A A+ A++

Tak wynika z projektu nowelizacji kodeksu pracy, który trafił właśnie do uzgodnień. Wdraża on do polskiego prawa unijną dyrektywę 2022/431 zmieniającą dyrektywę 2004/37/WE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów podczas pracy.

Rozszerza ona ochronę pracowników przed zagrożeniem związanym z działaniem substancji reprotoksycznych podczas pracy, a nie tylko rakotwórczych lub mutagenów.

Taka szersza ochrona znajdzie się też w naszym krajowym kodeksie.

Jest to szczególnie istotne, bowiem substancje reprotoksyczne mogą wywierać niekorzystny wpływ na funkcje seksualne i płodność u dorosłych mężczyzn i kobiet, a także na rozwój potomstwa.

W polskich przedsiębiorstwach występują m.in: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego oraz metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Pracownicy pracujący w kontakcie z substancjami reprotoksycznymi są zatrudnieni w zasadzie we wszystkich dziedzinach krajowej gospodarki, a przede wszystki … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKO w Radzie będzie rządzić samodzielnie [ Wybory 2024 ]
Następny artykułW gminie Marcinowice bez dogrywki