A A+ A++

Wieś położona w terenie pagórkowatym przy drodze Kamienica Dolna – Grudna Górna powstała w pierwszej połowie XIV wieku. Przepływa przez nią potok Kamienica nazywany dawniej Jeziorem oraz jego dopływ Kamionka. Wieś od północy graniczy z Brzostkiem, od którego oddzielają je trzy wzgórza.

Nazwa Siedliska pochodzi od słowa „siodło” oznaczającego osiedle. Drugi człon nazwy został nadany dla upamiętnienia właścicieli wsi – Boguszów wymordowanych podczas rabacji chłopskiej w 1846 r. Wśród właścicieli Siedlisk Bogusz dzierżących tę wieś na przestrzeni wieków znaleźli się m.in. rycerze ruscy: Piotr, Ostaszek i Chodek, później w XVI w.  Jan, Kasper i Melchior Oświęcimowie, następnie rodziny Rzuchowskich, Trzecieckich, Stojowskich, Boguszów, Gorajskich i Lewickich.

Dwor-w-Siedliska-Bogusz-lata-50.-XX-

W drugiej połowie XVIII wieku ówczesny właściciel wsi Nikodem Jordan Srojnowski wzniósł we wsi murowany dwór o dwóch skrzydłach, nowe budynki gospodarcze, mieszkanie dla służby, a wokół dworu założył park. Jak na owe czasy dwór należał do nowoczesnych i bardzo zadbanych. W okresie świetności obiektu do dworu prowadziły dwie drogi. Jedna z nich biegnąca blisko stawu po II wojnie światowej zarosła. W chwili obecnej zabudowania dworskie znajdują się w ruinie. Ich użytkownikiem była przez lata Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna.

We wsi na początku XIX w. został wzniesiony nowy dwór, który został przebudowany w połowie tego samego wieku w stylu eklektycznym. Od frontu zachowała się ozdobna galeria, niezadaszona, prowadząca do głównego wejścia. Od frontu nowy dwór miał pięć prostokątnych okien. Oba dwory, stary z połowy XVIII w. i ten nowszy z XIX w. sąsiadowały ze sobą i niestety ze względu na brak należytej opieki obecnie zostały z nich jedynie ruiny. Tuż przy starym dworze znajduje się piwnica ziemna z początków XVIII w. Niestety przed kilkunastoma laty poprzez nierozważne wyjecie z konstrukcji części kamieni wykorzystanych przy budowie część konstrukcji zapadła się. Wzniesione w XIX wieku dworskie zabudowania gospodarcze zostały przebudowane po 1945 r.

Dwór w Siedliskach Bogusz w 2006 roku

W artykule wykorzystano informacje zawarte w książce autorstwa ks. Bogdana Stanaszka „Brzostek i Okolice”.

Artykuł ukazał się w „Ziemi Dębickiej” nr 4/2003

Stajnia-w-Siedliska-Bogusz-lata-50.-XX

Podziel się z innymi

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Częstochowie: Częstochowski Włókniarz zaprezentował się kibicom w Galerii Jurajskiej (zdjęcia)
Następny artykułPapież odwołał biskupa Andrzeja Dziubę: Przenosił pedofila z parafii do parafii