Rynek nieruchomości w Polsce od lat przeżywa nieustający wzrost. Wolumen i wartość transakcji przeprowadzanych w tej branży rośnie z roku na rok. Jednocześnie od kilku lat można obserwować pewną zmianę w strukturze transakcji. Coraz więcej inwestorów decyduje się nabywać spółki będące właścicielami nieruchomości – share deal niż bezpośrednio same aktywa – asset deal.
Zarówno transakcja asset deal, jak i share deal doprowadza do tego samego celu – przejęcie przez inwestora kontroli nad nieruchomością. Jednak obie struktury wiążą się z różnymi obowiązkami po stronie uczestników transakcji, a także z różnym ryzykiem, szczególnie dla kupującego.
Transakcje na aktywach
Asset deal to rodzaj umowy sprzedaży, której przedmiotem jest nabycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, a także innych składników majątkowych spółki, np. budynku z powierzchnią biurową do wynajęcia lub wynajętą. Na podstawie tej umowy nie zmienia się struktura właścicielska spółki. Przedmiotem transakcji są określone składniki majątkowe będące własnością spółki.
Czytaj także: Jak ująć w księgach rachunkowych kupno nieruchomości
Transakcje typu asset deal pozwalają kupującemu poszerzyć lub uzupełnić działalność własnego przedsiębiorstwa o działalność oferowaną w ramach przedsiębiorstwa, które kupuje. W ramach tych tr…
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów “Rzeczpospolitej”
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl już od 9,90 zł za miesiąc!
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wyda … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS