A A+ A++

Polskie lasy są piękne – korzystamy z nich dla relaksu, uprawiania sportu, a także zbierania grzybów. Niestety, nie każdy docenia ich znaczenie. Coraz częściej nasze lasy stają się wysypiskami śmieci.

Jak przyznają leśnicy z Nadleśnictwa Łąck, śmieci w polskich lasach są dużym problemem. Po pierwsze, ich czas rozkładu jest bardzo długi, trwa nawet kilkaset lat, ale co równie ważne, odpady bywają śmiertelną pułapką dla zwierzyny.

– Co roku leśnicy w całej Polsce zbierają tysiące metrów sześciennych różnorodnych odpadów wywożonych do lasu, które docelowo powinny trafić na wysypisko. Zjawisko zaśmiecania lasów ma największe nasilenie w otoczeniu miast i osad ludzkich – wyjaśnia Bartosz Wasilewski z Nadleśnictwa Łąck. – Najczęściej wyrzucane są odpady komunalne, meble, sprzęt AGD, pozostałości po remontach ale także opony. Leśnicy sprzątają las regularnie, ponosząc duże koszty – dodaje.

Tylko w 2019 roku zebranie i utylizacja odpadów zebranych z terenów leśnych Nadleśnictwa Łąck kosztowało ponad 60 tysięcy złotych.

Leśnicy zauważyli, że najwięcej odpadów trafia do lasu wiosną, kiedy turyści zaczynają odwiedzać las po wiosennych porządkach na swoich posesjach oraz w trakcie „sezonu budowlanego” kiedy to do lasu trafiają pozostałości poremontowe.

– Zeszpecony krajobraz jest świadectwem braku poszanowania dla natury przez człowieka i stanowi wzorzec negatywnej postawy, przekazywany najmłodszej części społeczeństwa – podsumowują w Nadleśnictwie Łąck.

Przyłączamy się do apelu leśników – chrońcie polskie lasy, nie zaśmiecajcie ich, bo ich wartość dla naszego zdrowia jest bezcenna!

Wyrzucił swoje śmieci w lesie. „Wróć po nie i zabierz do swojej zagrody!”

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowoli do egzaminu, a potem niezbyt szybko na drodze – WORD-y wznowią egzaminy
Następny artykuł“Lucky Luke. Most na Missisipi” – recenzja