Świdnicki SP ZOZ trafił na listę tzw. szpitali węzłowych. Oznacza to, że będą w nim szczepieni pracownicy medyczni i niemedyczni na COVID-19. Placówka do 20 grudnia zgromadzi listę osób zainteresowanych szczepieniami.
W pierwszej kolejności szczepienia przeciw koronawirusowi przyjmą pracownicy medyczni i niemedyczni szpitali oraz placówek ochrony zdrowia, wśród nich również aptek. Wczoraj Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę ponad 500 szpitali węzłowych w całym kraju, które będą przeprowadzać szczepienia dla swojego personelu i osób z zewnątrz.
W samym województwie lubelskim są 32 takie placówki, w tym 8 w Lublinie. Jednym ze szpitali węzłowych jest również świdnicki SP ZOZ.
– Placówki te zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek. Do 20 grudnia placówki węzłowe będą zbierać dane pracowników medycznych i niemedycznych, którzy zostaną zaszczepieni w konkretnym szpitalu węzłowym – tłumaczył Lech Sprawka, wojewoda lubelski.
We wtorek na stronie Ministerstwa Zdrowia opublikowano również Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19. Zgodnie z jego założeniami dobrowolnym i bezpłatnym szczepieniom będą podlegać dorośli i dzieci w wieku od 12 lat.
„Celem strategicznym programu jest osiągnięcie poziomu zaszczepienia społeczeństwa umożliwiającego zapanowanie nad pandemią COVID-19 do końca 2021 roku, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa” – można przeczytać na stronie ministerstwa.
Rozpoczęcie szczepień przeciw koronawirusowi ma się rozpocząć w pierwszym kwartale 2021 roku. Program przewiduje cztery etapy prowadzenia tej procedury medycznej. W pierwszej kolejności zostaną nimi objęci pracownicy służby zdrowia.
Etapy szczepień
Etap O: obejmie pracowników sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
Etap I: obejmie pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo – leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe i nauczycieli. Szczepieniami w pierwszym etapie zostaną objęci także Żołnierze Wojska Polskiego, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Gminnej i Miejskiej, Straży Pożarnej, pracownicy TOPR oraz GOPR.
Etap II: obejmie osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi, zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia oraz osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.
Etap III: obejmie przedsiębiorców i pracowników sektorów zamkniętych w związku z epidemią oraz powszechne szczepienia pozostałej części populacji dorosłej.
Artykuł przeczytano 240 razy
Last modified: 19 grudnia, 2020
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS