesjonalnie udzielona pomoc przedmedyczna bezpośrednio przyczyniła się do uratowania życia.

Andrzej Wojtyczka, sierżant sztabowy – dzielnicowy Rewiru II Dzielnicowych Wydziału Prewencji Komisariatu Policji V Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Służbę w policji pełni od 7 lat. W 2022 r. dokonał zatrzymania 36 sprawców przestępstw oraz 14 osób poszukiwanych. Przeprowadził ponad 60 spotkań z mieszkańcami, które przyczyniły się do zwiększenia ich poczucia bezpieczeństwa. W ramach własnej inicjatywy podejmuje szereg działań, a efektami są zatrzymania sprawców przestępstw.

Marcin Dudzik, strażnik miejski – oddział IV Podgórze, I Referat Rejonowy Straży Miejskiej Miasta Krakowa. Dał się poznać wśród mieszkańców jako funkcjonariusz, który zawsze służy pomocą i radą.

Ściśle współpracuje nie tylko z mieszkańcami, ale też zarządcami budynków w zakresie usuwania graffiti oraz porządkowania terenów należących do wspólnot mieszkaniowych oraz spółdzielni, czego skutkiem jest niemal natychmiastowe doprowadzenie do sprzątania zaśmieconych terenów oraz usuwanie przez administratorów wulgarnych i antysemickich napisów z elewacji budynków.

Mirosław Guzik, sekcyjny – strażak nurek w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej nr 4 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Pełni służbę w Państwowej Straży Pożarnej od 2017 r. Obecnie zajmuje stanowisko młodszego ratownika- kierowcy.

Jest zaangażowany w działania grup specjalistycznych funkcjonujących w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 tj. Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Małopolska” i Specjalistycznej Grupy Sonarowej „Kraków”.

W grudniu 2022 w godzinach nocnych przypadkowy świadek poinformował służby, że młody mężczyzna wpadł do Wisły. Do działań włączył się nurek Mirosław Guzik. Zszedł na dno rzeki i już po około 11 minutach poszukiwań dotarł do poszkodowanego, wyciągnął go z wody i przekazał ratownikowi na łodzi. W tej akcji nurek pracował w niezwykle trudnym środowisku, przy zerowej widoczności. Dzięki profesjonalizmowi i odwadze możliwe było szybkie odnalezienie i uratowanie młodego człowieka. 


pokaż metkę


Autor:

Emilia Król


Osoba publikująca:

Oliwia Stępień


Podmiot publikujący:

Wydział Komunikacji Społecznej


Data publikacji:

2023-06-29


Data aktualizacji:

2023-06-29

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielki sukces Polaka. Gen. Gromadziński dowódcą Eurokorpusu
Następny artykułNOWY GŁOS W KIOSKACH: Ruszyły prace koncepcyjne przed budową obwodnicy Zabrza. 7-godzinna debata radnych o mieście z wiadomym skutkiem. Ile zarabiają szefowie DPSów? Koniec wiosennych napraw dróg i nowy system oczyszczania. Idą zmiany w Górniku