Narodowy Fundusz Zdrowia dofinansuje samorządom programy zdrowotne, które nie są refundowane. Dopłaci głównie do szczepień przeciwko HPV. Ale już nie do in vitro.
W środę, 16 marca miało miejsce posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Wspólnego. W trakcie posiedzenia padła jedna ważna deklaracja ze strony kierownictwa Ministerstwa Zdrowia.
Otóż Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia poinformował, że jest kierunkowa zgoda na zmianę przepisów w zakresie możliwości łączenia środków pochodzących z NFZ ze środkami z samorządowych programów zdrowotnych.
Łączenie pieniędzy
Chodzi o to, że wiceminister Miłkowski zapowiedział zmianę ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie, w jakim zezwala NFZ na dofinansowywanie gminom i powiatom programów zdrowotnych.
Dotychczas jednak samorządy nie mogły wydawać tych pieniędzy na finansowanie świadczeń, które nie są w koszyku świadczeń gwarantowanych. Czyli np. na szczepienia przeciwko HPV. Pieniądze z NFZ gminy i powiaty mogły zaś wydać na programy profilaktyki raka piersi np. finansowanie mammobusów, gdyż ta usługa pozostaje w systemie świadczeń gwarantowanych.
Poniżej miliona
Wiceminister Miłkowski, obiecał samorządom, że będą mogły wydać te środki na inne nie refundowane cele, pod warunkiem, że będą to szczepionki.
Czyli np. na dofinansowanie in vitro samorządy nie będą mogły przeznaczyć pieniędzy z Funduszu, gdyż nie jest ono świadczeniem gwarantowanym.
NFZ dofinansowuje zazwyczaj mniejsze gminy. Ale nie dostają one rocznie większych pieniędzy niż milion złotych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS