Obecnie najszybsze monitory oferują częstotliwość odświeżania na poziomie 360 Hz i czas wyświetlania klatek 2,8 ms. To jednak ma się zmienić, gdyż na rynek zmierzają jeszcze szybsze panele.
Dwóch wiodących producentów paneli LCD opracowuje wyświetlacze, które charakteryzują się częstotliwością odświeżania 480 Hz i czasem wyświetlania klatek 2,1 ms (a także niższym całkowitym opóźnieniem). Panele te będą gotowe w 2022 r., więc rzeczywiste monitory pojawią się na sklepowych półkach zapewne w 2023 r.
Zarówno AU Optronics, jak i LG Display, pracują nad wyświetlaczami LCD z częstotliwością odświeżania 480 Hz.
Jak donosi TFTCentral, zarówno AU Optronics, jak i LG Display, pracują nad wyświetlaczami LCD z częstotliwością odświeżania 480 Hz. LG Display podobno pracuje nad wieloma panelami o tak wysokiej częstotliwości odświeżania, z których pierwszy ma 24,5 cala i rozdzielczość 1080p (1920 × 1080 pikseli). Przewiduje się, że urządzenie będzie gotowe do masowej produkcji w czwartym kwartale 2022 r., więc jeśli wszystko pójdzie dobrze, komercyjne monitory oparte na tym panelu będą dostępne w pierwszej połowie 2023 r. AU Optronics również opracowuje panel 1080p z częstotliwością odświeżania 480 Hz i zamierza rozpocząć masową produkcję w 2022 r., ale w tym przypadku nie znamy szczegółów.
Na chwilę obecną nie poznaliśmy jeszcze zbyt wielu informacji o 480 Hz panelach od AUO i LG Display, co nie jest szczególnie zaskakujące, biorąc pod uwagę, że ich premiera jest wciąż relatywnie odległa. Dzisiejsze ultraszybkie wyświetlacze 360 Hz wykorzystują technologię IPS, natomiast zmierzające na rynek nowe monitory z ekranami LCD 390 Hz wykorzystują panele AHVA (podobne do IPS) od AUO.
Aby obsłużyć matrycę z niezwykle szerokim, zmiennym zakresem częstotliwości odświeżania – np. 30 Hz ~ 480 Hz – potrzeba będzie bardzo wydajnego kontrolera wyświetlacza. Ten zestaw układów (lub jeden wysoce zintegrowany chip) będzie musiał zawierać bardzo wydajną jednostkę przetwarzania obrazu, odpowiedni procesor overdrive, bardzo szybki TCON (kontroler taktowania) oraz procesor ogólnego przeznaczenia, który będzie zarządzał działaniem wspomnianych jednostek. Na przykład nowoczesne wyświetlacze 360 Hz z G-Sync wykorzystują układy specjalnie zaprojektowane przez NVIDIĘ. Tego rodzaju chipy są tak samo ważne jak panel i podświetlenie, dlatego opracowanie drogich monitorów trwa tak długo.
Apple pracuje nad monitorem wyposażonym w autorski procesor
Panele o odświeżaniu 480 Hz będą wykorzystywane w monitorach skierowanych do profesjonalnych graczy, którzy chcą maksymalnej wydajności, aby zmaksymalizować swój potencjał w rozgrywkach e-sportowych. Rynek takich wyświetlaczy jest raczej niewielki, ale lukratywny. Co więcej, takie wysokiej klasy wyświetlacze służą temu samemu celowi, co inne flagowe produkty – promują markę producenta.
Zobacz także:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS