A A+ A++

Gangkhar Puensum (Gangkar Punsum, Gankar Punzum) to najwyższy szczyt Bhutanu i jednocześnie najwyższy jak dotąd niezdobyty przez człowieka. Znajduje się w dystrykcie Gasa na granicy Bhutanu i Tybetu, w sąsiedztwie góry Kulha-k’angri. Co ciekawe, jego nazwa oznacza “biały szczyt trzech duchowych braci” i wiąże się z lokalnymi wierzeniami, przez które może już na zawsze pozostać niezdobyty. Choć kilka prób zostało podjętych, to żadna nie zakończyła się sukcesem. 

Zobacz wideo Wyjedź poza Zakopane. Przystań w Czorsztynie, panorama Czorsztyna i Niedzicy, Osada w Kluszkowcach

Najwyższy niezdobyty dotąd szczyt. Wszystko przez lokalne wierzenia

Na Gangkhar Puensum obecnie nikt nie może wejść, ponieważ od 2003 roku prawo Bhutanu całkowicie zabrania wspinaczki na lokalne szczyty. Wcześniej istniał zakaz zdobywania gór wyższych niż 6000 metrów ze względu na lokalne wierzenia. Są one bowiem uznawane za siedzibę bogów i duchów.

Tłumaczyła to między innymi Martyna Wojciechowska w poście na Instagramie. Zaznaczyła, że człowiek nie powinien wszędzie stawiać stopy.

W świecie, w którym tak niewiele zostało już miejsc, do których człowiek nie dotarł, osobiście uważam, że powinny być takie miejsca, gdzie wstęp ma tylko natura. Nie musimy być wszędzie. Może nauczmy się najpierw szanować te miejsca, w które już dotarliśmy?

– zaapelowała wówczas do internautów. 

Gangkhar Puensum wciąż niezdobyty. Choć było kilka prób wejścia na szczyt

Zanim władze Bhutanu podjęły decyzję o zakazie wspinaczki, na szczyt Gangkhar Puensum próbowano wejść czterokrotnie. Wyprawy odbyły się w latach 1983-1986 i każda zakończyła się niepowodzeniem. Sukces uniemożliwiły niezwykle obfite opady śniegu i bardzo silny wiatr.

Kolejną próbę podjęła grupa japońskich wspinaczy w 1998 roku. Otrzymali wówczas zezwolenie od Chińskiego Towarzystwa Alpinistycznego, ale zostało ono cofnięte pod wpływem nacisku władz Bhutanu. Mieszkańcy obawiali się bowiem gniewu bogów z powodu nieposzanowania góry. Obecnie obowiązuje już całkowity zakaz wspinaczki dla wszystkich, przez co Gangkhar Puensum najprawdopodobniej zachowa status niezdobytej góry na zawsze. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułИтоги 31.08: Обращение к Западу и бои на востоке
Następny artykułУтром дроны долетели до НПЗ в Москве – видео пожара