Mało kto słyszał o tym miejscu, a ci, którzy o nim wiedzą, często nie kryją oburzenia. W 2024 roku dalej należy bowiem hołdować tradycji, którą ustanowiono przeszło tysiąc lat temu. Dlaczego kobiety nie mogą wejść na górę Athos w Grecji? Historia Świętej Góry może zaskakiwać.
Góra tylko dla mężczyzn. Kobiety nie mogą się zbliżać na odległość 500 m
Athos, znane też jako Święta Góra oraz Ogród Matki Bożej, to terytorium zamieszkiwane przez wspólnotę mnichów prawosławnych w Grecji. Półwysep z górą wznoszącą się na 2033 m n.p.m. ma status regionu autonomicznego, równego pozostałym jednostkom administracyjnym kraju. Zajmuje powierzchnię ok. 360 km², a wyróżnia się nie tylko różnorodnością przyrodniczą, lecz także obowiązującymi tam surowymi zasadami.
Jedno z głównych praw panujących na Athos odnosi się bowiem do kobiet, zakazując im wstępu na teren półwyspu. Jest to związane z wielowiekową tradycją i jeszcze starszą legendą mówiącą o tym, że miejsce to nawiedziła kiedyś Maryja, która wzięła Athos pod swą opiekę. Miejsce to miało się stać domem dla mnichów i ascetów prowadzących życie pełne pokory i modlitwy. Ponoć to właśnie Matka Boska zabroniła kobietom wstępu.
Zakaz wstępu dla kobiet. Złamanie przepisu grozi odsiadką w więzieniu
Złamanie zakazu traktowane jest w świetle greckiego prawa jako przestępstwo karane pozbawieniem wolności do dwunastu miesięcy. O szczegółach dotyczących ewentualnego pobytu na wyspie dowiadujemy się z materiału zamieszczonego na platformie TikTok przez blogerkę podróżniczą Annę Konecką. W swoim filmiku opowiada, że na górę mogą wejść jedynie mężczyźni, którzy uzyskali specjalne pozwolenie. Dokument taki wydawany jest na cztery dni i trzy noce.
Dziennie Athos może odwiedzić jedynie 10 obcokrajowców. Na półwyspie nie ma obiektów hotelowych, jednak każdy pielgrzym ma prawo bezpłatnie przenocować w jednym z 20 klasztorów prawosławnych. Kobiety nie tylko nie mogą postawić stopy na półwyspie, ale i nie mają też prawa zbliżyć się do brzegu na odległość mniejszą niż 500 m. Turystkom pozostaje zatem podziwianie krajobrazów Athos z pokładu łodzi lub statku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS