“Klimatyczne ABC” to pierwszy w Polsce podręcznik interdyscyplinarny, a więc dotykający problemu zmian klimatu z punktu widzenia różnych dziedzin naukowych. Na ponad 300 stronach wiedza o klimacie została podana w bardzo przystępny sposób. Materiał jest podzielony na 13 lekcji, dzięki czemu korzystać z niego mogą także nauczyciele w szkołach średnich i na uczelniach.
Podręcznik powstał jako odpowiedź naukowców na coraz pilniejszą potrzebę powszechnej edukacji o kryzysie klimatyczno-ekologicznym.
“Klimatyczne ABC”. Po co ten podręcznik?
– Uświadomienie społeczeństwa w zakresie zmian klimatycznych jest nie tylko społecznym obowiązkiem szkół wyższych, lecz także koniecznym krokiem w walce o zatrzymanie postępującej szybko degradacji środowiska naturalnego oraz niedopuszczenie do przekroczenia krytycznego punktu, po którym dojdzie do nieodwracalnej zmiany klimatu na Ziemi – mówi dr Magdalena Budziszewska z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, która była odpowiedzialna za redakcję naukową podręcznika.
Uniwersytet Warszawski MACIEK JAŹWIECKI
Drugą osobą, która pracowała nad redakcją, była dr Aleksandra Kardaś z Wydziału Fizyki UW, w środowisku naukowym znana także z pracy nad inną ważną książką o zmianach klimatu, wydaną w 2018 roku, pt. “Nauka o klimacie”. Napisała ją razem z prof. Szymonem Malinowskim i dr. Marcinem Popkiewiczem.
Trzecią osobą odpowiedzialną za redakcję podręcznika “Klimatyczne ABC” jest Zbigniew Bohdanowicz, doktorant z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW. Łącznie w jego przygotowaniu udział wzięło 16 badaczy, reprezentujących wiedzę z wielu dyscyplin naukowych, w tym fizyki, chemii, biologii, ekologii, geografii, ekonomii, psychologii, wiedzy o społeczeństwie czy inżynierii. To naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechniki Warszawskiej, Instytutu Chemii Fizycznej PAN oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
– Od czasów rewolucji przemysłowej, rozwijając przemysł i rolnictwo, zaczęliśmy emitować do atmosfery coraz więcej gazów cieplarnianych. Zaburzyliśmy naturalny obieg węgla w przyrodzie i doprowadziliśmy do globalnej zmiany klimatu. Zrozumienie przyczyn i konsekwencji tego zjawiska wymaga połączenia wiedzy o zjawiskach fizycznych w atmosferze i oceanie, ale też tych, w których biorą udział organizmy żywe i całe nasze uprzemysłowione społeczeństwo. W podręczniku staraliśmy się pokazać, jak te wątki przeplatają się i łączą na wielu poziomach – tłumaczy dr Aleksandra Kardaś.
Globalne ocieplenie od połowy XIX w. do roku 2017 Copernicus Climate Service
“Klimatyczne ABC” za darmo
Podręcznik podzielony został na cztery części. Przedstawiają:
- mechanizmy globalnego ocieplenia,
- jego przyczyny,
- konsekwencje
- oraz działania, które mogą zapobiec najbardziej negatywnym skutkom zmiany klimatu.
Książka zawiera także 25 pytań i odpowiedzi eksperckich z podaniem źródeł, odniesieniem do raportów międzynarodowych organizacji, artykułów naukowych oraz linków do listów otwartych naukowców z całego świata.
Co istotne, za “Klimatyczne ABC” nie trzeba płacić. Książkę z Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego można pobrać za darmo. Wystarczy wejść na stronę internetową UW.
Także każdą z 13 lekcji dla szkół i uczelni można osobno pobrać za darmo z internetu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS