W wyniku wielu wiadomości kierowanych do Starachowice-NET.pl w związku z wycinką drzew w starachowickich lasach, Redakcja zapytała w Nadleśnictwie Starachowice o liczby i informację wyjaśniającą przyczyny tego stanu.
W 2022 roku w Nadleśnictwie Starachowice pozyskano 87 970 m3 drewna. Powyższa masa drewna, w przeliczeniu, odpowiada orientacyjnej liczbie ładunków transportowych, wynoszącej ponad 3100 pojazdów, które wyjechały ze starachowickich lasów.
Odpowiedzi udzielił Grzegorz Wachnicki Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Starachowice:
W odpowiedzi na pytanie dotyczące przyczyn wycinki drzew Nadleśnictwo Starachowice informuje, że użytkowanie lasu jest realizowane w związku z potrzebami hodowlanymi drzew w zakresie cięć: pielęgnacyjnych, odnowieniowych, sanitarnych, przygodnych oraz innych nie zaliczanych na etat, zgodnie z Planem Urządzenia Lasu (PUL) – dokumentem sporządzanym na 10 lat, o którym mowa w ustawie z dnia 28 września 1991 roku o lasach. Aktualnie jest to PUL dla Nadleśnictwa Starachowice na lata 2016-2025, który zatwierdził Minister Środowiska Decyzją z dnia 22.12.2016 r.
W uzupełnieniu informacji przekazanych w dotychczasowej korespondencji (styczeń, luty 2020r. – kliknij) należy wskazać, że gospodarka leśna jest jednym z gospodarczych sposobów korzystania z powierzchni Ziemi. Jest właściwym, rozumnym, opartym na podstawach naukowych i doświadczeniu pokoleń zachowaniem człowieka. Podobnie jak gospodarka rolna, rybacka, czy górnicza zaspakaja, nie dające się współcześnie zastąpić w inny sposób, potrzeby człowieka. Wykorzystanie drewna, zarówno dla celów energetycznych jak i potrzeb użytkowych jest jedną z najbardziej pierwotnych potrzeb człowieka, w zakresie korzystania z zasobów naturalnych.
Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek. W większości nie mają one zamienników. Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest ono najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na wielką skalę.
Lasy Państwowe nieustannie dążą do godzenia celów ekonomicznych i środowiskowych przy jednoczesnym spełnianiu wszystkich społecznych oczekiwań wobec lasów. Jesteśmy profesjonalnym i odpowiedzialnym dostawcą drewna, co potwierdzają międzynarodowe certyfikaty (PEFC, FSC®).
Nadleśnictwo prowadzi planowe działania w obrębie lasów gospodarczych, gdzie wycięcie drzewa jest czynnością techniczną, co do zasady realizującą potrzeby hodowlane drzewostanów. Nadleśnictwo nie prowadzi pozyskania drewna na powierzchni poza obszarem lasów gospodarczych, z wyjątkiem działań, które wynikają z zadań ochronnych dla rezerwatów przyrody lub innych form ochrony przyrody, jako czynności właściwe dla zachowania przedmiotu ochrony.
Prowadzona gospodarka leśna pozytywnie wpływa na obieg węgla w przyrodzie. Należ tu wskazać na istotne znaczenie lasów w redukcji poziomu tego pierwiastka w atmosferze. Krążenie węgla w przyrodzie polega na stałym jego przechodzeniu z atmosfery do biomasy poprzez wiązanie go w procesie fotosyntezy i uwalnianie go z biomasy do atmosfery w procesach spalania i rozkładu, w tym gnicia. Według współczesnej wiedzy, drzewostanami o największej kumulacji węgla, są drzewostany młodsze, intensywnie rosnące, w których procesy wzrostu i przyrostu miąższości przeważają nad procesami rozpadu, charakterystycznymi dla drzewostanów dojrzałych (starych). Drzewa stare lub utrzymywane w przegęszczeniu w zasadzie nie przyrastają co w praktyce oznacza, że wiążą niewiele węgla z atmosfery. Choć z przyrodniczego punktu widzenia martwe drewno jest czymś bardzo pożądanym, to w aspekcie obiegu węgla w przyrodzie, pozostawianie drewna do naturalnego rozpadu, oznacza to samo co jego spalenie. W skrajnych przypadkach emisja CO2 z rozpadających się na dużych powierzchniach drzewostanów może być większa, niż emisja przemysłu (źródło: Rola lasów w obiegu węgla w przyrodzie – Aktualności – Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku – Lasy Państwowe ).
Reklama
Użytkowanie lasu, a w konsekwencji wykorzystanie drewna jako zasobu, w którym skumulowany jest węgiel w wyrobach z drewna i jego powolne uwalnianie, a nie pozostawianie drzewostanów do naturalnego rozpadu i w jego następstwie do szybkiej redukcji materii organicznej (utleniania), należy uznać za właściwy sposób zapobiegania zmianom klimatycznym.
Mając na uwadze powyższe, za oczywisty sposób gospodarowania zasobami leśnymi należy uznać pozyskanie plonu z części drzew dojrzałych oraz wykonywanie cięć pielęgnacyjnych w ramach działań wyprzedzających naturalne obumieranie drzew. W świetle współczesnej wiedzy, jest to bardziej racjonalne zachowanie człowieka, w aspekcie zachowania klimatu niż pozostawianie drzewostanów do obumierania i redukcji poprzez procesy gnilne.
Doświadczenie poprzedników, stałe doskonalenie procesów gospodarczych, poparte badaniami naukowymi i rzetelną prognozą, stanowią podstawy działania. Prowadzona od lat gospodarka zapewnia ciągły wzrost zasobów leśnych, a jednocześnie w pełni wykorzystuje ich potencjał.
Przeciętna zasobność (ilość drewna na jeden hektar powierzchni leśnej) Lasów Starachowickich według stanu z 1941 r. wynosiła około 80 m3/ha, a według stanu na 01.01.2016 r. wynosiła 279 m3/ha. Dzięki planowej gospodarce leśnej realizowanej przez kolejne pokolenia leśników, ilość drewna w Lasach Starachowickich, przez okres ponad 70 lat zwiększyła się ponad trzykrotnie.
Bieżące pozyskanie drewna na terenie Nadleśnictwa Starachowice kształtuje się na poziomie 6,45 m3/ha/rok, co przy określonym wg stanu na 01.01.2016 r. okresowym przyroście drewna, w wysokości 8,78 m3/ha/rok, pozwala stale powiększać zasoby leśne Lasów Starachowickich.
Jednocześnie zapraszamy do korzystania ze strony internetowej Lasów Państwowych
https://www.lasy.gov.pl/pl oraz strony Nadleśnictwa Starachowice:
http://www.starachowice.radom.lasy.gov.pl/ .
Grzegorz Wachnicki Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Starachowice
***
(1) podano powierzchnię po cięciach rębnych i sanitarnych, w następstwie których powstaje pow. do odnowienia (pow. usuniętego drzewostanu)
(2) różnice między powierzchniami wyciętego i posadzonego lasu wynikają z realizacji tych czynności w różnym czasie (zgodnie z ustawą o lasach, obowiązek wprowadzenia upraw leśnych zachodzi w okresie maksymalnie do 5 lat od wycięcia lasu).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS