A A+ A++

Eurostat podał oficjalne dane o nadmiernej śmiertelności w krajach Unii Europejskiej za listopad 2020 r. Polska niestety znalazła się na pierwszym miejscu tego zestawienia i odnotowała największy wzrost w tym zakresie.

Eurostat, czyli unijna agencja statystyczna  opublikowała oficjalny raport o nadmiernej śmiertelności w krajach UE w 2020 r. Obejmuje on dane do listopada ub. roku włącznie. Nadwyżka śmiertelności, to wzrost całkowitej liczby zgonów z dowolnej przyczyny w porównaniu ze zgonami w poprzednich latach.

Dane Eurostatu wskazują, że w Polsce w listopadzie 2020 r. zmarło o 97,2 proc. więcej osób niż średnio w listopadach w latach 2016-2019. Chodzi zarówno o wszystkie zgony, bez względu na przyczynę, a więc także te – w wyniku COVID-19.

 

Zwraca uwagę fakt, że wyższego wskaźnika wzrostu śmiertelności nie odnotował żaden inny kraj UE w żadnym z poprzednich miesięcy pandemii. Dla przykładu, w pierwszej fali koronawirusa – wiosną – gdy epidemia uderzyła w Hiszpanię, wówczas nadmierna śmiertelność tam wyniosła w marcu ok. 53 proc., zaś w kwietniu 79 proc.

Eurostat wylicza, że do października włącznie, w krajach wspólnoty doszło do blisko 300 tys. nadmiarowych śmierci. Nie obejmuje to zatem statystyk z listopadowo-grudniowego wzrostu zachorowań. Dane te nie zostały bowiem jeszcze uzupełnione przez niektóre kraje. Do października włącznie, to kwiecień był miesiącem z najwyższą nadmierną śmiertelnością w całej Unii (ok. 25 proc.).

Eurostat czeka jeszcze na uzupełnienie przez wszystkie kraje danych za listopad i grudzień. Jednak patrząc na III falę epidemii i wzrost zachorowań oraz zgonów jaki nastąpił w tych miesiącach, można się spodziewać, że statystyki dotyczące właśnie końca roku będą jednymi z najgorszych.

Źródło: eurostat

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŻegluj w stronę życia | Giżycko wspiera krwiodawców
Następny artykułBędą komercyjne szczepienia przeciwko COVID-19? Jest decyzja rządu!