Kętrzyn: Internetowi oszuści wciąż aktywni. Bądźmy czujni i nie dajmy zaplątać się w sieci!!!
Epidemia koronawirusa spowodowała, że część z nas wiele spraw załatwia w sieci. Kupujemy towary, usługi czy opłacamy rachunki. Jest to wygodne narzędzie, dzięki któremu możemy ograniczyć kontakt z innymi osobami. Należy jednak pamiętać, że sprawy związane z naszymi pieniędzmi, muszą podlegać naszej szczególnej kontroli. Aby nasze środki były bezpieczne podczas zakupów w „sieci” nie należy działać pochopnie.
Większość przedsiębiorstw oferujących swoje usługi w Internecie dokłada maksymalnych starań, aby zapewnić swoim klientom bezpieczeństwo, np. banki, sklepy internetowe o ugruntowanej opinii, portale aukcyjne. Stosowanie się do ich regulaminów lub instrukcji, da nam podstawy do tego, że nasze finanse będą bezpieczne. Jednak nawet najlepsze mechanizmy będą całkowicie nieprzydatne, kiedy użytkownik tych usług nie będzie stosował się do zasad bezpieczeństwa, nie będzie miał świadomości czyhających na niego zagrożeń, niezweryfikowanych i zaakceptowanych przez niego w pośpiechu i bez zastanowienia. Właśnie te ludzkie słabości najczęściej są wykorzystywane przez cyberprzestępców.
Jedna z form wyłudzenia pieniędzy polega na uzyskaniu kodu BLIK ofiary. Przestępca po włamaniu się na konto wybranej osoby na portalu społecznościowym, wysyła za pomocą jej komunikatora do znajomych informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc się nagłą potrzebą uiszczenia opłaty. Następnie oszuści proszą swoją ofiarę o podanie kodu BLIK, dzięki któremu wypłacają pieniądze z bankomatu. Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że pożyczyła pieniądze znajomemu. W ten właśnie sposób dokonano we wtorek (05.01.2021) przestępstwa na mieszkance gminy Korsze. Komunikator jednej z kobiet został przechwycony przez przestępców. Nieświadoma znajoma dostała wiadomość, z prośbą o pożyczenie pieniędzy przy użyciu kodów BLIK. Pokrzywdzona przekonana o tym, że pomaga znajomej przekazała oszustom przy użyciu kodów BLIK 2000 złotych.
Również we wtorek (05.01.2021) otrzymaliśmy zgłoszenie o oszustwie od mieszkanki gminy Kętrzyn, która w sieci zamieścił ogłoszenie o sprzedaży biżuterii. Z kobietą skontaktował się potencjalny kupiec, który w trakcie konwersacji poprosił, aby sprzedająca wystawił przedmiot z funkcją pobraniową i kliknął w wysłany link, a tam podał dane swojej karty płatniczej. Pokrzywdzona na fałszywej stronie wpisała numer karty oraz wszystkie swoje dane. Po chwili kobieta zorientował się, że padła ofiarą oszusta, ponieważ z jej konta zniknęło blisko 450 złotych.
Do kolejnych trzech podobnych oszustw doszło w środę (06.01.2021) w pierwszym przypadku mieszkaniec miasta na jednym z portali wystawił na sprzedaż kurtkę. Oszust wyłudził dane autoryzacji karty i z konta pokrzywdzonego ubyło 468 złotych. W drugim przypadku kobieta, która wystawiła na sprzedaż torebkę damską padła ofiarą oszusta, który także z jej konta przelał środki blisko 500 złotych. Z konta trzeciego z pokrzywdzonych ubyło blisko 1500 złotych. Mężczyzna wystawił na sprzedaż buty. Gdy pojawił się potencjalny kupiec – i w tym przypadku również oszust, tak poprowadził konwersację, że wyłudził od sprzedającego numer karty z której dokonał przelewu.
Apelujemy!
Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Skontaktujmy się telefonicznie lub osobiści ze znajomym i upewnijmy się czy naprawdę potrzebuje on naszej pomocy. Prośby wyłudzenia pieniędzy oszustów są różne – m.in. na leki, że został zagubiona torebka, zagubiony portfel, brak pieniędzy na powrót do domu, brak pieniędzy na jedzenie czy też trudna sytuacja finansowa. Przestępcy tłumaczą, że teraz brakuje im środków, ale oddadzą je wieczorem gdy tylko otrzymają przelew.
Jak się chronić?
Przede wszystkim – zachować czujność i rozsądnie korzystać z Internetu:
- pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je,
- pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania,
- nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników,
- oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.
Kętrzyn: Kontrola drogowa i licznik „cofnięty” o ponad 20 tys. kilometrów
Kętrzyńscy dzielnicowi wykryli różnice we wskazaniu drogomierzy podczas kontroli VW. Wskazanie licznika było niższe o ponad 20 tys. kilometrów w porównaniu do stanu odnotowanego w ubiegłym roku. Zgodnie z art. 306 a kk. ingerencja w licznik samochodowy lub zmiana jego wartości zagrożone są karą do 5 lat więzienia.
