A A+ A++

Uczniowie liceum w Zespole Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie wzięli udział w wyjeździe do Norwegii – ostatniej z cyklu czterech mobilności, realizowanych w ramach projektu „Future in the Past”, na zasadach programu Erasmus +.

6 czerwca 2022 roku grupa 10 uczniów i 2 dwóch nauczycieli VI Liceum wyruszyła w podróż z Krakowa do Bergen, a następnie transportem miejskim na miejsce zakwaterowania, w Fjell-ly, malowniczej nadmorskiej miejscowości. Pierwszy wieczór upłynął pod znakiem inauguracji mobilności.

Następnego dnia odbył się wyjazd do Fjell Fortress, gdzie znajdują się forty z czasów II wojny światowej. W okolicy wybudowano w sumie 66 bunkrów, w których w czasie okupacji szukali schronienia okoliczni mieszkańcy. Przy pomniku upamiętniającym ofiary zbrodni wojennych uczestnicy projektu złożyli kwiaty i uczcili pamięć poległych minutą ciszy.

Kolejnym punktem programu była wizyta w The North Sea Traffic Museum. Miał tam miejsce pokaz filmu, który pomógł lepiej zrozumieć tragiczne dzieje mieszkańców tego regionu. Po filmie grupa zwiedzała muzeum historii. Był też czas na podziwianie malowniczych krajobrazów.

Następnie uczestnicy projektu udali się na wędrówkę po norweskich szlakach, by dojść do góry Grany. Wokół rozpościerały się fantastyczne widoki norweskich fiordów. Kontakt z norweską naturą, tak bardzo odmienną od polskiej, był wyjątkowym i zachwycającym doświadczeniem. Dla wielu uczestników projektu dzień zakończył się kąpielą w dość zimnym morzu.

W środę dzień  rozpoczął się od zwiedzania Blom Fish Farm – farmy rybnej. Po przyjeździe na miejsce został wyświetlony film o funkcjonowaniu farmy. Pokazane zostało życie ryb od stadium początkowego do końcowego. Następnie uczestnicy projektu zostali podzieleni na dwie grupy . Pierwsza z nich popłynęła łódką na farmę, która znajdowała się na pełnym morzu. Sama przejażdżka łódką motorową była ekscytującym przeżyciem. Druga grupa w tym czasie oglądała wystawę historyczną.

Kolejnym punktem programu tego dnia był „Plastic Whale”. Opowiedziana została tam  historia wieloryba, który rozbijając się o skały stracił życie. Jego żołądek wypełniony był plastikiem. Wieść o nim rozniosła się po świecie, a w miejscu zdarzenia zbudowano makietę wieloryba ukazującą plastikowe butelki w jego żołądku. W tym samym miejscu znajduje się muzeum, w którym można zobaczyć  rzeczy codziennego użytku Norwegów z dawnych czasów. Tego dnia odbywały się również prace w grupach, ich tematem była ochrona środowiska naturalnego. Były też okazją do wspólnej integracji.

Czwartek 9 czerwca upłynął pod znakiem pracy nad podsumowaniem projektu. Celem było stworzenie video oraz ebooka, zawierających wspomnienia z wszystkich czterech mobilności z krajów partnerskich. Wieczorem uczniowie miło spędzili czas przy ognisku, nad brzegiem morza.

W piątek, 10.06.22 odbyła się wycieczka do Bergen, gdzie uczestnicy projektu poznawali historię miejsc związanych z wydarzeniami II wojny światowej. Między innymi, odwiedzili miejsce upamiętniające deportację Żydów do obozów koncentracyjnych. Oglądali również ważne dla miasta i jego historii pomniki. Następną częścią wycieczki był wyjazd kolejką na górę Floyen, z której rozpościerał się zapierający dech w piersiach widok na zatokę i port w Bergen.

Po powrocie do ośrodka odbyło się oficjalne zakończenie projektu, podczas którego wręczone zostały certyfikaty. Ostatnie wspólne chwile upłynęły pod znakiem pożegnalnej dyskoteki.

W sobotę – dzień wyjazdu – w oczekiwaniu na wieczorny samolot, grupy miały mnóstwo czasu na zwiedzanie miasta, w którym właśnie odbywał się festyn, podczas którego występowały zespoły wykonujące utwory nawiązujące do folkloru norweskiego. Były stoiska z lokalnymi wyrobami oraz wiele innych ciekawych atrakcji. Na popularnym targu rybnym można było spróbować i zakupić wyjątkowe owoce morza, ale też inne miejscowe przysmaki, takie jak kiełbasa z renifera czy łosia.

Przygoda z Norwegią zakończyła się w niedzielę rankiem, na szkolnym parkingu. Wyjątkowe miejsca, nowe znajomości oraz niezapomniane wrażenia z pewnością zostaną na długo w pamięci młodzieży.

 Źródło: ZSNG Naftówka

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo nowego zespoły przywiozły do Belgii?
Następny artykułFBI: Trump miał w domu 184 niejawne dokumenty, w tym dotyczące informatorów