A A+ A++

Rosyjscy naukowcy próbują zrozumieć skalę potencjalnego zagrożenia dla środowiska naturalnego na Syberii. Zanieczyszczony mikroplastikiem śnieg topiąc się i wsiąkając w ziemię zanieczyszcza środowisko drobinkami plastiku, który pozostanie w nim na bardzo długo.

Naukowcy z Narodowego Badawczego Tomskiego Uniwersytetu Państwowego (TSU) zebrali próbki śniegu z 20 różnych regionów Syberii – od gór Ałtaj po Arktykę – i że ich wstępne odkrycia potwierdzają, że unoszące się w powietrzu włókna plastikowe pojawiają się w śniegu w odległych częściach najdzikszego regionu Rosji.


– To jasne, że mikroplastik krąży nie tylko w środowisku rzecznym i morskim, ale po całym świecie. Jest obecny w glebie, żywych organizmach, a nawet w atmosferze. Dlatego zdecydowaliśmy się na kompleksowe podejście do tego problemu i rozpoczęliśmy nowy projekt, mający na celu zbadanie opadu atmosferycznego, który zawiera mikroplastik – wyjaśniła w rozmowie z Agencją Reutera Julia Frank, dyrektor naukowa centrum TSU ds. mikroplastików.

Naukowcy z Tomska już wcześniej odnajdywali mikroplastik w układach pokarmowych ryb złowionych w syberyjskich rzekach. Jeszcze nigd … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Indiach zerwała się trybuna pełna kibiców. Wideo
Następny artykułZasnął za kółkiem… na zakręcie