Wczoraj (06.01.2021) przed godz. 18:00 dzielnicowi z terenu miasta i gminy Barciany w miejscowości Sylginy gm. Barciany zauważyli pojazd marki VW Golf na lidzbarskich numerach rejestracyjnych. Policjanci zatrzymali do kontroli auto i mężczyznę kierującego pojazdem. Podczas sprawdzenia odczytu drogomierza okazało się, że w trakcie badań technicznych stan licznika pojazdu wskazywał wartość 337531 km, natomiast w czasie wczorajszej kontroli drogomierz wskazał liczbę 316910 km. Dokładna różnica wyniosła 20621 km. Mężczyzna tłumaczył, że wymienił licznik w grudniu ubiegłego roku i nie wiedział, że ten fakt musi zgłosić na stacji diagnostycznej.
Na miejsce opisanego zdarzenia przyjechali policjanci z grupy dochodzeniowo-śledczej, którzy wykonali oględziny, zrobili zdjęcia, zabezpieczyli ślady, przesłuchali kierującego, sporządzili dokumentację służbową. Zebrany materiał dowodowy i kolejne czynności, jakie w tej sprawie realizują policjanci, mają na celu wyjaśnienie ww. nieprawidłowości.
Przypominamy, że od 1 stycznia 2020 roku podczas każdej kontroli drogowej policjanci sprawdzają aktualny stan licznika i porównują go z danymi wprowadzonymi do systemu CEPiK. Znowelizowane przepisy kodeksu karnego (art.306a) stanowią, że jakakolwiek ingerencja we wskazania drogomierza w aucie jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Odpowiedzialność spoczywa na osobie zlecającej ingerencję w licznik, jak i na wykonawcy takiej usługi.
Kętrzyn: Szczyty bezmyślności za kierownicą zdobywane każdego dnia
Regularnie przytaczamy przykłady bezmyślności za kierownicą, jaką „popisują się” kierowcy na drogach powiatu. Robimy to ku przestrodze. Wiele jednak wskazuje na to, że niestety nie do wszystkich docierają nasze przestrogi. Policjanci każdego dnia interweniują wobec „drogowych himalaistów”, którzy swoimi decyzjami zdobywają szczyty bezmyślności w ruchu drogowym.
W czwartek (07.01.2021) w zaledwie kilka godzin policyjnej służby kętrzyńscy policjanci wyeliminowali z ruchu drogowego czterech jego uczestników, którzy popełnili przestępstwa drogowe. Po godz. 13:00 policjanci na Placu Wolności w Barcianach wydali sygnał do zatrzymania się kierującemu VW Golfem. Kierowca jednak zdecydował inaczej. W celu uniknięcia kontroli drogowej nie zatrzymał się, a zaczął uciekać. Funkcjonariusze ruszyli za nim w pościg i włączając sygnalizację świetlną i dźwiękową nakazali kierowcy zatrzymać się. To jednak nie powstrzymało kierowcy, który w pewnym momencie wjechał za budynki przy ul. Wojska Polskiego, porzucił pojazd i zaczął uciekać. Po chwili został zatrzymany przez policjantów. Uciekinierem okazał się 26-letni mieszkaniec gminy. Przeprowadzona kontrola i badanie stanu trzeźwości wykazało, że mężczyzna był pod wpływem alkoholu i posiada zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wydany przez Sąd Rejonowy w Giżycku oraz Sąd Rejonowy w Kętrzynie.
W przypadku innej kontroli tego dnia, o tym, że kierujący skodą może być pijany, policjanci zostali powiadomieni przez innego uczestnika ruchu drogowego. Z relacji zgłaszającego wynikało, że mężczyzna siedzący za kierownicą pojazdu, jedzie nim całą szerokością jezdni. Na wskazaną trasę pojechali policjanci, którzy zauważyli opisany pojazd. Funkcjonariusze włączyli sygnalizację świetlną i błyskową w celu zatrzymania pojazdu i kierującego do kontroli. Siedzący za kierownicą mężczyzna zlekceważył polecenia. Po krótkim pościgu zatrzymał jednak pojazd. Szybko wyjaśnił się powód ucieczki. Okazało się, że kierujący 62-letni mieszkaniec miasta był pijany. Badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna stracił uprawnienia, a pojazd trafił na parking strzeżony.
Kolejny nietrzeźwy kierujący został zatrzymany w Leśniewie w gm. Srokowo przez dzielnicowego. Funkcjonariusz zatrzymał do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Skoda Felicja. Podczas sprawdzenia stanu trzeźwości kierującego okazało się, że mieszkaniec gminy Węgorzewo jest pijany. Badanie wykazało 2,7 promila w jego organizmie. Dodatkowo w trakcie kontroli dzielnicowy ujawnił niezgodność stanu faktycznego drogomierza z widniejącym w elektronicznej bazie danych co wskazywało na możliwość ingerencji w jego wskazania. Na miejsce zdarzenia przyjechali policjanci z grupy dochodzeniowo-śledczej, którzy sporządzili dokumentację służbową. Zebrany materiał dowodowy i kolejne czynności, jakie w tej sprawie realizują policjanci, mają na celu wyjaśnienie nieprawidłowości.
