Jak co roku gorąca dyskusja o zasadności używania materiałów pirotechnicznych w sylwestrową noc stanowi nieodłączny element okresu poświątecznego.
W internecie wrze od sprzeczek obrońców zwierząt ze zwolennikami hucznego wchodzenia w Nowy Rok. W tym roku pojawiają się coraz częściej także wątki związane z lękiem małych dzieci i osób starszych czy chorych. Huk, błyski, czasem kilkunastominutowa kanonada tuż obok miejsca, gdzie są osoby wrażliwe, okazuje się być przyczyną trwalszego stresu.
W tym roku na ząbkowickim Rynku nie będzie pokazu fajerwerków. Za to mają być atrakcyjne pokazy świetlne podczas tradycyjnej Sylwestrowej Nocy pod gwiazdami. Impreza startuje o godz. 23:00 i potrwa ok. dwóch godzin. Punktualnie o północy niebo ma się rozświetlić specjalną iluminacją.
Według opinii Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Ząbkowicach Śląskich pokazy sztucznych ogni przyczyniają się do śmierci i okaleczeń tysięcy ptaków, wiewiórek i innych dzikich zwierząt, a także ogromnej traumy zwierząt domowych. Mówimy tu o popękanych bębenkach w uszach, atakach serca, otępieniu, utracie zdolności orientacji w terenie, uszkodzeniach mózgu.
O opinię zapytaliśmy wrocławskiego weterynarza Marcina Kowola. Czy to prawda, że huk petard w sylwestrową noc jest bardzo stresujący dla zwierząt? Jakich zachowań możemy się po nich spodziewać?
To prawda, że huk wystrzałów petard bardzo stresuje zwierzęta domowe. Są one wówczas zdezorientowane i zazwyczaj próbują znaleźć sobie ustronne miejsce, często chowają się pod łóżka, pod stoły itp, gdzie czują się trochę bardziej bezpiecznie. Dosłownie trzęsą się ze strachu. Bardzo często nie chcą wychodzić na spacer, a jeśli już wyjdą nie chcą załatwiać na dworze swoich potrzeb fizjologicznych… Nawet jeszcze kilka dni po wystrzałach.
W jaki sposób reagować, gdy nasze zwierzę się przestraszy?
Żeby temu przeciwdziałać, można na kilka dni przed „Sylwestrem” rozpocząć podawanie środków farmakologicznych, mających na celu uspokojenie zwierzęcia i zmniejszenie jego stresu. Są to różne preparaty oparte na wyciągach ziołowych lub innych substancjach naturalnego pochodzenia np. kazeina, tryptofan itp. Lub obroże czy urządzenia rozpylające zwierzęce feromony. Należy pamiętać jednak, że preparaty te mają ograniczone działanie i nie u każdego psa czy kota będziemy mogli zaobserwować pożądane działanie uspokajające. Istnieje także możliwość zastosowania silniejszych środków farmakologicznych po wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii.
Czy możemy jakoś przygotować pupila na czekający go stres?
W chwili, gdy widzimy już pierwsze symptomy strachu powinniśmy zapewnić psu czy kotu spokojne miejsce, najbardziej odizolowane od wystrzałów. Może to być np. łazienka. Można zastosować również różnego rodzaju klatki lub budki, które można przykryć kocami, aby jeszcze bardziej wygłuszyć odgłosy i w których zwierzęta będą się czuły bezpiecznie. Trzeba pamiętać, żeby dużo wcześniej wyprowadzić psy na spacer. W chwili, gdy nasze zwierzę się boi powinniśmy sami zachowywać się spokojnie, trochę ignorując to co dzieje się wokół. Prawdopodobnie zbyt troskliwa uwaga, przytulanie, głaskanie w tym czasie może nasilać lęki, dlatego przede wszystkim powinniśmy zapewnić spokój zwierzętom i nie dostarczać im dodatkowych bodźców z naszej strony.
CO w tych kwestiach MÓWI prawo?
Według prawa europejskiego ani gminy, ani samorządy nie mają podstaw do zakazywania używania materiałów pirotechnicznych.
Jeśli produkty są zgodne z unijnymi dyrektywami, nikt nie może zakazać ich używania. Oczywiście w odpowiednim miejscu i o odpowiednim czasie, jak czytamy na stronie polskiej policji: Pamiętajmy, że prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia. Przedwczesne próby pirotechniczne i odpalanie resztek są niedozwolone prawem.
Wygląda na to, że jedynym regulatorem hucznego obchodzenia sylwestra będzie przywiązanie do tradycji i sumienie. Bez względu na poglądy, pamiętajmy o kierowaniu się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Statystyki nieszczęśliwych wypadków nieprzypadkowo, są w tym okresie bardzo wysokie.
Maciej Fedorczuk
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS