Początek tygodnia przyniesie nam odmianę pogody. Dotychczas pogodne niebo zacznie się chmurzyć, a miejscami spadnie deszcz. Meteopaci mogą narzekać na niskie i szybko spadające ciśnienie. W Tatrach wieje silny wiatr halny osiągający na Kasprowym Wierchu prędkość w porywach do 135 km na godzinę. Ratownicy TOPR ogłosili pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego.
W poniedziałek w całym kraju zachmurzenie wzrośnie, najbardziej na zachodzie i wschodzie, gdzie spodziewamy się na ogół słabych, przelotnych opadów deszczu. Mocniej popada tylko na Suwalszczyźnie i Podlasiu.
Na pozostałym obszarze kraju pojawią się przejaśnienia. W szczytowych partiach gór zawieje i zamiecie śnieżne. Odradzamy wyjść powyżej górnej granicy lasu. Szlaki są śliskie, a pułap chmur niskie, znacznie ogranicza widoczność.
Halny i zagrożenie lawinowe
W Tatrach wieje silny wiatr halny osiągający na Kasprowym Wierchu prędkość w porywach do 135 km na godzinę. Ratownicy TOPR ogłosili pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego.
Od rana do godzin przedpołudniowych strażacy z Zakopanego byli wzywani dziesięć razy. Do najpoważniejszego zdarzenia doszło w Kościelisku na osiedlu Szeligówka, gdzie pod naporem wiatru z domu została zerwana część pokrycia dachowego.
Kierownik zakopiańskiej stacji meteorologicznej IMGW Paweł Parzuchowski powiedział, że według prognoz wiatr halny w Tatrach jeszcze przybierze sile i będzie wiał z prędkością nawet powyżej 150 km na godzinę. W Zakopanem porywy wiatru przekraczają prędkość 70 km/h, a temperatura wzrosła tu do 4 st. C. Jeszcze w niedzielę rano termometry pod Tatrami wskazywały 13 stopni mrozu.
ZOBACZ: Turystka “zdmuchnięta” przez halny. Pomogli ratownicy TOPR
Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzegają, że z powodu silnego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie a nawet całe drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że w bardzo stromym lub ekstremalnym terenie możliwe jest wyzwolenie lawiny przez człowieka. Prawdopodobne jest też samorzutne schodzenie małych lawin. Zagrożenie lawinowe występuje powyżej 1600 m n.p.m.
Cieplejsze powietrze
Po bardzo zimnej końcówce tygodnia nadejdzie dużo łagodniejsza masa powietrza. Termometry po południu pokażą od 4 stopni na Suwalszczyźnie do 8 stopni na Podkarpaciu.
Wiatr będzie skutecznie obniżać temperaturę odczuwalną, nawet o kilka stopni.
Ciśnienie szybko spada
Ciśnienie będzie niskie i nadal będzie bardzo szybko spadać. W samo południe wyniesie wyniesie od 983 hPa na północnym zachodzie do 1000 hPa na północnym wschodzie.
Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne, a to oznacza, że samopoczucie meteopatów może kiepskie, objawiając się nasilonymi bólami, sennością i rozkojarzeniem.
WIDEO: Szczegółowa prognoza pogody na poniedziałek, 28 grudnia
Wtorek z opadami
We wtorek tylko miejscami na Śląsku i w Małopolsce pojawią się większe rozpogodzenia. Na pozostałym obszarze będzie się chmurzyć i padać deszcz, deszcz ze śniegiem, a w chłodniejszej części doby także sam śnieg.
Temperatura wyniesie najwyżej od 4 stopni na północy do 7 stopni na południu i południowym wschodzie. Porywisty wiatr tylko nieznacznie osłabnie, wysoko w górach nadal będzie miał siłę huraganu.
Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…
Łukasz Mielczarek/ac/ twojapogoda.pl, PAP
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS