A A+ A++

Przede wszystkim warsztaty, ale też zabawa i integracja – tak krótko można podsumować Nadwarciański Jarmark Regionalny, który odbył się w Załęczu Wielkim. W Ośrodku ZHP „Nadwarciański Gród” wypoczywają setki dzieci i młodzieży na różnych tematycznych obozach: językowym, astronomicznym, harcerskim i małych odkrywców. Podczas jarmarku dzieci i młodzież uczestniczyli w warsztatach: rzeźbienia w drewnie, wycinanki ludowej, robienia świec z wosku pszczelego oraz wypieku chleba.

Dziś jest moment kulminacyjny projektu, który realizujemy ze środków samorządu Województwa Łódzkiego. W ramach tego projektu zrobiliśmy już wydarzenie „Szlakiem nadwarciańskich tajemnic”. Odbyły się wycieczki po regionie, po ziemi wieluńskiej, a dziś Nadwarciański Jarmark Regionalny – mówi Przemysław Serweta, Komendant Ośrodka.

Wywiad z Przemysławem Serwetą znajdziesz tutaj.

Krzysztof Kalemba z miejscowości Kałuże przywiózł na warsztaty prawdziwe pszczoły:
Przywiozłem jedną rameczkę wyjętą z ula razem z pszczołą – matką. W ulu mamy 60-70 tysięcy pszczół. Powinniśmy szanować pszczoły, bo jeżeli nie będzie pszczół, to nie będzie pożywienia. Nie mamy owoców, nie mamy kasz. Bez pszczół nie ma życia.

Tutaj jest bardzo fajnie. Dowiadujemy się wielu rzeczy, o których wcześniej nie miałyśmy pojęcia – mówią Asia i Zuzia, które poznały się na obozie, ponieważ jedna dziewczynka jest spod Wrocławia, a druga spod Wielunia.

Po raz pierwszy do Załęcza przyjechał Tom z Nowego Jorku. W ośrodku uczy dzieci i młodzież języka angielskiego, ale też chętnie uczestniczy w warsztatach rzeźbiarstwa prowadzonych przez Wacława Zabłockiego z Lututowa:
Robimy ptaka. Bardzo mi się tutaj podoba, rzeka Warta jest bardzo ładna.

Wycinanki są odstresowujące – mówi Ignacy z Wielkopolski, który był w grupie Anny Zabłockiej z Lututowa, prowadzącej warsztaty z wycinanki. – Ci, którzy mają większy talent, zrobią coś naprawdę pięknego.

Z kolei Eugeniusz Chrzanowski prowadził warsztaty pieczenia chleba i robienia masła z warzywami:
Mam przygotowane ciasto i będziemy piec chleb w sabatniku. Wieczorem wszyscy połamiemy się tym chlebem.


 
Z kolei Eugeniusz Chrzanowski prowadził warsztaty pieczenia chleba i robienia masła z warzywami.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł13 sierpnia: X Dolnośląski Festiwal Muzyczny – Koncert – Bardo
Następny artykułPrezes IPN: Reparacje wojenne są wielką szansą dla rządu niemieckiego