A A+ A++

Wyjście Mercedesa z joint venture z chińskim partnerem stworzonym 13 lat temu i decyzja VW o zamknięciu jednej z 39. fabryk VW ma miejsce w bardzo trudnym czasie. W przyszłym tygodniu Komisja Europejska ma zdecydować w sprawie dodatkowych ceł na chińskie elektryki. Mają one sięgnąć aż 36,3 proc. Producenci z obu stron czekają w wielkim napięciu. Volkswagen i SAIC zamierzają zamknąć fabrykę, która produkowała auta spalinowe na rynek chiński. A skoro ich sprzedaż spada, decyzja jest uzasadniona. Natomiast Decyzja dotycząca Denzy — jv Mercedesa i BYDa jest niepokojąca, bo dotyczy wyjścia Niemców z firmy produkującej auta premium z napędem elektrycznym. Zresztą Mercedes od lat przymierzał się do takiej strategii. Początkowo miał w Denzie 50 proc. udziałów, a w 2021 zmniejszył je do 10 proc., których teraz się pozbył.

VW i SAIC podjęły decyzję o zamknięciu fabryki w Nanjingu , która produkowała VW Passaty i Skody. Jej roczne moce produkcyjne sięgają 360 tys. aut. Dla SAIC i VW nie jest to pierwsza decyzja o zmniejszeniu mocy w Chinach. Dwa lata temu zatrzymana została produkcja w Antingu pod Szanghajem w zakładach SAIC Volkswagen Automobile Co. i zmieniono ją w centrum R&D. W Nanjingu produkcja jest już ograniczana. VW niezależnie od tego ma w Antingu fabrykę aut elektrycznych. W 2023 roky produkcja została tam zwiększona o 23 proc. do 190,82 tys. aut. W tej chwili ważą się losy przyszłości Skody na rynku chińskim, ponieważ sprzedaż tańszej marki z Grupy Volkswagen spada. W zeszłym roku nie przekroczyła nawet 20 tys. aut. Teraz Volkswagen pracuje nad odpowiednim dopasowaniem marketingu i restrukturyzacją sieci dilerskiej. Przymierza się również do uruchomienia sieci sprzedaż aut używanych.

Czytaj więcej

W fabryce w Ningbo, w prowincji Zhejiang produkcja jest wygaszana co kilka miesięcy i również nie wyklucza się jej zamknięcia. SAIC Volkswagen pytany przez media o sytuację w chińskich fabrykach odpowiedział oświadczeniem: „ Wszystkie fabryki SAIC Volkswagena funkcjonują normalnie zgodnie z zapotrzebowaniem rynku i naszymi prognozami”. A w kwestii przyszłych modeli, które mają być tam produkowane, odpowiedź brzmi:„ Dochodzi również krok po kroku, do transformacji w produkcji pojazdów oraz komponentów”. Volkswagen ma w Chinach 39 fabryk, ale z powodu ostrej konkurencji ze strony firm chińskich działalność na tym rynku jest coraz mniej opłacalna, obecnie jest o jedną czwartą mniejsza od czasu sprzed pandemii. SAIC też ma problemy, ponieważ zyski z jv z VW zmniejszają się od 5. lat , czyli z 28 mld juanów w roku 2018 ( 3,9 mld dol.) do 3,13 mld juanów w 2023. Przy tym rynek chiński wyraźnie postawił na elektryki. Udział aut w pełni elektrycznych i hybryd sięgnął w sierpniu 2024 43 proc. i przekroczyły milion. Od początku roku sprzedaż e-aut przekroczyła 6 mln. Było to możliwe, bo takie giganty, jak BYD postawiły nie tylko na modele premium, ale przede wszystkim na auta tańsze.

Wizja wielkiego kryzysu w motoryzacji

Rynek chiński był dotychczas największy dla Volkswagena i pomagał w przezwyciężeniu kryzysów w Europie. Tym razem jednak kłopoty są i w Chinach i w Niemczech sytuacja jest tak poważna, że nie ma już szansy, aby jeden rynek ratował drugi i nie jest to jedynie problem Volkswagena, czy ogólnie producentów niemieckich. Sprzedaż aut w elektrycznych nurkuje. W sierpniu było … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKrzysztof Pobuta pełnomocnikiem marszałka
Następny artykułTAURON Hokej Liga: Emocje na tafli! Unia Oświęcim triumfuje w Tychach