A A+ A++

Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową. W dniu 9 września 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, dzięki której wspólnoty mieszkaniowe będą mogły łatwiej nabywać grunty na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości budynkowych.

Uchwała zamiast zgody wszystkich właścicieli na nabycie gruntu

Ta nowelizacja przynosi dużo korzyści dla wspólnot mieszkaniowych. Wiele z nich funkcjonuje bowiem na nieruchomościach wydzielanych po obrysie budynku. Taki stan rodzi wiele problemów, od funkcjonalnych – wynikających z braku podwórka, czy miejsca na altanę śmietnikową, po prawne – balkony i docieplenie w takich budynkach znajdują się bowiem na „cudzym” terenie – mówi wiceminister Piotr Uściński i dodaje, że od teraz będzie można łatwiej nabyć od Skarbu Państwa lub samorządów nieruchomości niezbędne do prawidłowego korzystania z budynków przez właścicieli lokali tworzących wspólnotę.

Dotychczas zgodę na nabycie otaczających budynek terenów musieli wyrazić wszyscy właściciele lokali. Było to często procesem czasochłonnym, a niekiedy wręcz niemożliwym do przeprowadzenia, szczególnie przy dużych wspólnotach mieszkaniowych.

Od tej pory zgoda na nabycie gruntu poprawiającego warunki zagospodarowania nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym np. pod altanę śmietnikową, czy inne obiekty potrzebne wspólnocie, będzie podejmowana w drodze uchwały właścicieli lokali.

Powierzenie wspólnotom mieszkaniowym tych kompetencji niewątpliwie przyczyni się do uproszczenia i przyspieszenia procedury nabywania gruntów w celu utworzenia działek budowlanych umożliwiających wspólnocie prawidłowe korzystanie z budynków mieszkalnych – dodaje wiceminister Uściński.

Można nabyć także grunty, które nie przylegają do nieruchomości budynkowej

W nowelizacji przewidziano też rozszerzenie uprawnienia do nabywania nieruchomości z publicznego zasobu także na grunty, które nie przylegają do nieruchomości budynkowej. Rozwiązanie to pozwoli na nabycie przez wspólnotę mieszkaniową (właścicieli lokali) gruntów, które mimo braku bezpośredniego sąsiedztwa, faktycznie służą ogółowi mieszkańców.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 8 lipca 2021 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw – Dz. U. z 2021 r., poz. 1561

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację

Faktury VAT 2021

Tylko teraz

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułO nadwadze decyduje nie to, ile jemy, ale to, co jemy
Następny artykułDziś piłkarze będą rywalizować w 1/16 okręgowego Pucharu Polski