A A+ A++

Nagłe wypadki wbrew pozorom nie zdarzają się tylko ludziom ani dzieciom, dotyczą one również naszych czworonożnych przyjaciół. Nawet najbardziej dbający o swojego psa właściciel, nie jest w stanie ustrzec go przed nieszczęśliwym i nagłym wypadkiem lub chorobą. Co robić, gdy psa potrąci rower czy uderzy auto? Jak przygotować się na taki wypadek? Takie sytuacje kryzysowe mogą dotknąć każdego właściciela, dlatego warto być na nie przygotowanym.

Potrącony pies – co robić?

Pierwszą zasadą, której należy się trzymać, jest niewpadanie w panikę. Trzeba sprawdzić, w jakim stanie jest piesek, czy jest w stanie sam się poruszać czy nie. Być może siła uderzenia nie była na tyle mocna, żeby wyrządzić dużo szkód. Wówczas nasz przyjaciel będzie w stanie sam przejść do samochodu. Jeśli tak nie jest i pies znajduje się w ruchliwym miejscu, to należy przenieść go gdzieś na ubocze i sprawdzać dalej, co z nim.

Udzielenie psu pierwszej pomocy

Pies potrącony przez samochód, niezależnie od siły uderzenia, powinien jak najszybciej znaleźć się w lecznicy. Warto mieć przy sobie lub w telefonie kontakt do najbliższego gabinetu weterynaryjnego, zadzwonić tam tuż po wypadku i poinformować o zdarzeniu. Będą mieli czas na przygotowanie sali i sprzętu do ewentualnej operacji. Natomiast jeśli wypadek miał miejsce w weekend i gabinety są już pozamykane, to warto wybrać się wtedy na dyżur weterynaryjny weekendowy – Wrocław ze względu na to, że jest tak dużym miastem, oferuje takie miejsca. Wtedy nie musimy martwić się, czy zwierzak wytrzyma do poniedziałku i czy nie będzie z nim gorzej. Pierwsze wskazówki dotyczące pierwszej pomocy dostaniemy często już przez telefon od lekarza.

Domowa apteczka dla czworonoga

Na dłuższe wypady z czworonogiem dobrze mieć przy sobie apteczkę, która będzie wyposażona typowo pod psa. Jej zawartość można skonsultować z lekarzem weterynarii. Dlaczego? Lekarz prowadzący naszego psiaka zna go najlepiej pod kątem występujących chorób, więc doradzi, jakie leki możemy wsadzić do apteczki, poza standardowym wyposażeniem.

Do podstawowej zawartości naszej domowej apteczki dla psa zaliczają się:

– nożyczki,

– środki na wymioty,

– opatrunki i środki dezynfekcyjne przeznaczone dla zwierząt,

– termometr doodbytniczy,

– szczypce do usuwania kleszczy,

– koc termiczny,

– rękawiczki lateksowe oraz

– maseczki jednorazowe.

Te ostatnie mogą przydać się podczas wykonywania sztucznego oddychania, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Inne nieszczęśliwe wypadki, które mogą się przytrafić

Wypadki u psów zdarzają się najczęściej z przyczyn losowych, dlatego bardzo trudno im zapobiec. Na spacerach warto być ostrożnym i przewidywać niektóre sytuacje, jednak jeśli dojdzie już do nieszczęśliwego wypadku, to nie warto się obwiniać, a próbować pomóc zwierzakowi. Jakie jeszcze wypadki mogą spotkać psa?

Pogryzienie się z innym psem

W przypadku pogryzienia się Twojego pupila z innym psem możliwe jest wystąpienie ran szarpanych. To również musi jak najszybciej zobaczyć weterynarz, ponieważ tylko on dokładnie oczyści pogryzione miejsce i powie, co z tym dalej zrobić, czyli np. czy wygląda to źle i jak będzie wyglądało ewentualne leczenie. Od opiekuna psa, który ugryzł naszego, będziemy potrzebowali zaświadczenia, że pies jest szczepiony przeciwko wściekliźnie.

Ukąszenie przez jadowite gady

Jadowite gady mogą przytrafić się nie tylko w lasach czy parkach. Można spotkać je na ulicy czy mogą wyjść nawet z krzaków, w których właśnie załatwiał się nasz pupil. Jeśli widzimy, że pies zachowuje się nagle dziwnie, to niezwłocznie powinniśmy udać się do lekarza. Prawdopodobnie został ukąszony. Bardzo możliwe, że psu zostanie podana surowica i leki wspomagające. Jeśli mamy przy sobie apteczkę, to możemy najpierw założyć opaskę uciskową (powyżej miejsca ukąszenia), a następnie odkazić ranę. Następnie zawieźć psa do lecznicy.

Ukąszenie przez owady

Młode i szalony psy często polują na owady, które żądlą. Nic więc dziwnego, że wypadki chodzą po zwierzętach. Jeśli już do niego dojdzie, to jeśli jest to możliwe, usuwamy żądło. Następnie odkażamy ranę i dla złagodzenia bólu możemy przykładać zimne okłady. Jeżeli u psa występują trudności w oddychaniu, to należy zgłosić się z nim do weterynarza.



Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicjantka zawieszona w czynnościach
Następny artykułSąd zajmie się sprawą dezertera Emila C. Miał znęcać się nad matką