Tuż przed sylwestrem rząd poinformował, że do pierwszego etapu szczepień na COVID-19, tuż po tzw. grupie zero, kwalifikują się nie tylko nauczyciele szkolni, ale również wykładowcy akademiccy. Mieliby oni więc okazję zaszczepić się z seniorami, służbami mundurowymi czy pensjonariuszami domów opieki społecznej. Jednocześnie w już szczepionej grupie zero znajdują się studenci i wykładowcy kierunków medycznych.
Szczepienie na koronawirusa na AGH
Jak przygotowują się do tego krakowskie uczelnie? Część z nich już teraz deklaruje, że zamierza aktywnie włączyć się w akcję szczepień, starając się zarówno je koordynować, jak i promować.
– Będziemy gorąco zachęcać pracowników do skorzystania z takiej możliwości – zapewnia Anna Żmuda-Muszyńska, rzeczniczka Akademii Górniczo-Hutniczej. – Mamy stworzony i dobrze dopracowany system rejestracji, który wykorzystywaliśmy we wrześniu do badań przesiewowych wśród naszych pracowników. Prowadziliśmy jesienią dobrowolne badania diagnostyczne w celu przeciwdziałania COVID-19 (badanie dotyczyło obecności przeciwciał SARS-CoV-2). System do rejestracji oraz sprawnego diagnozowania pracowników będzie mógł przydać się ponownie przy okazji szczepień. Dzięki niemu udało się uniknąć tworzenia się kolejek, a pracownicy akademii dostawali informację o konkretnej godzinie i dniu badania.
Jak słyszymy, podobnie jak w przypadku badań diagnostycznych, tak i teraz AGH będzie informować kadrę o możliwości zaszczepienia się za pośrednictwem wszelkich możliwych kanałów: stron internetowych, mediów społecznościowych, odrębnych komunikatów kierowanych bezpośrednio do pracowników.
– Mamy nadzieję, że nauczyciele akademiccy skorzystają z możliwości szczepień i za jakiś czas będziemy mogli wrócić do w pełni normalnego trybu funkcjonowania – podkreśla Żmuda-Muszyńska.
Wielu chętnych na szczepienie na UJ
Z doświadczeń z badaniami na obecność przeciwciał SARS-CoV-2 skorzystać zamierza też Uniwersytet Jagielloński. UJ takie badania u swoich pracowników wykonywał w czerwcu zeszłego roku i do tego celu również stworzył specjalny system rejestracji. Jak podkreśla rzecznik uczelni Adrian Ochalik, system świetnie się sprawdził, dlatego zostanie wykorzystany również przy okazji szczepień. Co więcej, wstępne zapisy już ruszyły.
– Wszyscy pracownicy Uniwersytetu Jagiellońskiego zostali poproszeni o wypełnienie do 13 stycznia br. formularza elektronicznego będącego potwierdzeniem zainteresowania szczepieniem przeciw COVID-19 – mówi Ochalik. Dodaje, że na tym etapie chęć zaszczepienia zgłosiło ok. 6750 osób, w tym 3250 studentów z trzech wydziałów medycznych UJ.
– Już teraz zachęcamy naszych pracowników do zaszczepienia się w pierwszym możliwym terminie, gdyż jest to kwestia odpowiedzialności i troski o bezpieczeństwo współpracowników, licząc, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli wrócić do normalnego funkcjonowania – podkreśla Ochalik.
Co wiadomo o szczepieniach na COVID-19 na uczelniach?
Pozostałe krakowskie uczelnie na razie czekają na dokładniejsze wytyczne rządu. Poza tym, że do etapu I dołączono także nauczycieli akademickich, nie wiadomo bowiem wiele więcej, w tym czy do szczepień z tą grupą kwalifikować się będą również pracownicy administracyjni uczelni oraz doktoranci, którzy też prowadzą zajęcia dla studentów. Wciąż nie wiadomo także, czy koordynacją szczepień miałyby się zająć szkoły wyższe, czy wykładowcy mieliby starać się o szczepienia na własną rękę, zgłaszając się do swoich lekarzy POZ lub rejestrując przez Internetowe Konto Pacjenta.
Zgodnie z informacjami na rządowych stronach proces rejestracji na powszechne szczepienia ma się rozpocząć 15 stycznia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS