A A+ A++

“Klimatyczne ABC” to pierwszy w Polsce podręcznik interdyscyplinarny, a więc dotykający problemu zmian klimatu z punktu widzenia różnych dziedzin naukowych. Na ponad 300 stronach wiedza o klimacie została podana w bardzo przystępny sposób. Materiał jest podzielony na 13 lekcji, dzięki czemu korzystać z niego mogą także nauczyciele w szkołach średnich i na uczelniach. 

Podręcznik powstał jako odpowiedź naukowców na coraz pilniejszą potrzebę powszechnej edukacji o kryzysie klimatyczno-ekologicznym.

“Klimatyczne ABC”. Po co ten podręcznik?

– Uświadomienie społeczeństwa w zakresie zmian klimatycznych jest nie tylko społecznym obowiązkiem szkół wyższych, lecz także koniecznym krokiem w walce o zatrzymanie postępującej szybko degradacji środowiska naturalnego oraz niedopuszczenie do przekroczenia krytycznego punktu, po którym dojdzie do nieodwracalnej zmiany klimatu na Ziemi – mówi dr Magdalena Budziszewska z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, która była odpowiedzialna za redakcję naukową podręcznika.

Uniwersytet Warszawski MACIEK JAŹWIECKI

Drugą osobą, która pracowała nad redakcją, była dr Aleksandra Kardaś z Wydziału Fizyki UW, w środowisku naukowym znana także z pracy nad inną ważną książką o zmianach klimatu, wydaną w 2018 roku, pt. “Nauka o klimacie”. Napisała ją razem z prof. Szymonem Malinowskim i dr. Marcinem Popkiewiczem.

Trzecią osobą odpowiedzialną za redakcję podręcznika “Klimatyczne ABC” jest Zbigniew Bohdanowicz, doktorant z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW. Łącznie w jego przygotowaniu udział wzięło 16 badaczy, reprezentujących wiedzę z wielu dyscyplin naukowych, w tym fizyki, chemii, biologii, ekologii, geografii, ekonomii, psychologii, wiedzy o społeczeństwie czy inżynierii. To naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechniki Warszawskiej, Instytutu Chemii Fizycznej PAN oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 

 – Od czasów rewolucji przemysłowej, rozwijając przemysł i rolnictwo, zaczęliśmy emitować do atmosfery coraz więcej gazów cieplarnianych. Zaburzyliśmy naturalny obieg węgla w przyrodzie i doprowadziliśmy do globalnej zmiany klimatu. Zrozumienie przyczyn i konsekwencji tego zjawiska wymaga połączenia wiedzy o zjawiskach fizycznych w atmosferze i oceanie, ale też tych, w których biorą udział organizmy żywe i całe nasze uprzemysłowione społeczeństwo. W podręczniku staraliśmy się pokazać, jak te wątki przeplatają się i łączą na wielu poziomach – tłumaczy dr Aleksandra Kardaś.

Globalne ocieplenie od połowy XIX w. do roku 2017Globalne ocieplenie od połowy XIX w. do roku 2017 Copernicus Climate Service

“Klimatyczne ABC” za darmo

Podręcznik podzielony został na cztery części. Przedstawiają: 

  • mechanizmy globalnego ocieplenia,
  • jego przyczyny,
  • konsekwencje
  • oraz działania, które mogą zapobiec najbardziej negatywnym skutkom zmiany klimatu.

Książka zawiera także 25 pytań i odpowiedzi eksperckich z podaniem źródeł, odniesieniem do raportów międzynarodowych organizacji, artykułów naukowych oraz linków do listów otwartych naukowców z całego świata.

Co istotne, za “Klimatyczne ABC” nie trzeba płacić. Książkę z Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego można pobrać za darmo. Wystarczy wejść na stronę internetową UW. 

Także każdą z 13 lekcji dla szkół i uczelni można osobno pobrać za darmo z internetu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak się leczyć w Unii i na Wyspach
Następny artykułKRS szykuje się do uzupełnienia składu