Wieczorem około godz. 19:30 policjanci z Komisariatu Policji w Reszlu na ul. Chrobrego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motorowerem. W trakcie wykonywania czynności funkcjonariusze ujawnili, że 43-letni mieszkaniec Korsz kierował jednośladem pomimo posiadania dożywotniego zakazu kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi wydanego przez Sąd Rejonowy w Kętrzynie. Teraz mężczyzna za złamanie orzeczonego przez sąd zakazu ponownie odpowie za przestępstwo.
Kętrzyn: Trudne warunki na drogach. Policjanci apelują o ostrożność
Opady śniegu, śliskie, miejscami oblodzone jezdnie i chodniki – taka zimowa aura przywitała mieszkańców powiatu kętrzyńskiego. W związku z trudnymi warunkami drogowymi policjanci apelują do kierowców o wzmożoną czujność i ostrożną jazdę, natomiast pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię oraz noszenie elementów odblaskowych.
Dzisiejsza pogoda nie jest sprzymierzeńcem kierowców. Opady śniegu powodują, że widoczność jest ograniczona, a jezdnia śliska. Każdy kierowca powinien zatem zdawać sobie sprawę, że w takich warunkach bardzo łatwo stracić panowanie nad pojazdem, a droga hamowania jest znacznie dłuższa niż zazwyczaj.
Zatem wsiadając za kierownicę samochodu pamiętajmy o:
- odpowiednim przygotowaniu pojazdu – usunięciu śniegu i lodu z nadwozia oraz szyb, tak aby zapewnić kierowcy dobre pole widzenia,
- zaplanowaniu podróży – w przypadku złych warunków atmosferycznych wyjedź 10 minut wcześniej,
- bezwzględnym przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego,
- dostosowaniu swoich umiejętności do warunków panujących na drodze,
- zmniejszeniu prędkości,
- zachowywaniu zwiększonego odstępu od poprzedzającego samochodu,
- unikaniu ostrego hamowania (na śliskiej nawierzchni lepiej hamować silnikiem),
- niewykonywaniu gwałtownych manewrów i podejmowaniu z rozwagą manewrów wyprzedzania i mijania, odpowiednio wcześniej sygnalizując
- zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych.
Kętrzyńscy policjanci apelują do wszystkich, zarówno do kierowców jak i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi. Na nawierzchni jezdni pod wpływem opadów zalega śnieg i błoto pośniegowe, które powoduje, że koła mogą łatwo stracić przyczepność. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne.
Pamiętajmy o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Apelujemy o to, by nie szarżować, myśleć, przewidywać zagrożenia. Szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych – jezdnia może tam być szczególnie śliska.
Należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. To właśnie w rejonach przejść dla pieszych, kierowca powinien zwolnić, by zdążyć wyhamować i uniknąć potrącenia. W takich warunkach każdy kierowca powinien być wyczulony na pieszych, szczególnie tych, którzy poza obszarem zabudowanym idą poboczem i na śliskiej powierzchni mogą się zwyczajnie poślizgnąć, powodując zagrożenie dla siebie i nadjeżdżającego kierowcy, jak również tych, którzy bez elementu odblaskowego, w ciemnej odzieży, są dla kierowcy niemal niewidoczni. Dlatego policjanci kierują szczególny apel do pieszych, najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo na drodze. Muszą oni zdawać sobie sprawę, że by uniknąć potrącenia, należy przechodzić przez jezdnię w znacznej odległości od nadjeżdżającego pojazdu, ponieważ długość drogi jego hamowania jest w takich warunkach znacznie wydłużona. Nie powinno się również wbiegać na jezdnię, w tym również na przejście dla pieszych. Należy zawsze dokładnie się rozejrzeć, upewniając się, że na drodze nie pojawi się żaden pojazd, a zwykłe przejście przez jezdnię nie zakończy się poważnymi obrażeniami czy nawet śmiercią. Dla swojego bezpieczeństwa, a nawet ochrony swojego życia, każdy pieszy powinien obowiązkowo wyposażyć się w element odblaskowy, by stać się bardziej widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego. Kamizelki, latarki (nawet ta w smartfonie), parasolki, czy odblaski na rękę, sprawią, że pieszy będzie widoczny dla kierowcy nie z odległości 20-30 metrów, ale z odległości nawet 150 metrów. Dzięki temu kierowca zdąży wyhamować i nie dojdzie do potrącenia.
Policjanci apelują, by w trudnych, zimowych warunkach atmosferycznych wszyscy uczestnicy ruchu drogowego zachowali rozwagę i ostrożność, tak aby każdy z nas mógł bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS